Miminko

Růst a vývoj dítěte – 3. měsíc

Ve 3. měsíci má kojenec podíl svalové hmoty 22 procent. Dítě si v tomto věku začíná vědomě hrát typické jednoduché hry, třeba hru na postřeh, mizení tváře za nějakou zástěnou nebo alespoň za dlaněmi, dítěti to působí velkou radost a podle věku a schopností vesele reaguje, když se mu známá tvář objeví před očima.

 V poloze na břiše se u dítěte těžiště přesouvá do oblasti prsou a pupku. Dítě leží na polovině těla od tváře přes hrudník až do oblasti pupku. Horní a dolní končetiny ale ještě zcela nemají schopnost tělo podpírat a udržet zdvižené. Obdobné držení můžeme vidět také v poloze na zádech. Někteří kojenci se již ale dokáží překulit ze zad na bříško. V leže pak na břiše se umí podepřít pažemi a posunout trochu vpřed. Svaly na krku dítěti také sílí a otáčí se tak samo za předměty, které se před ním pohybující a jsou ve vzdálenosti tak asi 15 až 25 cm.

miminko 3 mesice
miminko 3. měsíce

 Děti ve třetím měsíci jsou již schopny sepnout obě ruce k sobě, uchopit a držet drobnou hračku. Ručičky a nožičky jsou také v neustálém pohybu. Dítě ještě ale nemá vyvinutou optickou fixaci, ale je schopno krátkodoběji navázat oční kontakt s jiným člověkem. Hlava je stále většinou otočena k jedné straně, což je zcela fyziologické asi do začátku 3. měsíce a nesmí to být fixované. V poloze na zádech dítě musí být již schopno otočit hlavu na druhou stranu, zejména když se dívá směrem k nějakému podnětu nebo mu výhled na první stranu zakryjeme dlaněmi.

 Ve 3. měsíci kojenec ještě nemá rovnovážné, cílené funkce svalů, synchronní aktivitu mezi jednotlivými svaly. Stále se ještě projevují některé primitivní reflexy z měsíců uplynulých, protože není samo schopno plné koordinace pohybů.

 Dítě se již velmi často směje, pozorně sleduje své okolí. Pokud ho něco zaujme, předmět nebo pohyby, nedokáže od něj odtrhnout oči. Také při utišení určitého výrazného zvuku znehybní. Dítě také v této době začíná cucat prsty.

 Dítě je velmi čilé, na vše si chce sáhnout, proto bychom měli z jeho dosahu odstranit věci, které by mu mohly ublížit nebo by je mohl polknout či vdechnout, jako jsou květiny, drobné předměty, šperky a obecně všechny ostré předměty.

 V 3. měsíci se dětem výrazně rozvíjí hmat, proto již potřebují pro svůj další vývoj vhodné hračky, které si již jen neprohlížejí, ale také si je osahávají, bouchají do nich a s nimi a hlavně je dávají do pusinky. Nejvhodnější jsou proto hračky různá chrastítka a další zvukové hračky, které se ovšem dají omývat. Také čím barevnější, tím jsou lepší, protože děti již vnímají všechny barvy. V tomto věku kojenec již vidí věci už trojrozměrně a umí zaostřit svůj pohled na různě velké vzdálenosti. Dítě začíná vnímat svůj obraz v zrcadle a hlavně na něj reaguje, prohlíží si ruce, nožičky i tvář, ovšem ještě nevnímají, že to je ono. To přijde až v mnohem pozdějším věku, dítě si sebe uvědomí v zrcadle až asi v 15. měsíců života. Některé děti však mohou v zrcadle poznat tvář maminky nebo jiné blízké osoby.

 Kojenec ve 3. měsíci již umí vydávat i různé zvuky, jako je broukání, vrnění, výskání apod., když například uvidí maminku, začne se radovat a náležitě to projevit. K vyjádření svých pocitů dítě používá celé tělíčko, pokud je ale nazlobené či nespokojené, dává to najevo hlasitým a zlostným pláčem. Svá gesta kojenci postupně doplňují postupně stále novými zvuky.

 Dítě ve 3. měsíci je již mohou číst jednoduché pohádky, protože dle odborníků se jim tak již nyní rozvíjí slovní zásoba, i když ještě samy nemluví, ale jen si slova pamatují.

 Většina dětí začne již kolem 3. měsíce v noci déle spát, takže ho není v této době nutno budit a krmit, během dne na druhou stranu dítě spí méně. Rodina by měla dítě zabavit, to pak bude o to lépe v noci spát, což velice kladně působí na rodinnou pohodu a únavu zejména matky, které většinou nese tíži výchovy a péče o malé dítě.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..