Zdraví

Stres v rodině výrazně oslabuje dětskou imunitu a zvyšuje riziko onemocnění

Oslabená imunita u dětí je problém, se kterým rodiče bojují celoročně, avšak s podzimním a zimním obdobím nabírá na závažnosti. Rozpraskané koutky, časté infekce nebo nadměrná únava, to jsou některé z nepříjemností, jež oslabenou imunitu mnohdy provázejí. Příčinou snížené obranyschopnosti často bývá také nadměrný stres. Udržovat sebe i děti v psychické pohodě je proto v tomto období stejně důležité jako dbát na dostatek vitamínů a nepodceňovat počasí.

Pod neustálým tlakem jsou nejen dospělí, ale též děti

Dnešní společnost je soutěživá a stále větší nároky jsou kladeny nejen na dospělé, ale i na děti. I ony musejí zvládat hodně věcí ve velmi krátkém časovém horizontu. Pod tlakem jsou ve škole, kde je kladen velký důraz na výsledky a výkonnost, spoustu času tráví u mobilů a počítačů, a na aktivní odpočinek jim mnohdy nezbývá čas. Pro dětský organismus je takový životní styl velmi náročný a k oslabení imunity tudíž dochází snadno. Existuje vzájemné propojení mezi psychickými procesy organismu a jeho nervovým, hormonálním a imunitním systémem. Stresorem může být psychická i fyzická zátěž, a pokud je organismus pod nadvládou stresu dlouhodobě nebo je stresor příliš silný, podepíše se negativně na dětské duši i na zdraví dítěte, vysvětluje celostní lékař Bohumil Ždichynec.

Virové infekce, rozpraskané koutky nebo únava

Zbystřit byste měli především, jste-li vy nebo vaše děti příliš často unavení. Varovným signálem mohou být také časté virové infekce a kožní projevy, jako například rozpraskané koutky a ekzémy. „Je prokázáno, že děti trpící chronickým stresem častěji onemocní virovými infekcemi a rovněž se z infekcí hůře uzdravují. Stres se spolupodílí pravděpodobně i na onemocnění známém jako chronický únavový syndrom, který může být důsledkem selhání schopnosti organismu vyrovnat se standardním způsobem s virovou infekcí,“ objasňuje lékař Bohumil Ždichynec.

Předcházet vyčerpání a zvýšit odolnost vůči stresu podle lékaře pomůže dostatek vitamínů a minerálů. Nejdůležitější vitamín je C, jenž je stimulantem celého imunitního systému. Při zvýšené zátěži dochází k jeho rychlejší spotřebě a nedostatek se projeví právě snížením celkové obranyschopnosti. Pro správné fungování imunity jsou nepostradatelné také vitamíny A, E a skupiny B. Z minerálních prvků potom zinek, selen, železo a hořčík. „Rozpraskané koutky, afty, bolesti v krku nebo zánět spojivek, to jsou nepříjemnosti, které oslabenou imunitu často provázejí. Souvislost s chybějícími vitamíny skupiny B si ale mnozí neuvědomí. Na jeho dostatek je důležité dbát hlavně v zimním období, kdy je organismus k oslabení náchylnější,“ vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která nabízí rostlinné doplňky stravy pro posílení imunity. Zajistit optimální životosprávu v rodině pomáhá nejen zdravá strava, ale též pohybové aktivity, kvalitní spánek a nekuřáctví. Pokrýt potřebnou denní dávku vitamínů v období chřipek a nachlazení usnadňují podle lékaře Ždichynce též doplňky stravy, jako například Immun44, který je vhodný pro děti i dospělé.

Pozor na přenášení stresu mezi členy rodiny

Odborné studie prokázaly důležitost dobrých rodinných vztahů pro zdravou imunitu dítěte. Rodiče by pro své zaneprázdnění či pohodlnost neměli zapomínat na to, jaké má dítě kamarády a s jakým okruhem lidí ho seznamují. Propojení uvnitř rodiny a s přáteli, zdravý emocionální život, stejně jako optimální životospráva v rodině jsou návodem k tomu, jak zabránit přenášení stresu z rodičů na děti.

Účinky stresu se postupně sčítají, proto dlouhodobý stres v rodině výrazně oslabuje dětskou imunitu a zvyšuje riziko onemocnění. „Stres v rodině, který mohou způsobovat konflikty mezi rodiči nebo nedostatek času na komunikaci s dítětem, způsobuje u dítěte aktivaci sympatického nervového systému. Sympatický nervový systém aktivuje systém hormonální a takovéto zatížení odčerpává energii dítěte a prostředky pro růst z jiných míst těla, kde jsou potřebné mnohem více,“ dodává Ždichynec.

Pozitivní účinky na snížení napětí má rovněž pohyb. Vyrazte proto alespoň jednou týdně s celou rodinou do bazénu, na výlet nebo na dlouhou procházku. Sportovní aktivitou podpoříte uvolnění endorfinů, pobyt na slunci zvýší hladinu serotoninu, jenž je považován za hormon štěstí a pomáhá navodit pocit klidu a pohody. Společně strávený čas navíc pomůže utužit dobré rodinné vztahy.

O společnosti Vegall Pharma, s. r. o.

Firma VEGALL Pharma, s. r. o., vznikla v roce 2005 transformací ze společnosti Pavel Galle, Vegall. Jejími zakladateli jsou Petr a Pavel Galle, kteří podnikali v oboru zásobování lékáren již od roku 1995. V roce 1998 se jim podařilo úspěšně zahájit spolupráci s rakouským výrobcem doplňků stravy se včelími produkty. Ve spolupráci s rakouskými a českými lékaři pečlivě vybírají a vytvářejí nové přípravky, které uvádějí na trh. Ne o každém preparátu, který je v současnosti v českých lékárnách, lze říci, že by prošel tak náročnými testy kvality, vlastností a původu složek, které Vegall Pharma vyžaduje u vlastních přípravků. Jejich produkty již roky pomáhají dětem i dospělým a jsou ověřenou zárukou kvality a bezpečnosti. Momentálně nabízí například doplněk stravy Immun44, který pomáhá posilovat obranyschopnost a je vhodný pro děti i dospělé. Immun44 stimuluje syntézu protilátek v těle, obsahuje antioxidanty, které neutralizují radikály a prokazatelně snižuje závažnost a délku trvání infekcí.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..