Zdraví

Těhotenství a porod – osvědčená homeopatická pomoc z přírody

Kdy začíná zdravé těhotenství? Které těhotenské komplikace lze léčit bez užívání klasických léků? Příprava na porod – jak ovlivnit jeho průběh a zmírnit porodní bolesti? V celém kontextu problematiky chceme zdůraznit, jak důležité je respektování fyziologických pochodů a znalost psychosomatických souvislostí. Právě homeopatická léčba je v souladu s uvedeným a jejím velkým přínosem je bezpečnost a šetrnost pro ženu a její dítě napříč obdobím přípravy na těhotenství až po porod, šestinedělí a období kojení.

„Zdravé těhotenství začíná nejpozději rok před početím dítěte. Období přípravy je spojené se získáváním vědomostí, dovedností a motivací k provedení změn v různých oblastech života,“ vysvětluje PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D., odborná asistentka Katedry porodní asistence Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Mateřský organismus prodělává během těhotenství celou řadu změn tělesných, psychických, sociálních a spirituálních. Jiný stav zkrátka souvisí s jinou endokrinní situací a tedy jiným fyziologických stavem. Je to období zvýšené zátěže pro organismus, na které se organismus musí adaptovat. Zátěž vynese na světlo dispozice z rodinné a osobní zdravotní historie, svůj podíl má i nevhodný způsob života ženy. Adaptační obtíže na těhotenství se projevují např. těhotenským zvracením, zvýšeným sliněním aj. nebo tzv. gestačním onemocněním jako je preeklampsie apod.

Možnosti využití homeopatie v období těhotenství a v průběhu porodu jsou různé. Homeopatie může pomoci při detoxikaci organismu před těhotenstvím, podporuje otěhotnění a uhnízdění vajíčka (nidaci), zabraňuje nevolnosti (nausea), pomáhá při pálení žáhy, zabraňuje zvýšené tvrobě slin (hypersalivaci), účinkuje proti hemoroidům, anemii. Dále má homeopatie své uplatnění v období prenatální diagnostiky jako podpora psychiky ženy, pokud jsou výsledky testů pozitivní. „Podpůrným opatřením může být i v závažných situacích pokud hrozí předčasný porod (dráždivá děloha) nebo u hypertenze v těhotenství. V neposlední řadě lze homeopatika využít i při péči o ženu při zamlklém těhotenství nebo po spontánním potratu,” dodává PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.

Homeopatické léky doporučované při nevolnosti, zvracení a pálení žáhy v těhotenství:

  • Cocculine – polykomponentní lék
  • Sepia officinalis 9, 15 CH, sépiový inkoust – lék první volby pro těhotenskou nauzeu a zvracení zvláště v I. trimestru, je možné používat v kombinaci s dalšími léky proti nevolnosti. Má pozitivní účinek na žilní systém, pojivové tkáně a vazivo v oblasti pánve, zabraňuje pocitu tíhy a tlaku v podbřišku. Doporučuje se i při psychickém rozladění v období šestinedělí, u tzv. syndromu prázdného břicha.
  • Nux vomica 9CH, lék ze semen Kulčiby stromu – užívá se při pálení žáhy, ranní nevolnosti i po jídle, silné dávení, tíha a bolest v žaludku zhoršená jídlem. Zlepšuje metabolismus, urychluje detoxikaci organismu, eliminuje negativní působení léků či stravy podané matce v těhotenství. Velmi vhodný také při užívání léků během porodu, po císařském řezu, epidurální analgesii či celkové anestezii.
  • Ipecacuanha 9CH, hlavěnka dávivá – působí proti vytrvalá nevolnosti se zvracením nebo bez něj (zvracení nepřináší většinou úlevu), proti hypersalivaci a nausee u vícečetného těhotenství.
  • Pulsatilla 15CH, koniklec – užití při stále se měnících symptomech zažívacích potíží – nevolnost, pálení žáhy, i zvracení, po pachu z jídla, těžkém tučném jídle. Při proměnlivosti nálad, emotivita – potřeba útěchy, zlepšení útěchou. Zabraňuje obavám, strachu, nesmělosti. Doporučeno i při obtížích s adaptací na těhotenství (na ženskou roli), pomáhá také proti zimomřivosti.
  • China 9, 15 CH, chininovník žlutočervený – využití u ztráty tělesných tekutin (zvracení, průjem, krvácení, pocení), podpora rehydratace při opakovaném zvracení, pozitivní vliv na vodní metabolismus, meteorismus – podporuje odchod plynů.

