Zdraví

Zdraví na prvním místě: Jak vybrat ten nejlepší ochranný nápoj pro vaše zaměstnance

Pracovat v horku není žádná legrace, ale s pořádným ochranným nápojem to může být hračka! Možná si myslíte, že ochranné nápoje jsou jen pro horníky nebo skláře, ale omyl! Podle Zákoníku práce má na ně nárok každý, kdo pracuje v horkém prostředí – od svářečů a řidičů až po pracovníky na stavbách. A když teplota v kanceláři přesáhne 27 °C, tak i kancelářští povaleči. Jak ale vybrat ten správný nápoj? Pojďme se na to podívat!

Jak se postavit k povinnosti ochranných nápojů

Nárok na pitnou vodu mají všichni zaměstnanci, ale když teplota stoupne nad 27 °C, musí zaměstnavatel zajistit tzv. ochranné nápoje. Ty nejsou jen o vodě – ideálně jde o minerální vody, protože pocením ztrácíme nejen tekutiny, ale i důležité minerály.

Jaký nápoj vybrat a který ne?

Každý člověk má jiné potřeby, co se týče příjmu tekutin. Závisí to na věku, zdravotním stavu, tělesné aktivitě, prostředí a jídelníčku. Pro zdravého dospělého se doporučuje asi 35 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti denně. To se může zvýšit při námaze nebo v horku.

Denně ztratíme asi 2,5 litru vody (močí, stolicí, potem a dýcháním), což musíme doplnit. „Za normálních okolností by měl člověk přijmout cca 2–3 litry vody denně, přičemž kolem 1 litru přijmeme v potravinách a 1,5–2 litry pak zbývají na nápoje,“ říká Marie Kohutová, vedoucí Oddělení léčebné výživy z FN Olomouc. Pokud se zvýšeně potíme např. při sportu, námaze nebo v horkém prostředí, ztrácíme vodu i minerální látky a je na místě tyto adekvátně doplnit nejlépe přírodní minerální vodou nebo vhodnými iontovými nápoji.

Co nařizuje zákon?

Podle nařízení vlády a směrnic BOZP musí zaměstnavatelé zajišťovat ochranné nápoje, pokud zaměstnanci během pracovní doby přicházejí o 70 % tekutin a minerálních látek (1,25 litru). Zákon specifikuje, jaké nápoje jsou vhodné: musí být zdravotně nezávadné, slabě nebo středně mineralizované, pramenité nebo kojenecké vody. Limonáda s více než 6,5 % cukru je tabu, ale nízkoalkoholové pivo (do 1 % alkoholu) může být v správnou volbou, pokud není podáváno nezletilým.

Kolik nápoje na jednoho zaměstnance?

Počítejte minimálně 1,5 litru ochranného nápoje na osmihodinovou směnu, a pokud se pracuje ve vysokých teplotách nebo venku, tak až 2,5 litru. Pro firmu o dvaceti zaměstnancích to znamená 28 balíků po šesti 1,5l PET lahvích na týden. „Zvažte pořízení instantních ochranných nápojů, které mají jednodušší skladování i distribuci,“ radí Jiří Jízdný z AG Foods. Tyto směsi můžete rozpustit v kohoutkové vodě, a v chladném prostředí i v horké vodě.

Nezapomeňte na zábavu a edukaci!

Ať už se rozhodnete pro minerálku nebo ionťák, nezapomeňte zaměstnance informovat o důležitosti hydratace a jak správně vybírat nápoje. Můžete uspořádat edukativní workshopy nebo interaktivní přednášky, kde jim vysvětlíte vše o pitném režimu, vlivu tekutin na zdraví a jak se starat o své tělo v horkém prostředí.

Zkrátka, výběr správného ochranného nápoje může být zábavný a naučný proces, který pomůže udržet vaše zaměstnance svěží, zdravé a produktivní, i když venku panuje saharské vedro!

třídapopispříkladymaximální teplotaochranný nápoj
Ipráce v seděkancelářské a počítačové práce27 °Cpřírodní minerální či pramenitá voda slabě mineralizovaná
IIapráce převážně v sedě s lehkou manuální prací rukou a paží nástrojáři, mechanici, pokladní26 °C
IIbpráce spojená s řízením nákladního auta řidiči autobusů, trolejbusů, tramvají32 °C
IIIapráce ve stoje s trvalým zapojením horních končetinpekaři, mechanici, skladníci, údržbáři30 °C
IIIbpráce s trvalým zapojením obou horních končetin, trupu a chůzepráce ve stavebnictví, broušení, foukání skla26 °C50 % středně mineralizovaná přírodní voda, případně voda se stejnou mineralizací, 50 % voda viz výše
IVapráce spojená s rozsáhlou činností svalstva trupupráce ve stavebnictví, v lesnictví, v dole24 °C
IVbpráce spojené s rozsáhlou a intenzivní činností svalstva trupupráce v hlubinných dolech20 °C
Vpráce spojené s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva truputěžba dřeva sekyrou, výkopové práce20 °C
0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..