Batole

Růst a vývoj dítěte – 7. měsíc

Po polovině roku života dítěte mu stále přibývá množství bílé mozkové hmoty, ale šedá hmota se vyvíjí relativně později, tedy až asi od 8. měsíce života a končí v 1. roce, proto je poměrně dost citlivá na různá poškození.

Během sedmého měsíce života přicházejí poměrně veliké změny patrné i na první pohled, například začíná lézt po čtyřech, protože mu již značně zesílilo svalstvo, také u něj pozorujeme šikmý sed i vzpřímený klek. Tyto dovednosti jsou zásadní pro dosažení vzpřímeného těla ve stoji a následně pro zahájení chůze. Na horních končetinách se dítě snaží, již o tzv. pinzetový úchop s opozicí palce tedy dokáže předměty brát jen pomocí prstů. Dokáže si již samo dávat do úst nějaké jídlo, třeba sušenky. Jeho stisk je pevný. Dokáže nezávisle používat palec a ostatní prsty, umí zdvihnout i malý předmět, aby si ho prohlédlo. Obecně úchop se díky jistotě v pevném postoji vyskytuje v tomto období u dítěte čím dál častěji.

kojenec

Dítě, leží-li v šikmé poloze, dokáže již udržet svou váhu jen na jedné ruce. Sedí také samo delší dobu, když se ale může přidržet. Má snahu se v leže odrážet se nožičkami. Dokáže si samo dávat do úst sušenky pomocí prstů. Některé děti se v této době ze sedu i staví přitáhnutím za příčky postýlky.

Dítě vyslovuje opakované různé slabiky v určité rytmizaci, třeba ba-ba-ba, ma-ma-ma, ta-ta-ta apod. Rádo zkoumá obličej maminky nebo jiných blízkých osob a čile reaguje, když je osloveno svým jménem. Chce být ale již nezávislé, třeba se snaží o samostatné krmení, jak bylo zmíněno. Začíná napodobovat jednoduché věci a vyžaduje jejich opakování, proto jsou pro něj dobré tvůrčí hračky, kde by mělo něco zastrkávat, provlékat apod. Cizích lidí se sice může bát, na známé lidi, převážně matku, se ale věší a pevně je drží. V tomto měsíci již dítě ovládá bez větších problémů pohyb z jednoho místa na druhé, tedy ještě bez chůze, ale s překvapivou rychlostí. Je to pro něj velice důležitý pokrok, kterým může poznávat svět v jiném úhlu, již není v pohybu závislý na druhých osobách. Na druhou stranu to vyžaduje zvýšenou pozornost, aby si dítě neublížilo neb nezpůsobilo nějakou škodu.

V 7. měsíci života dítě již dokáže ovládat své tělo, umí pevně sedět, některé si již zcela sami sednou a ze sedu se snaží postavit, samozřejmě s nějakou oporou. Děti se umí otáčet se z bříška na záda a obráceně. Každé dítě se pohybuje jiným, svým osobitým způsobem, třeba je to lezení po všech čtyřech, plazení se vlnivými pohyby nebo otáčení se z jednoho místa na druhé. Některé děti se dokonce sunou směrem dozadu. Všeobecně se dá říci, že děti, které se v tomto období plazily nebo šly ze sedu přímo do stoje, chodí o něco dříve, než děti, které jen lezly po čtyřech nebo se pohybovaly jiným způsobem.

Jak bylo řečeno, dítě by se v 7. měsíci mohlo začít stavět, když mu podáte prsty, jeho nožičky jsou totiž již pevnější a unesou jeho váhu. Dítě na klíně velmi rádo skáče nahoru a dolů. Všechny tyto dovednosti se vyvíjejí ale postupně a jsou možné díky části mozku, který kontroluje pohyby a motoriku dítěte. Vyvíjejí se totiž postupně od hlavičky po palce u nohou.

Digital StillCamera

Horní část těla dítěte je již dostatečně silná, aby mohla nastat doba, kdy se může usadit do vlastní jídelní židličky. Bude to zpočátku dost hektické a je potřeba při tom zachovat klid, ale můžeme začít nechávat dítě, aby se samo snažilo najíst. Je však také zajímavé, protože dítě ještě nemá ustálené, zda bude pravák nebo levák, že mu bude jedno, do které ruky uchopí lžičku. To ještě neznamená, že se jedná o konečný stav a často se stálo, že ruka, kterou dítě používá v sedmém měsíci, není stejná, kterou používá později. O tom, zda-li bude dítě levák nebo pravák, se rozhodne až kolem druhého roku věku dítěte.

V této době se mu vyvíjejí žvýkací schopnosti, učí se pohybovat jazykem ze strany na stranu, což je dobré pro rozmělnění a následně pro polykání stravy. U dítěte se až nyní začnou prořezávat první zoubky, ale není na závadu, když tomu bude jistě později. Zuby se zkrátka vyvíjejí u každého dítěte v časovém rozmezí.

O kojeného dítěti je již nejvyšší čas začít s příkrmy, pokud se s tím nezačalo již před měsícem. Stává se totiž, že se dítě v noci budí z hladu, protože rychle roste a tím potřebuje více stravy.

2 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..