V praxi se setkávám s různými problémy klientek a dle dané situace určím použití vhodného léku a jeho správné dávkování. Např. žena druhorodička na začátku těhotenství se na mne obrátila kvůli zvýšené tvorbě slin (1 – 1,5l slin denně), dehydrataci a špatnému psychickému stavu. Standardní léčba ji nepomáhala (rehydratace, anxiolytika odmítla). Během rozhovoru bylo zjištěno, že hypersalivace je nejspíše psychogenního původu – manžel neví, že byla již jednou jako velmi mladá těhotná a dítě dala k adopci. Spouštěcím faktorem bylo vystavení těhotenské průkazky, kam lékař uvedl údaj o paritě,  žena měla velkou obavu, jak bude manžel reagovat, pokud se tuto skutečnost dozví. Mimo standardní rehydratační terapii jí byly doporučeny homeopatické léky: Sepia officinalis 15 CH, Ipeca 9 CH, China 9 CH a do 2 dnů došlo k výraznému zlepšení stavu, kdy se klientka cítila mnohem lépe fyzicky i psychicky. Zároveň se rozhodla promluvit s partnerem o problému, který ji tížil,“ říká PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.

Homeopatické léky doporučované při problémech s hemoroidy:

  • Sepia officinalis 9, 15 CH, sépiový inkoust – pozitivní vliv na žilní systém a vazivo tkáně
  • Arnica montana 15 CH, prha chlumní – na krvácející, bolestivé hemoroidy, tiší bolest, zlepšuje hojení, redukuje krvácení, působí protektivně na kapiláry
  • Aesculus hippocastanum 9CH, kaštan koňský – na velmi bolestivé hemoroidy, bolest píchavá, často výrazná obstipace, snižuje fragilitu kapilár a má protizánětlivý účinek

Homeopatika při anemii v těhotenství:

  • Ferrum phosphoricum 9CH – na anemii v těhotenství i po porodu

Homeopatika v prenatální diagnostice:

  • Aconitum napellus 15CH, 30 CH, oměj šalamounek – užití při šoku, úleku v důsledku nepříznivé zprávy (výsledek prenatální diagnostiky), akutní lék
  • Gelsemium sempervirens 15, 30 CH, virginský jasmín – u strachu a obav z vyšetření, výsledků prenatálních diagnostických testů, třes, emoční průjem, mentální paralýza, syndrom bílého pláště, paralyzující strach při porodu
  • Silicea 15CH, kysličník křemičitý – podporuje imunitu (zejména slizniční), brání rozvoji zánětu při narušení integrity těla, plodových blan. Doporučen při jakémkoliv invazivním vstupu do těla jehlou, vždy při odběru plodové vody – aminocentéza a amniodrenáž. Při pocitu strachu z jehel a jakýchkoliv odběrů spojených s jejich použitím.
  • Natrum muriaticum 15, 30 CH, mořská sůl – ztráta dítěte, spontánní potrat, fetoredukce, ukončení těhotenství z genetické indikace ve II. trimestru, zármutek i zloba
  • Sepia officinalis 9, 15 CH, sépiový inkoust – syndrom prázdného břicha po porodu, potratu dítěte, lehčí forma těhotenské deprese, psychické rozladění v období šestinedělí, depresivní žena má pocit „černého rána“

„Klientka ve věku 35 let, u které byly prenatální diagnostikou zjištěny četné vývojové vady u dítěte, byla s manželem postavena před rozhodnutí, zda bude těhotenství pokračovat nebo jej ukončí z genetické indikace. Situace byla pro ni nečekaná a stresující, proto si pár vzal čas na rozvahu. Ženě byl po pohovoru naměřen opakovaně zvýšený tlak (150/100), necítila se nejlépe, ale odmítla antihypertenziva i anxiolytika (doposud se s hypertenzí nikdy neléčila). Doporučila jsem lék Aconitum napellus 30 CH a hodnoty krevního tlaku se vrátily k normálu, pocítila i úlevu,“ vysvětluje PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.

