Jídlo a pití

Banánové lívanečky s jahodami nebo se zmrzlinou

Nechte se unést romantickými letními dny a udělejte radost někomu blízkému. O letních prázdninách je ten pravý čas na rána plná relaxace a pohody. Proto vám právě v tomto období přinášíme skvělý tip na snídani do postele pro každého milovníka sladkého. Lívanečky jsou velmi populární pokrm a svým nadýchaným vzhledem vábí naše chuťové buňky. Společně s banány a kousky jahod tak vykouzlí úsměv na tváří každému, kdo je ochutná.

Lívanečky

Už kuchaři z doby kamenné připravovali tuto starodávnou formu jídla v podobě opékaných placek na ohni. Není tedy pochyb, že se jedná o chutný pokrm, který se stal součástí kulturních tradic po celém světě. Ve starověkém Řecku a Římě pekli placky podobné lívancům z mouky, olivového oleje a sladili je medem. Dnes však existují na tisíce způsobů a získaly si takovou oblíbenost, že mají dokonce svůj mezinárodní den – tzv. „Pancake Day“ připadá na masopustní úterý, tedy den před začátkem půstu a slouží jako dokonalý způsob, jak spotřebovat zbylé suroviny, aby se nezkazily. Teď už jen připravit ty naše české, obohatit je chutí banánu a ozdobené jahodami s láskou podávat přímo do postele.

Opravdová špalda

Udělejte lívanečky netradičně a využijte při jejich tvorbě originální oříškový nádech, který těstu dodá špaldová mouka. Špalda je prastarý druh pšenice, která není šlechtěná a zachovává si vysoký obsah minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Mouka z ní je vzácná, protože pěstování je náročnější a vypěstuje se jí méně než pšenice seté, která se používá na výrobu klasické pšeničné mouky. Čemuž odpovídá i její cena. V českých obchodech je však možné najít i balení, ve nichž je místo mouky špaldové běžná pšeničná, nebo je doplněna o pravou špaldovou mouku jen zčásti. Proto je potřeba dát si při výběru pozor. Do doby, než budou i pro špaldovou mouku platit podobná pravidla jako například pro šunku a jiné masové výrobky, můžete se orientovat alespoň zčásti podle obalu. Pokud na něm výrobce uvádí informaci o přítomnosti genomu pšenice seté, je pravděpodobné, že balení nebude obsahovat pouze kvalitní nešlechtěnou špaldu.Dalším vodítkem je cena výrobku. Špalda je totiž cenná surovina

právě z důvodu své nešlechtěnosti, protože jen tak si zachová své původní vlastnosti. Šlechtěním tyto vlastnosti ztrácí a přibližuje se běžné pšenici seté.

Naším tipem jsou špaldové mouky tradiční značky Babiččina volba, která má ve svém portfoliu dvě – hladkou a celozrnnou. Obě procházejí přísným testováním v nezávislé certifikované odborné laboratoři a při jejich posledním testování bylo naměřeno množství pšenice špaldy na úrovni více než 95 %, což je aktuálně maximální možné detekovatelné množství.

Ingredience

  • 70 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 70 ml plnotučného mléka
  • 1 vejce
  • 2 zralé měkké banány
  • + máslo

Na zdobení

  • šlehačka
  • drobné ovoce
  • čokoláda, skořice, oříškové máslo

Postup

Příprava těsta na lívance je velmi snadná. Všechny suroviny dejte do mixéru a umixujte hladké, dokonale jednotné těsto. Pak je nechte 15 minut odpočívat. Tento krok určitě nepřeskakujte, zaručí vám dokonalé lívanečky.

Lívanečky smažte na nepřilnavé pánvi, můžete lehce mašlovat máslem. Zdobte je podle chuti a sezony. V létě jsou chutné se zmrzlinou, v zimě třeba s karamelizovaným jablíčkem.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..