Zdraví

Pacienti s dětskou mozkovou obrnou dělají v Brně pokroky: pomáhá jim unikátní terapie

Jedenáctiletý Honzík z Novosedel u Mikulova má dětskou mozkovou obrnu. Už čtyři roky proto s maminkou čtyřikrát do roka absolvuje intenzivní neurorehabilitace v hodinu vzdáleném Brně. Rehabilitační centrum se zde specializuje na děti, jako je on, a každá intenzivní terapie má své výsledky. Nově se Honzíkovi nevěnuje jen fyzioterapeutka Anna Hergeselová, ale také kognitivně-motorická terapeutka Dajana Rontová. V tandemu s ním rehabilitují tři hodiny – a ke zlepšení spasticity jeho svalů, stejně jako psychické pohody, dochází o poznání rychleji.

„Jezdívali jsme dvakrát ročně do lázní a také jsme měli indikované cvičení v nemocnici. Ze začátku to bylo jednou týdně ambulantně na dvacet minut. Pro nás to znamenalo hodinovou cestu do nemocnice, dvacet minut teoreticky na cvičení, ale reálně to bylo vždycky méně, a potom cesta domů. Potom nám to dokonce ponížili na jednou za dva měsíce, což už Honzíkovi nedávalo žádný přínos,“ popisuje Honzíkova maminka, která se rozhodla synův zdravotní stav začít řešit po vlastní ose, prostřednictvím rehabilitačního centra Sarema v Brně.

Tři hodiny neurorehabilitace už chlapec zvládá s přehledem, přítomnost kognitivně-motorické terapeutky Dajany navíc celý proces zlepšuje. „Zlepšila se také jeho psychika, když jsme doma. Dělá den ode dne větší pokroky. Dříve ho museli podpírat, aby se aktivoval na loktech, teď už stačí stimul Dáji, ale sám si to určuje a sám se začíná zvedat. Začíná si vlastní vůlí aktivovat tělo,“ dodává maminka, kognitivně-motorická terapeutka její slova potvrzuje.

Frekvence úzkostných stavů se zmírnila

Za jak dlouho jsou vidět výsledky? Záleží na dítěti. U Honzíka je senzorická integrace vidět hned. „Maminka mi po první hodině říkala, že frekvence jeho úzkostných stavů se zmírnila a také průběh jeho epileptických záchvatů byl mírnější. Někdy se záchvaty ani nedostavily, tak jak to bývalo předtím,” říká Mgr. Dajana Rontová, která s Honzíkem intenzivně pracovala po dobu dvou týdnů, přičemž ze začátku plakal a byl emočně rozladěný. To se ale velmi rychle změnilo. Po vstupu kognitivně-motorické terapie Dajana do neurorehabilitace zařadila spoustu senzorických a taktilních pomůcek, prvků bazální a orofaciální stimulace, na které Honzík reagoval výborně. Stimulovala také vestibulární systém pomoci balančních pomůcek a senzorické houpačky.  „Při změnách polohy se vůbec nevztekal, nebojoval s námi, hodně se usmíval a spolupracoval při cvičení. Jednoduše pomocí senzorických stimulů Honzíkův mozek přijímá nové smyslové informace a reaguje na ně,“ vysvětluje Mgr. Dajana Rontová.

Dajana propojuje smyslovou a vjemovou část mozku s motorickou. Svoji terapii v Saremě zakomponuje do běžné fyzioterapeutické hodiny cvičení a pracuje za pomoci vibračních, balančních a akustických pomůcek na základě potřeb konkrétního dítěte. Některé pomůcky nejsou finančně náročné, mohou to být pytlíčky plněné fazolkami, rýží, čočkou nebo těstovinami. Využívají se, když se dítě polohuje například na předloktí, a v dlaních nebo pod dlaněmi si drží pytlíčky, které si pod vlivem nových informací a také emocí mačká, nebo si s nimi hraje. Osvědčily se rovněž prvky bazální stimulace, u kterých se používají masážní rukavice namočené do vody. Pro dítě to znamená novou senzorickou informaci.

„Všimla jsem si, že je mu ve vodě příjemně, ale takto jsem s ním nikdy nepracovala. Včera například dělali novou metodu embrya, kdy ho Anička s Dajanou pevně zabalily do přikrývek jako miminko. Bylo vidět, jak je mu to příjemné, cítí vlastní tělo a cítí se být v bezpečí,“ popisuje maminka.

Rehabilitační centrum Sarema se v Brně a v Liberci zabývá léčebnou rehabilitací a prevencí pohybového aparátu dětí, mladistvých, sportovců a dospělých. Klientům nabízí také intenzivní neurorehabilici pomocí unikátních metod Therasuit a Theratogs. V roce 2017 služby rozšířili o sociální rehabilitaci.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..