Šedý zákal je nejčastěji operovanou oční vadou na světě. Jen v Česku tento zákrok ročně podstoupí 80 tisíc lidí. Díky moderním postupům a technologiím se mohou oční vady zbavit bezbolestně a hlavně bez pobytu v nemocnici.
Šedý zákal je velmi častým onemocněním očí především ve vyšším věku. Zpravidla se objevuje u lidí starších 50 let. „Věková hranice operace se ale stále snižuje. Vada může postihnout i mladé lidi, děti nebo být dokonce vrozená. Vzniknout může i po úrazu oka nebo dlouhodobém užívání některých léků. Pokud je šedý zákal ponechán bez operace, může vést až ke slepotě. To je velký problém třetího světa, kde není dostatek techniky a erudovaných očních chirurgů. Proto je šedý zákal vůbec nejčastější příčinou slepoty ve světě,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Moderní operace šedého zákalu je nebolestivá a bez potřeby narkózy. Stačí oko znecitlivit anestetickými kapkami. Operace se provádí ambulantně, trvá asi 20 minut a pacient může ihned po operaci odejít domů. „Nejmodernějším postupem je kombinace laserové a ultrazvukové operace. Laser oko připraví tak, že ultrazvukem je pak možné čočku operovat šetrně, rychle a bezpečně. Operace má dvě fáze. V první fázi se vyčistí zkalená oční čočka a ve druhé se do oka implantuje umělá nitrooční čočka, která v oku zůstane natrvalo. Běžně pacient už za pár hodin nebo dnů po operaci vidí lépe než před ní,“ řekl Pavel Stodůlka.
Nejčastěji jsou při operacích používány čočky monofokální, které zajišťují vidění bez brýlí do dálky, ale na čtení jsou brýle potřeba. „Oční chirurgové stále častěji přistupují k implantaci trifokální nitrooční čočky poskytující komfort vidění bez brýlí na všechny vzdálenosti včetně počítače a čtení. Pojišťovny hradí standardní ultrazvukovou operaci šedého zákalu s implantací monofokální čočky. Laserovou operaci nebo trifokální čočku už hradí pacient sám,“ řekl Pavel Stodůlka.
Nejlepší chirurgové dnes operují takzvaným mikrořezem, tedy řezem velikosti asi dva milimetry. „Hlavní výhodou operace mikrořezem je rychlost hojení a vysoká výsledná kvalita vidění, protože malý řez a jeho následné hojení nemění přirozené zakřivení oka. Mikrořezem je nejen odstraněn šedý zákal, ale do oka je implantována nová umělá čočka. Moderní nitrooční čočky se do oka indikují otvorem menším než dva milimetry. Díky tvarové paměti materiálu se pak čočka v oku rozvine do původního tvaru a oko začne opět jasně vidět. Kvalita materiálu a optiky umělé nitrooční čočky je velmi důležitá,“ popsal Pavel Stodůlka.
V Česku se operace šedého zákalu provádí na několika desítkách pracovišť. Podle čeho vybírat kliniku? „Nejdůležitější je kvalitní a zkušený oční chirurg a celý zdravotnický tým kolem něj. Velkou roli hraje i vybavení kliniky. Nejmodernější přístroje, které oko před operací přesně změří a kvalitně připraví, zaručují bezpečnost operace. Výhodou je možnost laserové operace v kombinaci se stále oblíbenějšími trifokálními čočkami. Dobré je také vybrat si kliniku s několikaletou tradicí. Například naše klinika se stala vůbec první v Česku, kde se poprvé operoval šedý zákal laserem. Tuto operaci u nás podstoupil například Tomáš Baťa nebo hraběnka Diana Šternberková. Zároveň provádíme největší počet očních operací v republice,“ uzavřel Pavel Stodůlka.