Články

Tablety jsou nejen na hraní, aneb jak moderní technologie mohou pomoci s učením

Děti moderní technologie milují, kolikrát nás dospělé překvapí, jak je umí ovládat a jaké funkce znají. Tablety mohou děti ale nejen zabavit, ale díky šikovným aplikacím se z nich mohou i hodně naučit. Jak ale vybrat ty správné aplikace a pro jak staré děti? To nám pomůže zodpovědět psycholožka PhDr. Jana Zapletalová, která se specializuje mj. na moderní technologie při výuce.

„Moderní technologie jsou vhodné pro děti, které již dokáží vnímat jejich funkce. Nelze všechny technologie shrnout pod jedním shrnujícím názvem, rozdíl bude určitě mezi telefonem a tabletem a stolním počítačem. Každá z technologií má svoje funkce a přednosti, stejně jako citlivá místa. Stanovit jednoznačně hranici pro užívání technologií je proto složité, také z toho důvodu, že děti jsou na různé rozumové úrovni a mají různě orientované rodiče, kteří alespoň na počátku jsou těmi, kdo významně ovlivňuje volbu těchto médií,“ vysvětluje Jana Zapletalová.

Tablety nabízí mnoho funkcí a aplikací, můžeme je rozdělit podle věku dítěte.

Předškolní děti

tablety jsou vhodné i pro malé děti, kterým nabízí spousty výukových aplikací. „Děti, které neumí číst, je třeba motivovat i jinými způsoby a to tak, aby skladba jejich dne byla co nejpestřejší, včetně pohybových aktivit. Práce na tabletu tak může zahrnovat spíše minuty nebo desítku minut než řadu hodin,“ radí psycholožka.

Tablety vyžadují přesné ovládaní, s drobnou dětskou ručkou to není problém, navíc mohou pomoci s rozvojem motoriky rukou. „Používání dotykového displeje pomáhá rozvíjet jemnou motoriku ruky, díky čemu se bude dětem ve škole lépe psát i kreslit,“ vysvětluje psycholožka.

Písmenka a čísla ještě před nástupem do školy?

„Děti bychom neměli nutit k tomu, aby si osvojovaly některé dovednosti před nástupem do školy, ale pokud děti projeví zájem o písmenka nebo čísla, není žádný důvod jim bránit v jejich osvojení. Školy jsou obvykle připravené i na práci s dětmi, které již některé tyto znalosti mají. Právě moderní technologie se mohou podílet na osvojení jazyka – tedy písmen i čísel, především prostřednictvím edukačních her, které jsou pro tato média k dispozici,“ doplňuje psycholožka.

Pro malé děti jsou také určeny různé poznávací aplikace (zvířátka, barvy apod.) jejich verze existují i v angličtině. Jak vysvětluje psycholožka, není špatné s cizím jazykem začínat již v předškolním věku: „S anglickým jazykem by děti podobně jako s jinými jazyky měly začínat záhy, čím dříve tím lépe. Jako vhodná věková hranice se udává  3-5 let. Důležité ale je, aby dítě již mělo dobře osvojený rodný jazyk, pak se může začít věnovat dalšímu.“

Předškoláci mohou procvičovat anglická slovíčka při rozpoznávání zvířátek a předmětů v jednoduché aplikaci Sort It Out (dostupné v tabletu Lexibook LexiTab). Jemnou motoriku ruky procvičí malé děti při spojování souhvězdí a skákání s delfínem. Svůj postřeh a paměť pak vyzkouší s jednoduchým pexesem a puzzle.

 

Školáci

První třída je pro mnoho dětí přelomová, učí se spoustu nových věcí. „Tablety nabízí aplikace, které dětem pomohou s učivem první třídy,“ vysvětluje psycholožka.  Nejčastěji jsou to aplikace podporující poznávání písmenek, nebo základní i pokročilou matematiku.

Například hra s názvem Slova procvičí (dostupné v Lexibook LexiTab) nejen motoriku dětské ruky, ale naučí děti také poznávat jednotlivá písmena.

Aplikace pro tablety mohou zábavnou formou rozvíjet kreativitu a logické uvažování. Školáci mohou, díky aplikacím, objevit nové znalosti a zajímavosti z oblasti historie, zeměpisu i vědy, či se naučí nová slovíčka prostřednictvím anglických písniček.

Říká se, že děti přestávají číst, ale do tabletu lze nahrát elektronické verze knih, jejichž čtení děti velmi baví. Lexibook LexiTab jich má například nahráno celkem 100 (50 v českém a 50 v anglickém jazyce). Pro školní děti se mohou tablety stát zajímavým médiem pro čtení doporučených knížek.

Aplikace Power Academy (dostupné v Lexibook LexiTab) poradí malým školákům s češtinou, dějepisem, zeměpisem i matematikou. Pokud si školák neví rady například se sčítáním pod sebou, stačí otevřít kartu, a všechny informace jsou jasně a přehledně k dispozici.

Screenshot tablet

Odpočinek pro mozkové závity

Tablety nemají samozřejmě jen vzdělávací charakter, ale nabízí hodně zábavy. Umí přehrávat hudbu, videa i fotit.  Jsou tedy ideální variantou na dovolené a víkendy, kdy dítě má v jednom malém přístroji vše, co potřebuje, když zrovna neběhá venku.

Nic se nemá přehánět

U moderních technologií ve spojení s dětmi bychom měli vnímat nejen jejich pozitiva, ale i rizika. Mezi jejich hlavní benefity patří určitě snadný přístup k informacím a edukační charakter jejich aplikací. Na druhou stranu ale nesmíme zapomínat na rizika, která však lze díky rodičovskému dohledu minimalizovat. Patří mezi ně především trávení nekontrolovaného množství času u tabletu nebo počítače a možné riziko získání nevhodných informací z internetu. Tento problém lze řešit například rodičovským zámkem, který dokáže dítěti zabránit prohlížení určitých stránek internetu (Lexibook LexiTab jej nabízí v základních aplikacích).

„Moderní technologie a její zvládání je dnes samozřejmou součástí života, děti, které nemají možnost se s technologiemi seznámit, budou mít pravděpodobně ve srovnání s vrstevníky nevýhodu, osvojení některých dovedností tak bude záviset zejména na škole. Zda je tento fakt výhodou nebo spíše nevýhodou ukáže vývoj těchto věcí,“ zvažuje dále psycholožka.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.