Homeopatické léky a příprava na porod:

  • Arnica montana 15 CH, prha chlumní – pozitivně působí na svaly, cévní systém (zejména na kapiláry), snižuje krevní ztráty, urychluje vstřebávání hematomu, výrazné pozitivní metabolické účinky při a po fyzické zátěži, prevence svalové únavy ke konci těhotenství i při porodu, zlepšuje prokrvení tkání, zlepšuje hojení a regeneraci organismu, podporuje involuci dělohy po porodu
  • Actaea racemosa 15 CH, ploštičník hroznatý – ženský lék (fytoestrogenní složka), působí na svalovou soustavu a ženské pohlavních ústrojí. V předporodním období lze Acteu doporučit na koordinaci děložní činnosti, na tzv. poslíčky po 38. týdnu gravidity, zejména vystřelující do kyčlí a stran.
  • Caulophyllum 15 CH, leontice, ženský kořen – harmonizace děložní činnosti v předporodním období (bolestivé neúčinné stahy během porodu), bolest křečovitá, vystřelující do třísla, močového měchýře, DK, příprava děložního hrdla – tuhé nezralé hrdlo (v termínu), velmi vhodné pro ženy po zákrocích na čípku a všechny prvorodičky
  • Gelsemium sempervirens 15, 30 CH, virginský jasmín – u strachu a obav z porodu, při nervozitě, stresu, emočnímu průjmu, nespavosti před porodem

Homeopatika a porod:

  • Caulophyllum 9 CH, leontice, ženský kořen – harmonizuje děložní činnost, uvolňuje hrdlo děložní, účinný při kontrakcích bez efektu, křečovitých a silně bolestivých, po odtoku plodové vody bez kontrakcí
  • Actaea racemosa 9 CH, ploštičník hroznatý – harmonizace CNS, svalů a reprodukčních orgánů, koordinace děložní činnosti při porodu, bolesti vystřelující do kyčlí, mírní psychickou agitovanost a nervozitu při porodu

Jak lze řešit porodní bolest jako součást normálního porodu? Individuálně různá míra bolesti je v naší kultuře součástí fyziologického porodního procesu. Příčina je somatická, tj. způsobena tahem, tlakem a dilatací tkání. Není obvykle příznakem patologie ani ohrožení. Má tzv. signální, vývojový a transformativní význam. Velká část žen má ale z bolesti strach a v důsledku kontextuální neznalosti bohužel reaguje útěkem.

„Sebe si vědomá žena nebojuje s vlastním tělem ani s bolestí. Ideální stádium nastává při přijetí – plynutí s porodem. Pochopení se objeví ve tváři ženy a v jejím chování, což má pozitivní dopad na průběh porodu a na poporodní období. Porod je vlastně výzva jak projevit odvahu, odhodlání, překonat strach, paniku a chaos, které bolest (zejména u prvorodiček) vyvolá. Žena se musí snažit s bolestí pracovat. Když žena uvěří ve schopnost svého těla a zcela se procesu porodu odevzdá, projde porodem přirozeně a s pocitem osobního vítězství,“ říká PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.

Proces rození představuje instinkt, kdy nejaktivnější částí mozku je jeho primitivní část, která řídí instinkty a s nimi spojené vylučování žádoucích hormonů. Mladší části mozku, které stimulují zejména zevní podněty, jsou v optimálním případě utlumeny. Na průběh porodu mají vliv psychosociální faktory, které modifikují vyrovnání se rodičky s úzkostí a stresem a mění i celkovou atmosféru v porodním prostoru, což ve svém důsledku významně ovlivňuje riziko komplikací.

