KDY
Kdy začít s příkrmy? To je věčná otázka všech maminek. Načasování je různé podle toho, jestli je miminko kojené nebo ne. Odborníci se shodují, že nekojeným miminkům je dobré začít podávat příkrmy již od ukončeného 4. měsíce věku. Kojeným miminkům se příkrmy začínají podávat později, až od ukončeného 6. měsíce. U kojených dětí není třeba zavádět příkrmy dříve, vše potřebné dostanou z mateřského mléka. Předpokladem je, že dítě prospívá. Pokud již kojení není dostačující, je i v tomto případě možné začít dříve s podáváním nemléčných příkrmů, nejdříve však od ukončeného 4. měsíce. O jejich zavádění se poraďte se svým lékařem.
JAK
Příkrmy by se kojencům měly začít podávat postupně, aby se stihli adaptovat na nový druh potravin. Prvními příkrmy, které maminky budou dávat svým dětem, by měly být právě ty se zeleninou a následně i s přídavkem masa v čase oběda. Až poté přicházejí na řadu ovocné příkrmy, které by se měly podávat také postupně. Jak u zeleniny či masa, tak i u ovoce platí pravidlo podávat první čtyři dny pouze jeden druh zeleninového či ovocného příkrmu, aby se zjistilo, jak miminko reaguje a jestli je netrápí nějaká alergická reakce.
CO
Pro děťátko je dobré, aby přijímalo pestrou stravu. Po zahájení prvních příkrmů postupně přidáváme další tak, aby si zvykalo na všechny druhy potravin. Rovněž potraviny s obsahem lepku (pšeničné kaše, pečivo, jíška) není třeba podle nejnovějších požadavků příliš oddalovat a je možné je začít podávat v období mezi ukončeným 4. a 7. měsícem – podle toho, zda je dítě kojené či na náhradní mléčné výživě. Čeho je dobré se vyvarovat, jsou potraviny s přídavkem soli. Ani domácí strava by neměla být přisolována. Sůl v jídelníčku můžeme nahradit např. malým množstvím jemně nasekané petrželky nebo jinou vhodnou bylinkou. Rozhodně by mělo jít o potraviny, které nejsou uměle dochucovány nebo ve kterých se nepoužívají konzervační látky.
PROČ
V příkrmech jsou obsaženy suroviny, které jsou nezbytné pro přirozený růst a vývoj děťátka. V maso-zeleninových a ovocných příkrmech se kromě vitaminů a minerálních látek také přirozeně vyskytuje vláknina. Velkým problémem dnešních dětí jsou potravinové alergie. Správným postupem a výběrem vhodných příkrmů můžeme miminkům dopřát vynikající stravu a zejména v prvních měsících ušetřit drahocenný čas strávený její přípravou.
S KÝM SE PORADIT
Maminky se často radí mezi sebou, ale neměly by se bát zeptat pediatra na to, co děťátku nejvíce prospívá a jak postupovat při zavádění prvních příkrmů. Čas pro zavádění prvních příkrmů se totiž řídí nejen věkem, ale i celkovým prospíváním dítěte. Pokud mají rodiče pocit, že jejich miminko trápí nějaké závažnější problémy spojené se stravováním a celkovým prospíváním, mohou navštívit i nutričního odborníka, kterého Váš pediatr doporučí. Strava děťátka zejména v prvních letech života je velmi zásadní pro jeho vývoj, proto je potřeba na ni dbát.
Autor: RNDr. Pavel Suchánek
Nutriční terapeut