Miminko

Růst a vývoj dítěte – 5. měsíc

V 5. měsíci již dítěti začnou růst první mléčné zuby, zejména na dolní čelisti. Pohyb jednotlivými končetinami se již stává vědomým, dítě se vědomě natahuje po hračkách, i když se nepohybují, a již obvykle sedí. Zpočátku bere hračky celou rukou v pronaci, postupně se ale začne objevovat radiální úchop a souhra palce s ukazovákem, ke hře „ruka-ústa“ se přidává i „noha-ústa“. Dítě je již schopno uchopit předmět i v poloze na břiše, když se opírá lokty, v poloze na zádech je dítě schopno přizvednout pánev, zlepšuje se koordinace nohou a dokáže uchopit předmět podávaný ze střední roviny.

Dítě dokáže asymetricky protahovat hrudník a přenášet tak váhu k jednomu rameni, čímž se připravuje na pozdější otáčení, umí se již otáčet ze zad na bříško. V poloze na břiše bez podpory a úchopu se dítě opírá o kořen ruky a přední stranu stehen. Zdokonaluje se i koordinace nohou, které se nyní mohou navzájem dotknout ploškami.

Digital StillCamera

Dítě rádo a často třese chrastítkem, ale ještě je nedokáže zvednout. Také velmi rádo sedí, ale ne samo, potřebuje vždy oporu. Pokud ho přitahujete za ruce z lehu do sedu, zdvihá hlavu. Na nohou ale stát ještě neumí a nemůže, protože stále jeho nohy neudrží hmotnost těla při držení ve stoje. Pohybuje sice svými dolními končetinami, dává si nohu přes nohu a dokáže chodidlo pokládat na matraci.

Dítě dokáže pozorovat lidi a okolí i pokud leží na bříšku. V tomto věku dítě močí již asi jenom 20x za den a spí tak asi 16 až 17 hodin denně. Dítě v tomto věku je, pokud samozřejmě nespí, v neustálém pohybu, a chce zvědavě toho co nejvíce poznat.

Ještě nevysloví ani jedno slovo, ale brouká velmi spontánně a vydává nové ustálené zvuky, jako géé a káá apod. Pozorujeme, jak je dítě velmi zvědavé, zajímá se o nové hračky, o nová místa i o nové tváře. Pokud ho podepřeme, dítě velmi rádo z výšky pozoruje okolí, rozezná známá místa, známé předměty i členy vlastní rodiny. Projevuje velké nadšení, když dostane do pohledu láhev či mateřský prs. Dítě nemá rádo samotu a dlouho křičí, pokud jej ponecháte samotné, na druhou stranu je plné očekávání, když se k němu přiblíží matka či známá osoba, dokáže vyjádřit zvukem i své přání. Dítěti se již ustál pravidelný rytmus spánku a bdění. Hraje si rád jednoduché hry, například s oblibou se při hře schovává za části oblečení.

Dítě se často se otáčí ze zad na bříško, záda již má silná a hlava pevně sedí na krku. Když leží na bříšku, již se dokáže vysoko opřít o předloktí nebo o dlaně a rozhlížet se kolem sebe a přitom kopat i nožičkami. Dítě však nikdy nenuťte, aby samo sedělo, má na to ještě čas, takto by se mu ještě mohla zkřivit páteř. Otáčení se pro dítě stává dalším způsobem získávání kontroly nad svým tělíčkem. Bude se proto otáčet tak dlouho, dokud se tento pohyb zcela nenaučí.

Digital StillCamera

Hračky jsou nyní u dětí oblíbené čím dál tím více, hlavně ty, co se dají strčit do pusinky. Dítě umí přendat hračku z jedné ruky do druhé, sevřít ji v dlaních, přiblížit obě ruce k sobě a udržet hračku, jak dlouho chce, také se pro ni natáhne a také ji nechat občas vypadnout z ruky.

V 5. měsíci již dítě ovládá koordinaci rukou a očí, učí se tím, že vkládá věci do úst. Dítě tak pochopí, jaký je rozdíl mezi předměty, které drží v ruce, jsou-li měkké nebo tvrdé apod. Pochopí také, že některé věci jsou malé, jiné zase velké, že něco je lehké nebo těžké. Hračkou se pro dítě stává vše nové, co ještě nezná. Dítě je již schopno také se hrát chvíli i samo, ale potřebuje k tomu alespoň něčí přítomnost. Dítě by mělo dostat na hraní vždy jen menší množství hraček, které obměňujte, aby ho spousta hraček nebo některé z nich neomrzely. V tomto věku se ještě nedokáže soustředit na více věcí najednou.

V některých případech se může stát, že dítě má stále ještě i v tomto měsíci zploštělou a nesouměrnou hlavičku. Mělo by to být proto, že v prvních měsících leželo pouze na zádech, ale mělo by se to časem, tedy do jednoho roku, samo spravit. Pokud tomu tak je, mělo by se miminko během dne častěji pokládat na bříško a zároveň by to chtělo se domluvit s dětským lékařem, poradil a doporučil potřebné cviky pro uvolnění a posílení krčních a zádových svalů.

Na konci 5. měsíce by již dítě mělo velice dobře komunikovat a používají přitom mnohá jednoslabičná slova, která ale opakují stále dokola. Děti rádi žvatlají a broukají a proto je potřeba si s nimi povídat, ale dítě mluví i na předměty, se kterými si hraje. V tomto období také dítě používá svůj pláč již vědomě. Často se stane, že po chvíli pláče samo přestane, aby zjistilo, je-li nějaká reakce. Nestane-li se tak, v pláči pokračuje dál. Už totiž ví, že pláč způsobí v jeho okolí zvýšenou pozornost všech lidí a má snahu toto zjištění i v dalším období, a dokonce letech, zneužívat. Proto bychom se neměli na jeho pláč mu vždy vyhovět.

0 Shares

One Comment

  1. Pingback: Příkrmy u kojenců

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..