Zdraví

Bez dostatečného příjmu jódu jsou snahy posílit imunitu nebo zhubnout naprosto zbytečné

S poruchou štítné žlázy je v České republice léčeno přes pět procent populace. Mnohem větší procento však příznaky chorob způsobených nedostatkem jódu ignoruje nebo o nich vůbec netuší. Přitom správný přísun jódu ve stravě zásadně ovlivňuje celkovou kvalitu lidského organismu, závisí na něm naše zdraví, krása, ale i inteligence nebo plodnost.

JODIS„Jód je stopový prvek, který potřebuje štítná žláza k řízení veškerých metabolických pochodů v těle. Při jeho nedostatku organismus ztrácí svého koordinátora. Člověk s jodovým deficitem může jíst kolik potravinových doplňků nebo vitaminů chce, ale s nulovým efektem, tělo nebude vědět, kam má účinné látky nasměrovat, a bez užitku je vyloučí v moči ven,“ popsala význam jódu a funkce štítné žlázy Zuzana Hlinecká, specialistka na zdravou výživu ze společnosti PKR Slovakia.

Přirozeným zdrojem jódu jsou mořské ryby a řasy. Například losos obsahuje sedmkrát víc jódu než máslo nebo sýr a makrela dodá tělu třináctkrát víc potřebného prvku než vepřové maso. Jídelníček mnoha Čechů se však kloní spíš k vnitrozemským potravinám a sůl, která se jódem obohacuje od půlky minulého století, už při současném tempu života lidskému organismu nestačí.

Průměrný Evropan denně přijímá 80 mikrogramů jódu denně, ovšem doporučená dávka je více než dvojnásobná.Nedostatek jódu má za následek špatnou funkčnost orgánů, oslabuje imunitu a stojí za mnohými civilizačními chorobami. Obrovský vliv má jód už v těhotenství, kdy na něm závisí vývoj plodu včetně nervových buněk mozku dítěte,“ doplnila Zuzana Hlinecká. Poruchou štítné žlázy trpí pětkrát více žen než mužů, přičemž riziko onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem. U starších žen jde až o 15 procent populace.

„O obrovském významu jódu se vůbec nemluví. Většina lidí neřeší, jestli kupuje jodizovanou sůl nebo ne. Navíc po otevření kilového balení nebo jeho narušení začne jód ze soli vyprchávat a po měsíci už ho obsahuje jen minimální množství. Příznakem vyprchání jódu ze soli je také její vlhnutí,“ upozornila Zuzana Hlinecká. „Pro lidi žijící mimo přímořské oblasti se doporučuje užívat doplňky stravy s jódem. Jodis koncentrát váže jód na vodu a všechny látky, které tělo nevyužije, s ní vyloučí. Pokud se rozhodnete pro tablety, hrozí nadbytečný příjem jódu, kterého se tělo nemá jak zbavit.“

Pravidelné užívání doplňků obohacených o jód a správnou funkci štítné žlázy pozná člověk po stránce duševní – cítí víc energie, má lepší paměť, lépe se koncentruje – i fyzické, neboť zabraňuje vypadávání vlasů, zpevňuje nehty a podporuje spalování tuků. Metabolismus s dostatečným přísunem jódu pracuje rychleji a efektivněji, tělo přesně ví, co a jak dělat, například sacharidům už tak snadno nedovolí přeměnit se na tuk a ukládat se. Jodis koncentrát je vhodný pro všechny, kteří nepřijímají dostatek jódu v běžné stravě, což v případě vnitrozemských států platí o většině obyvatel,“ uvedla Zuzana Hlinská.

0 Shares

7 Comments

 1. Radka Jelinková

  Máte někdo s Jodisem zkušenost? O tabletách jsem četla,že se nevstřebávají, zkusila bych tohle. Jsem momentálně v 11tt. děkuji

 2. Martina jerabkova

  Jodis mi byl doporuceny na gyn uz v tehotenstvi, nyni beru jak ja, davam i co druhy den malemu, protoze nemuzu kojit a v umele vyzive neni ani polovina denni doporucene davky. Mam jen ty nejlepsi zkusenosti a muzu doporucit, bez zapachu a chuti, neni problem ho dat detem, navic je to jedina forma, kterou se nejde predavkovat narozdil od tablet, takze neni co resit.

 3. Klara Stepankova

  Jodis beru pravidelně a mám pouze pozitivní zkušenosti – problémy se štítnou žlázou mne pronásledují od dětství a teď mám všechny výsledky v normě. Další plus spatřuji v tom, že od doby, co jej užívám, zlepšila se mi i kvalita vlasů a nehtů, takže můžu jen doporučit. Ve srovnání s tabletami je jeho užívání mnohem příjemnější a navíc je zcela bez příchuti.

 4. Ahoj, mám s Jodisem velmi dobré zkušenosti. Byl mi doporučen pro syna, který trpí migrénami již ve věku 9 let.Od té doby co bere Jodis jsou jeho záchvaty méně časté. Já jsem začala Jodis brát kvůli padání vlasů a také můžu říct, že je to mnohem lepší. Takže za svoji rodinu můžu Jodis doporučit. Je opravdu bez chuti i zápachu, není problém dostat ho do dětí :-).

 5. Jodis dávám dětem na posílení imunity, letos se nám chřipka zatím vyhnula.nemusíte se bát předávkování, určitě doporučuji.

 6. Ahoj, mamka si nechávala vozit Jodis ze Slovenska od kamarádky – má problémy se štítnou žlázou a tablety jí nedělaly dobře na žaludek – když jsem si přečetla jejich příbalák, tak jsem ho nasadila, po lžičkách, celé rodině, (malej od léta nemarodil (-: a já se cítím tak nějak „čerstvější“ a víc v pohodě) jelikož jsme nic jiného nezměnili, tak věřím, že je to díky Jodisu. Jen jsem nevěděla, že je k dostání i v ČR a jak jsem na to koukala, tak vyjde i lépe než ze Slovenska… Za nás mohu stopro doporučit…

 7. Na imunitu hlavně vitamíny a bylinky, když už se o mě nějaká choroba pokouší, tak si udělám zázvorový čaj. Už jsem přes 7 let nemarodila. Pří hubnutí trochu pohybu a hlavně si hlídat co sním. Já jím celkem zdravě, snažím se i pravidelně 5x denně. Zkouším i doplňky stravy. Celkem se mi osvědčil Emulips z obchůdku PorceZdraví.cz. Za 9 měsíců mám už 16 kilo dole!

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..