Zdraví

Respirační onemocnění stále plní čekárny lékařů. Jaké jsou typy prevence, léčby a na jaké mýty si dát pozor?

Prázdné školky a plné čekárny u lékařů i na pohotovosti. Chřipka, RSV, covid a ostatní respirační potíže se staly nejskloňovanějšími termíny především mezi rodiči. V kombinaci s nedostatkem léků na srážení horeček a některých antibiotik, se kterým se potýká český trh, je řešením často domácí léčba. Co ale dělat kromě známého „klid, čaj a nohy v teple“?

Jaká je momentálně situace a s jakými obtížemi se nejčastěji v ordinacích setkává, přibližuje dětská lékařka MUDr. Daniela Verdánová: „Stále se vyskytují onemocnění způsobená koronavirem covid-19. Tak je tomu i v naší zemi. Vzhledem k tomu, že většina lidí je v naší republice naočkována, nebo si už onemocnění prodělala, výskyt už není tak vysoký, ale je. Od prosince minulého roku se nám ordinace plní pacienty s onemocněními způsobenými RS viry a viry chřipky. Většina pacientů s chřipkou má zánět horních cest dýchacích s rýmou, zánětem nosohltanu, horečkou. Doporučujeme jim klid na lůžku, dostatek tekutin, vitamíny, léky na snížení horečky, léky proti kašli a rýmě. Bohužel některé, hlavně malé, děti mají postižené dolní dýchací cesty, záněty průdušek či zápaly plic, a proto musí být léčeny v nemocnicích. Většina onemocnění je způsobena viry a jenom malá část nemocí je vyvolána bakteriemi. Antibiotika jsou pak léky, kterými jsou léčeny bakteriální infekce. Lékaři na základě svého vyšetření určují, jaké léky je třeba zvolit. Je samozřejmé, že antibiotika je nutné podávat jen plně indikovaně.”

Pokud jste ještě neonemocněli, ochránit vás do určité míry může prevence. Pobyt na čerstvém vzduchu, omezení kolektivů, dostatečný příjem tekutin a vitamínů, kvalitní odpočinek ale také třeba otužování. A péče o dýchací cesty.

Inhalátory

Inhalace pomáhají pročistit dýchací cesty, posilují jejich obranyschopnost a zbavují je nečistot a infekce. Při prevenci stačí inhalovat jedenkrát denně. Používají se ale i při léčbě, kdy pomáhají rozpouštět hlen, usnadňují vykašlávání, zklidňují sliznice a předchází ucpání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha. Inhalátor přeměňuje tekutinu na mlžinu nebo páru. Produkované částečky tekutiny jsou tak malé, že se při nádechu dostanou hluboko do dýchacích cest, kde poté mohou cíleně působit. Při infekci se doporučují inhalace alespoň 2× denně.

Kompresorový inhalátor Nimo HNK-NBL-FISH, na proalergiky.cz za 1 190 Kč.

„Inhalátory jsou nedoceněnou zdravotnickou pomůckou nejen pro astmatiky, ale i další osoby se sklonem k infekčním nebo chronickým onemocněním dýchacích cest. Slouží jako moderní a velmi efektivní způsob inhalační aplikace předepsaných léčiv. Léčiva se tak v maximální míře dostávají do plic a svým účinkem neovlivňují zbytek organismu. Většina pacientů se velmi rychle naučí zvládat inhalační techniku a výsledky léčby jsou brzy znát. Díky možnosti inhalovat minerální nebo slanou vodu, která čistí a harmonizuje prostředí dýchacích cest, je doporučujeme jako preventivní prostředek do všech rodin s alergiemi a častými respiračními infekcemi (rýma a kašel). Při nemoci doporučujeme inhalovat 2–3× denně,“ doporučuje alergoložka a imunoložka MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Jak vybrat inhalátor?

Inhalátory se liší dle způsobu tvorby páry. Dělí se na kompresorové, ultrazvukové a parní. Pokud vybíráte inhalátor pro dítě, volte z prvních dvou kategorií. Parní inhalátory, tzv. napařovače, pracují s horkou vodou a z pohledu bezpečnosti nejsou ideální volbou. Kompresorové se od ultrazvukových pak liší v jednom podstatném parametru, a tím je hlučnost. Přes den nebude hučení přístroje nikomu vadit, ale pokud budete nuceni (např. při nemoci) inhalátor používat i v noci a inhalovat ve spánku, ultrazvukové modely budou tišší variantou. Při koupi také vždy zkontrolujte, zda je v příslušenství i dětská maska. Inhalovat následně můžete třeba Vincentku nebo předepsaná léčiva.

Ultrazvukový inhalátor Norditalia MO-03, na proalergiky.cz za 2 090 Kč.

„Lázeňské minerální vody a fyziologické solné roztoky mají koncentraci solí podobnou koncentraci soli v buňkách lidského těla. Díky tomu dokáží přirozeně působit na sliznici dýchacích cest, snižovat její případný otok a hlavně podpořit její samočisticí schopnost. To obyčejná voda nedovede,” vysvětluje přínosy inhalace minerálních vod šéfredaktor portálu Proalergiky.cz Michal Závacký.

