Masáž není příjemná pouze dospělým. Náležitě jí ocení i malé děti, a to už od jejich narození. Miminka často trápí zažívací problémy, a právě v takovou chvíli je masáž nejdostupnějším řešením. Nemusí se však jednat pouze o zdravotní problémy. Masáž dítěte je vhodná také pro utužení vztahu mezi ním a jeho rodiči. Navíc dítě je na matku – její hlas, vůni a teplotu těla – zvyklé, a proto je pro něj každý dotek uklidňující. Povzbuzení krevního oběhu miminka je další výhodou takových masáží.
„Bolest břicha u novorozenců a kojenců s sebou nese jasné příznaky. Dítě se kroutí, natahuje se a následně pokrčuje nohy k břichu. Přesně v takové chvíli je masáž zapotřebí. Někteří rodiče se masáže mohou bát, ale nejedná se o nic složitého a účinky jsou opravdu vidět,“ radí Martina Laketič, Brand manažerka ze společnosti HiPP, a dodává, že masáže miminku stimulují trávení a oběhový systém, zlepšují dýchání a napomáhají ke správnému fungování nervové soustavy.
Vhodné prostředí a psychické rozpoložení
Důležité je prostředí, kde se masáž uskuteční. Měla by to být teplá a útulná místnost, kde se dítě bude cítit příjemně. Rodič by se měl ujistit, že má čisté a teplé ruce, a že má krátké nehty, čímž předejde možnému zranění. Dospělý by měl být v psychické pohodě, jelikož nervozita dospělého se snadno přenese i na miminko. V neposlední řadě je podstatné, aby dítě bylo uklidněné a zdravé.
„Masáže lze provádět i při nachlazení dítěte, ale je lepší se jí vyhnout, pokud má dítě teplotu nad 38 stupňů, zlomeniny končetin nebo infekční onemocnění kůže,“ upozorňuje Martina Laketič z HiPPu a dodává, „podstatné také je zvolení správného přípravku, který bude k dětské pokožce šetrný. Olejíček má obsahovat kvalitní rostlinné oleje, jako je například bio přírodní mandlový olej v přípravcích HiPP.“
Postup masáže
Ideální postup masírování je poměrně jednoduchý. Pro uvolnění břicha je vhodné miminko masírovat kolem pupíku ve směru hodinových ručiček a kruhy stále zvětšovat. Důležité je dodat, že pokud masáž nezabere a doktor to uzná za vhodné, je potřeba dítěti podávat speciální kojeneckou výživu. Dalším způsobem, jak namasírovat horní část dětského těla, je střídavé přejíždění dlaní od ramene uhlopříčně k protilehlému boku.
„Kromě břicha se věnujte také ostatním tělesným partiím, jako jsou nohy, ruce, záda a hlava,“ doporučuje Martina Laketič z HiPPu: „Nohy se masírují od kyčlí dolů směrem k chodidlům, chodidla masírujte pomocí palce a jednotlivé prsty narovnávejte. U rukou je postup podobný. Doporučuji hlazení od ramen po dlaně, o které následně pečujte stejně jako o chodidla. Pro masáž zad přetočte dítě na břicho a hlaďte je od týlu směrem dolů. Lehce roztažené prsty položené na dětské hlavě a pohyb dozadu za ouška zajistí správné promasírování oblasti hlavy.“
Celá masáž by měla u novorozenců zabrat asi pět minut a je vhodné ji v průběhu šestinedělí protáhnout až na čtyřnásobek.
Pingback: Zábava při koupání » Pro-miminka.cz