Články

Nenechávejte péči o domácnost na sobě, nechejte si pomoct

Obzvlášť před vánočními svátky, které by měly být obdobím klidu a odpočinku, je řada žen na pokraji zhroucení a povinnosti na ně padají ze všech stran. Vše chtějí stihnout a zvládnout na jedničku. Jste na tom podobně? Přitom na vše nemusíte být sama, nechejte si pomoct, má to řadu výhod.

Jako rodina děláme nepořádek, jako rodina vše zase dáme do pořádku. Pokud se přidá k dílu více rukou, je hotovo raz dva.

Říkáte si, že než dětem vše vysvětlovat, budete mít práci sama hotovou rychleji? Chyba! Pomoc v domácnosti je výborným výchovným prostředkem. Menší děti se od vás mohou učit nápodobou a práce bude vás i je bavit. Buďte dětem příkladem a dejte jim najevo, že úklid je součástí každodenního života a současně se dá práce zvládnout snadno a efektivně.

Nezadávejte dětem komplexní úklid, dávejte jim menší a jednoduché úkoly, použít k tomu můžete např. seznam úkolů.

  • Můžete dětem připravit týdenní režim. Dejte jim vědět včas, jaké budou mít úkoly, současně jim dejte prostor a svobodu v tom, kdy budou úkoly plnit.
  • Důležitý je výsledek a vaše dítko bude mít pocit, že se mohou samy rozhodovat. Díky tomu se děti také učí plánovat a rozvrhnout si čas.
  • Seznam můžete vyvěsit na viditelné místo, ať můžete každý splněný úkol symbolicky odškrtnout.
  • Můžete do seznamu přidat i své úkoly, ať dětí vidí, jaká je vaše náplň dne.

Nenechejte zahálet ani partnera

Nejen potomci mohou v domácnosti pomáhat! Z průzkumu z roku 2014[1] vyplynulo, že o pořádek doma stojí muži i ženy stejně. Každý druhý respondent (55 %) se považuje za “pořádkumilovného”, v tom se ženy ani muži nijak zvlášť neliší a většina (80 %) respondentů má k úklidu střídmý postoj. Takže dámy, váš partner chce mít doma také útulno, neostýchejte se proto ho také do chodu domácnosti zapojit J

Pomocníci do třetice – vyberte ty správné čisticí prostředky

Multifunkční čisticí prostředky vám šetří práci i čas. Nezaberou vám hodně místa a nebudete muset pokaždé zkoumat, k čemu by asi mohly sloužit. Například při úklidu koupelny plně oceníte Diavu multifunkční, využijete ji na zrcadlo, baterie, police nebo záchodovou mísu – vše se bude lesknout čistotou a vystačíte si pouze s jediným prostředkem. „Někdy jen stačí zvolit vhodného pomocníka pro konkrétní úkol, např. Diavu cleaner na moderní nábytek,” říká Marta Matyášová ze společnosti Tatrachema.

[1] Podrobné výsledky průzkumu najdete zde: https://www.vyplnto.cz/moje-pruzkumy/?did=38133.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..