Zdraví

Většina dospělých Čechů si chrání zrak slunečními brýlemi. Na děti ale často zapomínají

Až 97 procent Čechů nevyrazí na slunce bez slunečních brýlí. Na ochranu zraku dětí se ale často zapomíná. Chránit zrak nejmenších pomocí slunečních brýlí přitom odborníci doporučují už od útlého věku.

Dospělí schovaní za tmavými skly a dětské oči bez jakékoli ochrany – to je častý obrázek, který je během léta možné spatřit téměř kdekoli. Dětský zrak je ale třeba před slunečními paprsky chránit stejně intenzivně jako ten dospělý. Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjejí, by měly mít zajištěnou ochranu očí proti UV záření. Dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech existují, nenabízí je ale každá optika. Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr. Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři – ať už pro dospělé či dětské sluneční brýle,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Právě UV filtr je pro kvalitní ochranu zraku rozhodující, barva skel tolik podstatná není. Nekvalitní sluneční brýle mohou zraku ublížit víc, než kdyby člověk žádné neměl. „UV filtr nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak tmavá skla bez dostatečného filtru mohou víc ublížit než pomoci. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.

Dětské sluneční brýle jsou vyráběny v různých velikostech, jak ale poznat tu správnou? „Poznat správnou velikost dětských slunečních brýlí je bez jejich vyzkoušení takřka nemožné. Rodičům určitě nedoporučuji kupovat brýle na internetu. V optikách jsou k sehnání sluneční brýle různé šířky, délky straniček a různé velikosti samotného sklíčka. Důležité je, aby brýle netlačily po stranách ani za uchem a hezky seděly na nose. Brýle by měly dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké a řasy by se neměly dotýkat skel. Většinu typů slunečních brýlí lze ještě upravit. Pokud mají plastové stranice, je možné je po nahřátí tvarovat tak, aby dobře seděly za ušima, nebo je zahnout, aby nepadaly. Kvalitní brýle mohou navíc zejména u dětí v případě úrazu oči mechanicky chránit. Naopak brýle vyrobené z nekvalitního materiálu se mohou roztříštit v ostré úlomky a oči poranit,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Poškození zraku z dětství v důsledku slunečního záření se může projevit až v dospělosti. „UV záření může působit na spojivku a s tím spojený výskyt pigmentací, které mohou v dospělosti v ojedinělých případech přejít i v melanom oka. Ten se podle výskytu léčí odstraněním, případně samostatně radioterapií či v kombinaci. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce. Může se stát, že se poškodí oblast nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva,“ popsal možné komplikace Pavel Stodůlka.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..