„Nezvládnutá porodní bolest je často spojena s problémem s transgeneračním přenosem v ženské linii. V dospělosti (u dcer těchto matek) obtíže s přijetím ženství a reprodukční role (v podvědomí spojené s bolestí a utrpením). Mírnější formu projevu představuje premenstruální syndrom a dysmenorea (bolest, úzkost, dráždivost, deprese) – každá menstruace je vnímána jako „miniporod“. Naopak pozitivně hluboký prožitek porodu je příležitostí ke znovuprožití vlastního porodního traumatu a jeho léčení. Příležitostí pro hlubokou práci na sobě. Porodní a bezprostředně poporodní situace jsou silné emoční podněty s limbickým otiskem a dalekosáhlým dopadem na život matky i dítěte,“  doplňuje PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.

Řešením porodních bolestí, která upřednostňují nefarmakologické prostředky (bezpečné pro matku i dítě) jsou: vhodná předporodní příprava, dechové techniky a zvuková vibrace, efekt hydroterapie, aromaterapie, intuitivní pohyb a změny polohy, psychologické prostředky apod. V případě nezvládání – indikovaně – prostředky farmakologické (vzhledem k možným nežádoucím účinkům – během porodu ale méně vhodné). „K efektivním možnostem patří homeopatie. Podání homeopatického léku vychází z posouzení osobnosti ženy a aktuálních symptomů (emoce, pocity a projevy), které bolest u konkrétní ženy vyvolává,” říká PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D.

Řešení porodní bolesti homeopaticky:

  • ARNICA MONTANA 15 C – lék traumat s pozitivním efektem na kapilární systém; redukuje krvácení, zlepšuje perfúzi tkání (včetně placenty), tím působí také analgeticky – zmírňuje bolest vzniklou ischemií tkáně; protekce při a po fyzické zátěži; lék je vhodný u žen, které se cítí rozbolavělé, beznadějné, jdoucí přes své možnosti.
  • GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15, 30 C – s vlivem na svaly a motorické nervy, zmírňuje strach a obavy z porodu a předpokládané porodní bolesti; vjem bolesti se šíří směrem nahoru a do stehen, je provázena třesem, slabostí, závratí či paralýzou jak v tělesné, tak v duševní oblasti; k úlevě dochází předklonem, pohybem a vymočením se.
  • ACONITUM NAPELLUS 30 C – akutní lék při porodní bolesti vyvolávající zděšení, šok; bolest se zhoršuje chladem a dotekem (zlepšení teplem); je doprovázena náhlou ztrátou sil, neklidem a vyjadřováním intenzivního strachu (ze smrti).
  • ARGENTUM NITRICUM 15, 30 C – bolest je vnímána jako prudká, útrobní, bodavá; způsobuje akutní stres se ztrátou kontroly a rovnováhy, s úzkostí, nervozitou, chaotičností (rodička nekoordinovaně pobíhá); průjem; zhoršuje se v poloze na pravém boku a teplem; zlepšuje se chladným obkladem, pohybem a tlakem; lék je vhodný u žen se snahou o dokonalost, s orientací na výkon; s často mužským stylem oblékání se.
  • PULSATILLA 15, 30 C – pomáhá u žen zvýšeně emotivních, plachých, působících křehce, se zhoršenou schopností adaptace; bolest je vnímána jako prudká, dlouhá, stěhovavá; je provázená plačtivostí, chladnými prsty na rukou a nohou; ke zlepšení napomáhá čerstvý vzduch, pohyb, masáže, podpora, útěcha a kontakt s blízkou osobou; u ženy je často nedostatečná hydratace (nemá žízeň).
  • CHAMOMILLA VULGARIS 15, 30 C – kolikovitá, nesnesitelná bolest a špatná adaptace ženy na ni – nízký práh bolesti (při kontrakcích přecitlivělost, podrážděnost, pláč s křikem, agresivita, i vulgarismy), horší v noci; žena je temperamentní a žádá okamžitou úlevu od bolesti, ale „nic a nikdo jí není dost dobrý“; situaci zhoršuje dotek; zlepší se pozorností a houpavým pohybem (na míči, porodní tanec v páru). Milá zdvořilá žena, která se mění na agresora, protože ji porod „tak strašně bolí“.
0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..