Posledním důležitým parametrem je rozprašovací výkon. Od něj se totiž odvíjí doba inhalace. Jeden cyklus by u dětí neměl přesáhnout 10–15 minut, aby dítě zvládlo inhalaci dokončit. Obecně platí – čím vyšší výkon přístroje, tím rychlejší inhalace. Pro dítě je zcela dostačující výkon kolem 0,5 mililitru za minutu, který odpovídá tempu a kapacitním možnostem dětského dechu.

Solné inhalátory

Zvláštní skupinou inhalátorů jsou ty solné, které fungují na odlišném principu. Při jejich používání nedochází k rozptylování mlžiny nebo páry, ale pracují se solnými krystaly obalenými vrstvou se solnými ionty. Ty se pohybem vzduchu uvolňují a člověk je inhaluje. Obrannou schopnost sliznic dýchacích cest sice podporují, ale nejsou vhodné k cílené léčbě.

Aromaterapie a solné lampy

„Éterické oleje s větrovou vůní, jako je například ten eukalyptový nebo mátový, odpařované do vzduchu pomocí vonné lampy nebo difuzéru, mohou přispívat k uvolnění ucpaného nosu. Jiný vliv aromaterapie na infekce je předmětem zkoumání, jelikož některé éterické oleje obsahují látky s antimikrobiálními účinky. Lidem s alergií na vonné látky nebo astmatikům ale doporučujeme zvýšenou obezřetnost při jejich používání, a to z důvodu rizika podráždění. U solných lamp se žádný přínos pro dýchací cesty zatím nepodařilo prokázat,” doplňuje specialista.

Konvičky

K čištění nosních dutin odborníci doporučují i speciální konvičky. Výplach se provádí za použití slané vody nebo speciálních roztoků. Konvička s tekutinou se přitiskne ze strany k nosní dírce a v předklonu nad vanou nebo umyvadlem se nádoba následně nakloní. Voda začne samovolně protékat nosem a vytékat druhou dírkou ven. Jakmile proteče asi polovina obsahu konvičky, strany se vymění a propláchne se druhá nosní dírka. Výplachy konvičkou zvládnou i děti, nicméně většinou až po 5. roku věku. Nutný je i dohled dospělé osoby a dítě už musí umět samo smrkat. Variantou pro nejmenší jsou pak nosní spreje s mořskou vodou. Jaké jsou rozdíly mezi inhalátorem a konvičkou?

„Obě metody mají společné to, že pracují se slanou vodou a slouží k očistě dýchacích cest. Konvička je ale schopna pečovat pouze o nosní dutinu a její nejbližší okolí. Nabízí velmi intenzivní oplach sliznice. Naproti tomu inhalátor je schopen ošetřovat všechny části dýchacích cest,” vysvětluje Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

Rhino Horn – konvička na výplach nosu Junior, na proalergiky.cz za 256 Kč.

Léčba zvlhčovačem jako mýtus. Proč vám jeho nákup nepomůže?

Často nemocné dítě s rýmou? Pro mnoho rodičů je východisko jasné – koupit zvlhčovač vzduchu. Dítě má ale rýmu dál a vy máte doma často nepotřebný přístroj. Proč? Zvlhčovač a inhalátor sice používají podobnou technologii tvorby páry, jinak ale mají společného jen málo a nedají se zaměnit. Zvlhčovač se používá pouze jako řešení příliš suchého vzduchu v místnosti, který pomůže určit meteostanice nebo vlhkoměr – ty by musely naměřit hodnotu vlhkosti pod 40 %. V prostoru s normální vlhkostí kolem 50 % má zvlhčování vzduchu zanedbatelný přínos.

Zvlhčovač má své místo v prevenci respiračních onemocnění, protože předchází vysychání sliznic, nicméně inhalátor umožňuje daleko intenzivnější péči o dýchací cesty, případně rovnou aplikaci některých léčiv proti kašli. Oblíbené minerální vody je možné inhalovat pouze pomocí inhalátoru.

Jak vzniká rýma a co znamenají její různé „barvy”? „Infekční rýma je nejčastější onemocnění kojenců, dětí i dospělých. Vzdušnou cestou se viry dostanou na nosní sliznici, kde způsobí zánět a člověk onemocní. Ve vzduchu se vyskytuje velké množství různých druhů virů. Sekret z nosu je při začátku onemocnění vodnatý, průhledný. Za 1 až 2 dny se sekret stane většinou hlenohnisavý. Tato rýma je už hustší, zbarvená do žluta. Velmi důležité je rýmu z nosních dírek odstranit. To znamená smrkat vždy každou nosní dírku zvlášť. Kojencům a batolatům, kteří ještě smrkat neumějí, je třeba rýmu odsát,” vysvětluje MUDr. Daniela Verdánová.
0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..