Články

Tropické noci pod peřinou. Jak se na ně připravit?

Vysoké teploty, více světla, nadměrná vlhkost – léto dokáže být v ložnici opravdu nemilosrdné. Není proto divu, že se během noci často převalujeme, budíme a ráno vstáváme unavenější, než jsme večer šli spát. Vytvořit v místnosti příjemné prostředí pro odpočinek přitom nemusí být vůbec složité! Stačí se zaměřit na vhodné ložní prádlo, vyměnit duchny za odlehčenější varianty a zatemnit místnost neprůsvitnými závěsy. Dopřát si pohodlí a kvalitní spánek zkrátka nemusí být nedosažitelným snem, po kterém v parném létě jen tajně toužíme.

Čím se v noci přikrýt?

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že péřové přikrývky patří jen do zimních měsíců, není tomu tak. 100% prachové peří má řadu výhod, ze kterých člověk může čerpat v podstatě celý rok. Jedná se o přírodní izolant, jinými slovy udržuje teplotu tak, jak je zrovna potřeba. V zimě příjemně zahřeje, zabraňuje nechtěnému úniku tělesného tepla a nedovolí, aby chlad z okolí pronikl dovnitř. V létě je tomu naopak. Pokud jsou přikrývky skutečně kvalitní, velmi dobře odvádí nadbytečnou vlhkost a díky drobným vzduchovým mezírkám mezi peřím umožňují cirkulaci vzduchu. Člověk se tak zbytečně nepřehřívá a zůstává v suchu a pohodlí po celou dobu spánku.

Další letní variantou je poté duté vlákno. „Jde o syntetický materiál, který je upraven tak, aby mezi jednotlivými vlákny zůstal vzduch, z tohoto důvodu „duté“. Tento typ výplně je hypoalergenní, je proto ideální například pro malé děti, astmatiky či lidi trpící alergiemi,“ vysvětluje Jitka Jirsová z české značky lůžkovin Stella Ateliers. Díky jednoduché struktuře je výplňová směs lehká, vzdušná a zabraňuje hromadění vlhkosti pod přikrývkou. Velkým plusem je i snadná údržba – lůžkoviny nevyžadují žádné speciální čištění, stačí je vyprat v pračce na doporučený program a nechat volně uschnout.

A co když přijdou opravdu tropické noci, kdy i letní přikrývka je moc? Jitka Jirsová doporučuje sáhnout v těchto chvílích jen po povlečení: „Když se chce člověk alespoň lehce přikrýt, stačí spát jen pod cíchou nejvíce se hodí kombinace lnu a bavlny. Je to jednoduché řešení, které navíc navozuje atmosféru dovolené u moře, kde je tento způsob spaní běžnou praxí.“

Základem jsou lehké a prodyšné textilie!

Aby letní přikrývka splnila svůj účel co nejlépe, je potřeba se zamyslet také nad materiálem, do kterého ji povlékneme. Vhodný je například Mako brokát damašek. Jde o 100% egyptskou bavlnu, která díky žakárové vazbě nabízí chladivý efekt doprovázený nebývalou jemností a kvalitou. Damašek je obecně brán jako luxusní textilie, jež nejenže vypadá velmi elegantně, ale navíc vyniká vysokou prodyšností, dlouhou životností a schopností odvádět vlhkost, což z ní činí ideální volbu pro horké letní noci. Praktický je také len. Přírodní tkanina disponuje vysokou savostí, rychle schne a díky velmi jemné a šetrné struktuře si ji budou pochvalovat i lidé s atopickým ekzémem, lupenkou či jinak citlivou pokožkou. „Len je příjemný materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi, který se velmi dobře přizpůsobí potřebám lidského těla. V kombinaci s bio bavlnou navíc nabízí opravdu mimořádné vlastnosti, které v létě ocení opravdu každý,“ dodává Jitka Jirsová. Spolehnout se můžeme také na bavlněný satén, jenž je jemný, prodyšný a chladivý. Univerzálním materiálem, který zkrátka nezklame za žádného počasí, je poté klasická 100% bavlna v úpravě perkál – textilie s hladkým, pevně tkaným povrchem, jenž je zároveň lehký a vzdušný.

Kromě materiálu je nasnadě přihlédnout také k samotnému designu. I ten se totiž na celkovém komfortu a pohodlí může zásadně podepsat! Namísto sytých barev a výrazných stylů se do letní ložnice hodí spíše jednoduché a jemné motivy, méně výrazné odstíny a jednobarevné materiály, které prostor opticky odlehčí a navodí ten správný pocit klidu a harmonie.

Tma, chlad a ticho aneb pilíře hlubokého spánku

Kvalitní odpočinek si žádá také dostatek tmy a klidného prostředí, což bývá v letním období často opravdovou výzvou. Vedle správného výběru lůžkovin je proto důležité všímat si i na první pohled drobných detailů jako jsou závěsy.

Průsvitné varianty sice přispívají k vyššímu soukromí a příjemné domácí atmosféře, pro zatemnění a odhlučnění místnosti však nejsou ideální. Klíčové je zaměřit na závěsy z pevné a velmi husté tkaniny, které mohou mít i více vrstev. Důvodů je hned několik. Materiál kromě zatemnění – blackout provedení je schopné blokovat 90–100 % vnějšího světla – zastává také funkci tepelné izolace. Díky tomu pomáhá udržet optimální teplotu v pokoji a zabraňuje proudění horkého venkovního vzduchu dovnitř. Zatemňovací textilie navíc tlumí hluk z okolí, který rovněž představuje rušivý element při usínání nebo během spánku.

Teď už jen stačí povléknout postel, zatáhnout závěsy a parné léto může začít!

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.