Zvládá už váš drobeček samostatně sedět? Drží hlavičku? Polyká a dokáže rozmělnit potravu dásněmi nebo zoubky? Pokud jste na všechny otázky odpověděli ano a zároveň vaše ratolest brzy oslaví 6 měsíců, není třeba dále otálet – můžete začít s příkrmy. Půl rok věku je ideální čas na to, aby si dítě začalo zvykat na neznámé chutě, různou strukturu potravy a v neposlední řadě společné stolování s dospělými. Máte se rozhodně na co těšit – zavádění příkrmů je pro miminko i jeho rodiče zábavné období. Co budete potřebovat pořídit předtím, než začnete s prckem hodovat u jednoho stolu?
Vlastní židle
Společné stolování hraje v přechodu na pevnou stranu důležitou roli. Dítě vnímá návyky ostatních členů rodiny a napodobuje jejich chování. Abyste učení co nejvíce podpořili, pořiďte mu ke stolu vlastní jídelní židličku. Při výběru si dávejte pozor na tři důležité faktory:
- pohodlí,
- bezpečnost
- snadné čištění.
Vašemu děťátku bude nejvíce vyhovovat židlička, která má sedák a opěrku v pravém úhlu. Úhel 90 stupňů by měly svírat i nohy v kolenou. Zvolte proto židličku, která bude mít nastavitelnou podnožku, abyste mohli správného sezení snadno docílit. Základem dobré jídelní židličky je také dostatečná stabilita a tříbodové bezpečnostní pásy, které vaše dítě udrží na místě. V neposlední řadě hleďte při výběru i na vlastní pohodlí a vyberte kousek z takového materiálu, který se bude snadno čistit. Při prvních pokusech o samostatné jedení totiž očekávejte, že bude mít prcek jídlo až za ušima.
Zachraňte, co můžete
Nakupte vašemu strávníkovi zásobu bryndáků, slintáčků a utěráčků. Připravte se na to, že naprosto čistého stolování s dítětem nedocílíte, jakkoliv se budete snažit. Bryndák ale zamezí největším škodám a nevypratelným skvrnám na oblečení či popruzích jídelních židliček. Na trhu existují i lehké a pružné bryndáky ze silikonu se „záchrannou“ kapsou. Jejich údržba je velmi jednoduchá a často si vystačíte pouze s vlhkým hadříkem. Některé kousky mohou i do myčky nádobí.
Sterilizátor šetří čas
Přechodu na novou stravu vašeho děťátka uzpůsobte i vaše kuchyňské vybavení a pořiďte si sterilizátor lahví a nádobí. Na rozdíl od jiných kuchyňských robotů, které se vám snaží prodat moderátoři teleshoppingu, sterilizátor skutečně využijete. Za pár minut máte vyvařené dudlíky, hrníčky a všechno další dětské nádobí. A to téměř bez práce a bez chemie. Nepřátelské bakterie si na vašeho prcka jednoduše nepřijdou.
Základy pitného režimu
Nezapomeňte, že by se váš drobeček měl také naučit samostatně pít, a to ideálně do 2 roku. Nejlépe to zvládne díky učicím hrnečkům, které mají po obou stranách úchyty pro pohodlné držení a místo savičky pítko. I zde se ale obrňte trpělivostí a nad občasným vylitím obsahu mávněte rukou. Nebo pořiďte nevylévací hrníček, ze kterého se pije stejně jako ze sklenice, ale bez hrozby rozlití. Takový hrneček neobsahuje pítko, ale dítě může pít po celém obvodu díky silikonové membráně.
Mickey Mouse zaujme
A nakonec nezapomeňte na roztomilé dětské talíře a jiné nádobí, které hraje všemi barvami a má motiv třeba s oblíbeným hrdinou z pohádky. Proč? Vašeho drobečka takový kousek snadněji zaujme a bude mít přirozenou tendenci z talířku ujídat. Příjemným bonusem je fakt, že se dětské nádobí dělá z materiálů, které se při pádu na zem nerozbije. Už máte jasno, jaké vybavení vám ke stolování s dítětem nesmí chybět a bez kterého se naopak obejdete? Pokud stále vybíráte ty pravé kousky, nahlédněte třeba do nabídky českých e-shopů na vyhledávači dětského zboží Bembo. Najdete tam vše na jednom místě.