Jen 7 % respondentů může říci, že neví, co je to kašel. Více než třikrát do roka se s kašlem potýká téměř čtvrtina (24 %) respondentů. Tyto výsledky přinesl prosincový průzkum zaměřený na zkušenosti Čechů s kašlem a jeho léčbou.
Průzkum provedla společnost Medicom International v období od 10. – 20. prosince 2013 a zúčastnilo se ho 102 respondentů. A jaké průzkum přinesl výsledky? Jen 8 % respondentů vyrazí k lékaři, pokud je trápí kašel. Lidé spoléhají na volně prodejné léky nebo “domácí medicínu”. Kašel je u většiny respondentů doprovázen také dalšími nepříjemnými příznaky. Většina respondentů (80 %) se potýká se škrábáním v krku, více než polovina má potíže při polykání (55 %). Mezi další příznaky patří také chrapot (52 %) a pocit knedlíku v krku (40 %).
Trápí vás suchý nebo vlhký kašel?
Při léčbě kašle je zejména důležité rozlišit, o jaký typ se jedná – zda je kašel suchý nebo vlhký. 22 % respondentů však neví, jak tyto dva typy kašle rozpoznat a v čem se od sebe liší. Suchý (neproduktivní) kašel doprovází počátek onemocnění dýchacích cest. Během suchého kašle nedochází k žádnému vykašlání, o to je tento kašel únavnější, zejména v noci. Vlhký (produktivní) kašel se projevuje v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest, usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách.
Jak se s jednotlivými typy kašle vypořádat?
Suchý kašel a kašlací reflex tlumí přípravky nazývané antitusika. Tyto přípravky mírní a potlačují záchvaty kašle, patří mezi ně například nekodeinové antitusikum Levopront ve formě sirupu i kapek, Levopront je vhodný pro děti již od dvou let. Jeho vhodnost podporuje také studie Prof. MUDr. Jiřího Homolky, DrSc. z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy[1]. Účinná látka Levoprontu – Levodropropizin byla v roce 2006 zařazena do doporučených postupů Americké společnosti lékařů pro nemoci hrudníku.
Naopak u vlhkého kašle se používají přípravky k usnadnění odkašlávání – mukolytika a expektorancia, která podporují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest. Více než polovina respondentů však tyto přípravky dle označení nezná a neví, co od nich očekávat.
Co na kašel?
Sirupy vítězí v oblíbenosti mezi pomocníky na kašel. Tuto formu přípravku volí téměř polovina respondentů (49 %). V těsném závěsu se drží pastilky (48 %), oblíbené jsou také kapky (28 %). A podle jakých kritérií respondenti přípravky na kašel vybírají? 54 % respondentů se rozhoduje především podle rychlosti nástupu účinku, 43 % respondentů klade důraz na reference výrobků a 37 % se rozhoduje podle ceny.
Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete zde:
Podrobné výsledky průzkumu si můžete prohlédnout zde:
http://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/kasel-a-jak-na-nej/
[1] Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.Levodropropizin – nové antitusikum. Farmakoterapie 2012;8(4).