Tak rádi bychom našli jednoduchá řešení! Ta, bohužel, k velkým úspěchům nevedou… Pokud se chceme koncentrovat a dostat ze svého mozku to nejlepší, bude to chtít trochu práce a píle, ale výsledek bude stát za to 😉 Poradíme, jak na to 😉
Obzvlášť studentský mozek dostává a ještě dostane teď na podzim pěkně zabrat. Návrat do školní lavice vyžaduje “rozpohybovat” mozkové buňky. Máme pro vás tři hlavní body, které vám práci a učení usnadní – snížit rozptylování na minimum, stanovit si reálné cíle a dopřát mozku to, co podpoří jeho aktivitu.
- Nenechte se rozptylovat
- Takový telefon nebo seznam s úkoly dokážou překazit každou dobře míněnou chvilku určenou k práci. Schovejte je do šuplíku nebo uložte tak, ať na ně nemáte přímý výhled.
- Předtím, než se pustíte do práce, vypněte prohlížeč, e-mail i veškerá upozornění všech komunikátorů. Uvidíte, jak klidně se vám bude pracovat, když vás nebude lákat neustále kontrolovat veškeré možné zprávy.
- Pokud vás stále láká odbíhat od práce, pořiďte si dva počítače, jeden na práci, druhý jako prohlížeč internetu. Ten druhý nechejte vypnutý. Vypněte také okna, složky a soubory, které k dané práci nepotřebujete.
- Stanovte si reálné cíle
- S plánováním nepřehánějte. Buďte realističtí v tom, kolik úkolů si naplánujete splnit. Většina úkolů nám trvá reálně déle, než si stanovíme. Buďte tedy v nakládání si úkolů umírnění a stanovený čas se snažte dodržet – vyhnete se tak prokrastinaci.
- Stanovte si reálnou časovou jednotku – například dvacet minut nebo půl hodiny, kterou zaplníte intenzivní prací. Poté si dopřejte něco příjemného – protáhněte se, uvařte si čaj nebo si připravte svačinku. Budete mít se na co těšit a doba určená pro práci vám nepřijde nesnesitelná.
- Vyberte ty správné parťáky
- Výživa – Řada studentů využívá různé typy psychostimulantů jako je káva, energy drinky nebo kolové nápoje. Pokud si však během jednoho dne dopřejete třetí nebo dokonce čtvrtý šálek kávy, může se stát, že na vás padne ještě větší únava. Efektivnější je podpořit mozkové funkce přímo látkami, které podporují mozkové funkce a paměť. Patří mezi ně především omega-3 mastné kyseliny, důležité jsou také vitamíny skupiny B – především B1, B2, B6, B12 a kyselina listová. Ideální kombinaci pro mozek důležitých látek najdete v doplňku stravy Acutil, který zlepšuje nejen krátkodobý výkon mozku, ale je přínosný i z dlouhodobého hlediska.
- Pohyb – jenom shrbit se k počítači nám na motivaci příliš nepřidá. Pohyb stimuluje správnou činnost mozku, podporuje duševní rovnováhu a odolnost při zvýšené zátěži. Dřívější studie potvrzují, že pravidelné cvičení zlepšuje paměť, pomáhá k jasnějšímu myšlení a snižuje riziko rozvoje kognitivních onemocnění.
- Spánek – Pokud nám chybí čas, „zkrouhneme“ ho většinou nejprve na spánku. Potřebných osm hodin spánku není jen klišé – budete se cítit lépe, ráno se budete čerství a odpočinutí.