Porod

Partner u porodu. Ano či ne?

Většina nastávajících maminek si přeje, aby byl její partner u narození miminka, na které celých devět měsíců netrpělivě čekali. Výhod, které vyplývají z přítomnosti otce u porodu, je spousta, ale Bohužel existují i určitá negativa. Mezi největší klady se řadí přítomnost tatínka u rodičky v první době porodní, tzv. době otevírací. První doba porodní může trvat dvě, pět, ale také 15 hodin. V tu chvíli je žena na svou bolest sama a více se poddává strachu z porodu. Je-li s ní její partner, pomáhá jí prodýchávat kontrakce, ulevuje jí od bolesti masážemi, povídá si s ní a do nekonečna uklidňuje. Čas tak rychleji utíká a rodička více šetří své síly na samotný porod. Další velikou výhodou je, že nastávající tatínek podává ženě vodu, otírá jí pot z čela a komunikuje s lékaři. Většina našich porodnic však Bohužel nemá dostatek prostor, ve kterých by se rodičky se svým doprovodem mohly připravovat na porod, a tak tatínek vidí svou partnerku až na porodním sále, většinou jen několik minut před začátkem druhé doby porodní.

miminko

Jakmile začne druhá doba porodní, též známá jako vypuzovací, mělo by záležet především na otci dítěte, jestli bude chtít být přítomen. Nemá smysl partnera přemlouvat, či dokonce nutit, aby u porodu byl, neboť by se Vám to mohlo škaredě vymstít. Měly byste nechat rozhodnutí jen a jen na něm a pouze se zmínit, že by Vás potěšilo, kdyby s Vámi mohl být až do konce. Tady ale pozor. Pokud se partner rozhodne s Vámi zůstat, snažte se i přes to soustředit na samotný porod. Více než polovina rodiček má v hlavě myšlenky, týkající se právě jejího doprovodu. Jednou z největších obav je, jak se na Vás bude partner dívat, když budete zpocená naříkat, jak Vám to mohl udělat. Jakmile se rodička soustředí i na jiné věci, než na porození děťátka, porod se z pravidla zpomalí a nejde tak hladce, jak by měl. Zkuste tedy vytěsnit z hlavy všechny myšlenky na okolní svět a soustřeďte se jen na své tělo a pokyny porodní asistentky či lékaře.

Po porodu dítěte nastávají ještě další dvě doby porodní. První z nich je porod placenty. Z pravidla nebývá nijak bolestivý, ale je velice důležité, aby byla placenta v pořádku vypuzena a řádně zkontrolována. Poslední, tedy čtvrtou dobou porodní, je označován dvouhodinový pobyt rodičky na porodním sále, kdy je kontrolována sestrami a porodními asistentkami. V tuto chvíli je partner opět důležitý pro psychiku maminky, jelikož ta má u sebe po celou dobu i své miminko a poprvé v životě má pocit úplné rodiny, když je jim novopečený tatínek na blízku.

Z větší části je tedy velikou výhodou, když tatínek překoná svůj strach z toho, co by se mohlo na porodním sále dít a svou ženu k porodu doprovodí. Nemá ale cenu něco lámat přes koleno a trváním na jeho přítomnosti například zničit celý Váš dosavadní vztah.

2 Shares

3 Comments

  1. Pingback: Jste těhotná a partner odmítá jít k porodu? Najděte si svou dulu - Pro-miminka.cz

  2. Pingback: Porod - Pro-miminka.cz

  3. Pingback: Tipy pro snadný porod - Pro-miminka.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..