Miminko

Koupání miminka

Většina dětí koupání miluje, ale miminka mají příliš citlivou pokožku a velice snadno se jim pokožka vysušuje. Zpočátku proto stačí koupání ve vaničce jednou za týden. Jinak každý den omýváme děťátko žínkou na citlivých a namáhaných místech.

Před koupáním si vše připravíme, abychom nenechali děťátko ani vteřinu bez dozoru! Pokud musíte odejít vezměte si vždy dítě s sebou!

Místnost kde miminko budeme koupat by měla mít teplotu 24-26°C.

Ke koupaní bychom měli mít připraveno:
– dětskou vaničku nebo umyvadlo, podložku do vaničky
– přebalovací podložku s rozloženou osuškou
– teploměr do vaničky
– čistou plenku
– čisté oblečení
– bavlněnou žínku
– dětské mýdlo
– po koupeli – dětský olej, dětský krém, tělové mléko, slunečnicový olej (z lékárny) – záleží co Vašemu miminku vyhovuje nebo se poraďte se svým lékařem

koupani-miminkaVaničku umístěte na bezpečné místo, aby nemohla nikam sklouznout nebo se překlopit. Voda ve vaničce by měla mít 37 – 38°C. Nejprve napouštíme studenou vodu a doředíme do požadované teploty horkou vodou. Vodu důkladně promícháme. Orientačně můžete vodu zkontrolovat loktem nebo vnitřní stranou zápěstí. Voda by měla mít stejnou teplotu jako je teplota těla (při ponoření by jste ji neměla vnímat).

Miminku před vkládáním do vaničky zasuneme ruku pod záda a uchopíme ho za vzdálenější paži. Druhou rukou mu podepřeme nohy a zadeček. Jemně miminko ponoříme do vody. Při mytí těla miminku podpírejte hlavičku a ramena. Druhou rukou mu jemně omývejte tělo. Zvláštní pozornost věnujte mytí podpaží a záhybkům kůže. Zpočátku dítě dlouho ve vodě nenechávejte. Zbytečně by se děťátku vysušovala pokožka a ztrácelo by teplotu. V pozdějším věku miminko můžeme koupat déle a více si vody užije.

Po koupání miminko důkladně osušíme, zvláštní pozornost věnujeme záhybkům na krku a nohou, podpaží, tříslům, okolí pohlaví a zadečku. Miminko osušujeme jemným poklepáváním osušky. Po osušení miminko natřeme olejem, zabalíme do plenky a oblékneme do čistého oblečení.

5 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..