Články

Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí slaví výročí a představuje svá specializovaná pracoviště

Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí nabízí v rámci České republiky komplexní péči o zdraví žen a novorozenců. V roce 2013 proběhlo na tomto pracovišti 5160 porodů a narodilo se 5330 dětí. Tým špičkových porodníků, gynekologů a neonatologů zajišťuje prostřednictvím nejmodernějších technologií služby nejen pro ženy během těhotenství a porodu v rámci perinatologického centra, ale poskytuje i komplexní a vysoce specializovanou gynekologickou péči pro ženy všech věkových kategorií včetně onkogynekologie (nádorová onemocnění ženských pohlavních orgánů), urogynekologie (poruchy držení moči, stolice a sexuální dysfunkce) a senologie (zhoubná a nezhoubná onemocnění prsní žlázy).

Od roku 2012 zde funguje vysoce specializované Centrum fetální medicíny, které umožňuje léčbu plodů s poruchami vývoje a vrozenými vývojovými vadami pomocí operací přímo v těle matky. Centrum vzniklo za podpory operačního programu Praha pro konkurenceschopnost Evropského fondu pro regionální rozvoj.. Rozvoj centra a vzdělávání lékařů v této oblasti je nadále podporováno Nadačním fondem pro zdraví dětí, jehož zakladatelem a hlavním sponzorem je společnost Central Group. První operace centrum začalo realizovat pod dohledem prof. Jana Depresta z belgické Univerzitní nemocnice v Lovani, jejíž pracoviště se řadí mezi přední centra fetální medicíny v Evropě. Zabývá se fetálními výkony, diagnostikou a léčení abnormalit plodu, provádí prenatální screening chromozomálních poruch, vývojových vad, zabývá se také problematikou vrozené brániční kýly.

Prof. Deprest je také členem projektu Evropské komise Eurofoetus, který sdružuje kliniky fetální medicíny a výrobce techniky pro endoskopické operace s cílem vývoje a zavádění nových metod fetální chirurgie do praxe.

ÚPMD je podporován Nadačním fondem pro zdraví dětí založeným společností Central Group, který podporuje vzdělávání a odborné dovednosti lékařů v oborech gynekologie, porodnictví a péče o novorozence. Pomáhá v rozvoji nových diagnostických a terapeutických metod zvláště v oblasti péče o plody s poruchami vývoje v děloze a vrozenými vývojovými vadami. Mezinárodní spolupráce se světovými pracovišti, podporovaná nadačním fondem, přináší nové možnosti zjišťování a léčby vrozených vývojových vad u plodů. Kromě podpory výzkumu a vzdělávání pak nadační fond také pomáhá při financování potřebného přístrojového vybavení.

Více o Nadačním fondu na www.zdravideti.cz 

Více o ÚPMD na www.upmd.cz.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..