Už několik let existují důkazy, že krev z pupečníku může zachránit lidský život i po porodu. I přes toto zjištění se většinou pupečník likviduje jako biologický odpad.
Krev z pupečníku totiž obsahuje univerzální buňky, tzv. buňky kmenové, které dokážou tvořit krevní součástky, svaly, kůži, orgány apod. Nejdůležitější jsou krvetvorné buňky, které se používají pro léčbu závažných onemocnění. Později se získávají z kostní dřeně, ale tam bývají už zatížené stářím dárce a hůře se množí, zatímco buňky z pupečníkové krve jsou mladé a mají maximální schopnost množení. Pupečníkovou krev můžete darovat do veřejného registru nebo si ji můžete uchovat pro potřeby vlastní rodiny.
Veřejný registr
Když darujete krev do veřejného registru, dáte šanci na uzdravení komukoli, kdo ji bude potřebovat. Krevní štěpy z veřejného registru se používají tehdy, když je potřeba transplantace krvetvorných buněk od dárců, zejména při zhoubných i nezhoubných poruch krvetvorby včetně leukemie, vrozené poruchy imunity či metabolismu. Buňky z pupečníkové krve zachraňují životy dětem i dospělým. S Bankou pupečníkové krve u nás spolupracuje zatím jen málo z českých porodnic. Pokud tedy budete chtít pupečníkovou krev darovat, musíte si zjistit, která z porodnic to umožňuje.
Vlastní potřeby
Pupečníkovou krev si také můžete uchovat za poplatek v tzv. rodinných krevních bankách. Tato krev se uchovává výhradně pro vlastní potřeby dítěte. V některých případech je možné ji také využít i jako dárcovskou, třeba pro sourozence. Za odběr pupečníkové krve zaplatíte přibližně 2000Kč a za roční úschovu také přibližně 2000Kč.
Takhle si pojistíte případnou léčbu pro vlastní dítě či nejbližší příbuzné. Pokud ovšem vaše rodina nebude tuto pomoc potřebovat, přijdou tyto buňky vniveč, protože ostatní lidé se k nim nedostanou. Každý odběr lze využít jen pro jednu variantu.