Těhotenství

Těhotenské testy znaly již ve starém Egyptě

Patent na těhotenský test, jak ho známe dnes, byl vydán v roce 1980 v Anglii. Je založen na imunitní reakci choriového gonadotropinu (hCG). Tento hormon začíná být produkován, když se se oplodněné vajíčko vnoří do sliznice dělohy. Jakmile se oplodněné vajíčko usadí v děloze, produkce hCG hormonu prudce vzroste. Během pouhých 24 h zdvojnásobí své množství. Zvýšená hodnota hCG se nejdříve ukáže v krvi, a to už 8 dní od oplodnění, až o několik dní později i v moči.

 

 Kdy se žena může považovat za těhotnou?

Na trhu je nově volně prodejný Těhotenský krevní test ZAPTM hCG  Innova Pharma. Jestli jste těhotná, zjistíte z tohoto testu do 10 minut, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka J. O několik dní později je možné testování z moči, kde se prokáže přítomnost těhotenského hormonu hCG.  Je to díky tomu, že výše hodnoty tzv. těhotenského hormonu hCG (choriový gonadotropin) v krvi je vyšší dříve než v moči. Těhotenský krevní test ZAPTM hCG dokáže graviditu bezpečně rozpoznat již 8. – 9. den po oplodnění, respektive 2. – 3. den po začátku hnízdění, což je o několik dní dříve než z klasického těhotenského testu z moči Přítomnost plodového vajíčka následně potvrdí gynekolog a je vidět ultrazvukem v děloze.

Jak je to se spolehlivostí

Test ZAPTM hCG vykazuje spolehlivost 98 %, u testů z moči se citlivost na hCG hormon pohybuje od 30 až 50 IU/L do asi 200 až 500 IU/L, jejich spolehlivost se také velmi různí! Jako u všech přípravků a prostředků je na místě připomenout rizika značné nespolehlivosti těchto testů při provádění laickými osobami (např. špatná srozumitelnost návodů, nesprávné provedení, apod.).

Kleopatra v očekávání

O prokazování těhotenství z moči museli vědět už ve starém Egyptě. Nejstarší záznamy o těhotenských testech z moči se datují do 1350 př.n.l. V té době testovaly egyptské ženy svůj těhotenský stav močením na semena pšenice a ječmene po dobu několika dnů. Podle tohoto testu v případě, že semena pšenice začala klíčit, žena mohla dítě očekávat, byla tedy pravděpodobně těhotná. Vyklíčení ječmene pak naznačovalo narození chlapce. Pokud pšenice ani ječmen nevyklíčily, žena těhotná nebyla. I když to zní jako pohádka, v roce 1960 vědecká zkouška močení žen na pšenici a ječmene potvrdila v 70% pravdivost těchto testů. Ještě zajímavější však je, že při močení mužů na toto obilí nikdy k vyklíčení semen nedošlo. Test převzali Řekové, Římané a Arabové. Evropa si vzala slovo až v 17. století.

Jaký má význam včasné rozpoznání gravidity?

Včasné zjištění gravidity je důležité. Pokud se matka na dítě těší a usilovala o těhotenství, může co nejdřív začít se správnou životosprávou, která zajistí plodu nejen správnou výživu, ale i bezpečný vývoj. Právě první trimestr je naprosto zásadní a matka by měla co nejdříve zanechat kouření, pití alkoholu a kávy a konzultovat užívání všech léků s lékařem.

Velkou roli hraje včasné zjištění těhotenství i při nechtěném otěhotnění, pokud se žena (dívka) rozhodne pro přerušení, je lépe jej odborně provést co nejdřív. Těhotenský test by však měla podstoupit nejenom žena k potvrzení těhotenství, ale také opačně k vyloučení těhotenství, např. před předepsáním hormonální antikoncepce, podstoupení anestezie, rentgenu nebo aplikace některých léků.

CHCETE JISTOTU? CHCETE JI RYCHLE?

Nechcete čekat několik dní na výsledek, než Vám v gynekologické ambulanci vezmou krev a pošlou do laboratoře? Těhotenského krevního test ZAPTM hCG Innova Pharma odhalí těhotenství odebráním kapky krve z prstu již za 10 minut. Jestli jste těhotná, z krve zjistíte již 8 dní po oplodnění vajíčka, respektive 2. – 3. den po začátku hnízdění, což je o několik dní dříve než z těhotenského testu z moči.

Aplikace jednorázového těhotenského krevního testu ZAPTM hCG Innova Pharma je naprosto jednoduchá a hygienicky bezpečná, jedná se povrchový bezbolestný vpich do prstu, jako jak ho znáte například u inzulínového testu (hladiny cukru v krvi)pro diabetiky nebo při CRP testu (test na zánět v těle). Pokud přesto cítíte obavy z krevního testu, požádejte o provedení testu vašeho lékaře nebo zdravotnický personál. ZAP TM krevníí test koupíte v lékárnách, v některých gynekologických ambulancích nebo ho lze objednat přímo na www.innovapharma.cz za doporučenou cenu 150 Kč vč. DPH.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..