Články

S problémy se psaním u dětí mohou pomoci i tematické weby, zajímají se o ně učitelé i rodiče

Přelom roku je obdobím, kdy děti v prvních třídách obvykle přecházejí z přípravného období, kdy píší tužkou, ke klasickému používání pera. Podle zkušeností učitelů je však nutné u některých z nich tento přechod oddálit. Část dětí totiž do školy nastupuje už s nesprávně zafixovaným návykem držení psacích potřeb, jen velmi obtížně se ho zbavuje, a to komplikuje učení se psaní. O tom, že se rodiče i učitelé snaží tento problém řešit, vypovídají jak diskuse v různých fórech na sociálních sítích, tak například i poradna webu www.jak-spravne-psat.cz, která v současných dnech zažívá nápor dotazů.

 detska__ruka_Tornado_Cool_

I když děti nastupují do školy s nadšením, u některých z nich radost zčásti ochladne. Jedním z důvodů bývá problém se psaním. Ačkoli se malí školáci snaží, zvládnout správné psaní písmenek se jim nedaří.

Za problémem se psaním může být mnoho příčin. Počínaje nesprávným držením pera, přílišným tlakem na něj, špatným sklonem psací pomůcky nebo papíru, nebo nevhodným sezením. Správně držet tužku, zbytečně na ni netlačit, mít ji pod správným úhlem, je přitom pro dítě velmi důležité. Díky tomu se zbytečně neunavuje ruka, psaní jde snadněji a lze tak předpokládat, že dítě bude i bavit.

„Za potížemi se psaním mnohdy bývá několik problémů dohromady,“ říká odborná garantka poradny na webu www.jak-spravne-psat.cz PhDr. Jana Johnová Ph.D., z Technické univerzity v Liberci, která se specializuje na prvopočáteční čtení a psaní. Pokud se přidá horší schopnost dítěte soustředit se, může vzniknout začarovaný kruh, z něhož se obtížně hledá cesta. Takové děti se pak obvykle snaží školním povinnostem vyhýbat či je co nejvíce oddalovat. Jak je z dotazů v poradně na uvedeném webu patrné, rodiče se zajímají nejen o to, jak dětem se psaním pomoci, ale například i jaké psací potřeby volit. „Rodiče v poradně například konzultují techniky, jak s dětmi procvičovat správné návyky při psaní, aby se školní výsledky zlepšily a zároveň, aby dítě tento trénink bavil,“ upřesňuje Jana Johnová.

Pomoc pro rodiče představují i návodná videa, která vznikla ve spolupráci s učiteli a jsou též dostupná na webu. Předvádí se v nich nejen techniky správného psaní, ale rodiče se tu dozvědí, i jak s dětmi procvičovat jemnou motoriku, která je důležitá pro úchop, jak cvičit ruku s papírovou kuličkou, nebo k čemu slouží adaptér a jak dítěti pomůže.

„Všechna videa jsou připravena tak, aby byla snadno využitelná jak doma v rodině, tak jsou návodná pro učitele v mateřských školách nebo v prvních třídách, “ uvádí PhDr. Jana Johnová Ph.D. Na webu jsou k dispozici i další materiály, které pomohou všem, kdo se zajímají o správné psaní. Mimo jiné tu najdou i řadu obrázků, které si lze stáhnout, a které slouží k cvičení s adaptérem. Na nich může dítě trénovat jak jemnou, tak i hrubou motoriku. Tu představuje pohyb ramene, lokte a zápěstí.

Webové stránky www.jak-spravne-psat.cz vznikly s podporou společnosti Centropen a jejich úkolem je pomáhat dětem naučit se správně psát a také podporovat vzdělávání rodičů i učitelů.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..