Články

Průzkum: Nemáme vzpomínky na první školní den. Proč?

Začátek září je každoročně velkou událostí pro spoustu prvňáčků, přesto si málokterý z nich jen o pár let později dokáže vybavit nějakou příjemnou vzpomínku na tento významný den. Jak ukázal průzkum čokoládovny CARLA na téma „Znáte tradice spojené s prvním školním dnem?“, vzpomínky na první školní den nám překvapivě chybí a to bez rozdílu věku. Průzkum proběhl v průběhu září a zúčastnilo se jej 235 respondentů. Cílem mimo jiné bylo zjistit, jaký postoj mají Češi k mezinárodním tradicím spojeným s nástupem prvňáčků do školy a jaké zážitky s tímto dnem jim samotným zůstaly v paměti.

Na svůj nástup do školy si nevzpomínají ani dvacetiletí

První školní den překvapivě nepředstavuje pro člověka takovou událost, kterou by si pamatovali po celý život. Dle závěrů průzkumu čokoládovny CARLA – 78 % dotazovaných uvedlo, že nástup do školy nemají spojený s žádnou vzpomínkou. Krátká paměť přitom nesouvisí s věkem, jak bychom si mohli domýšlet. Po výraznější vzpomínce marně pátrají v paměti lidé, které od jejich prvního školního dne dělí patnáct, dvacet let stejně tak, jako padesátníci.

 „Zatímco v zahraničí je první školní den historicky oslavován jako jedna z přelomových životních událostí každého dítěte, v Česku na podobnou jednotnou tradici stále čekáme,“ komentuje Ing. Jakub Šrámek, výkonný ředitel čokoládovny CARLA. „Do budoucna ale můžeme předpokládat, že některé zvyky z německých a anglosaských zemí přebereme i tady.“

prvnacek_s_kornoutem

Líbí se plnění kornoutů, ale sladkosti by zde nevyhrály

Češi se dle průzkumu orientují v zahraničních tradicích spojených s prvním školním dnem – většina dotazovaných si vzpomněla na dvě i více. Zvítězilo nošení sladkého kornoutu – 74 % lidí o něm alespoň slyšelo a skoro polovině dotázaných se líbí (45 %). Přitom ale pouze čtvrtina dotázaných ví, že tato tradice kornoutku naplněného odměnami pochází původně z Německa. Většina respondentů jej automaticky zařadila mezi svátky z anglicky mluvících zemí. 71 % z nich buď neví, odkud pochází, nebo jej mylně považují za americký nebo britský zvyk.

Shoda nepanuje ani v názoru, co vlastně do kornoutu patří. Nejčastěji by lidé do kornoutu dali něco na památku (58 %). Oblibě se těší také praktické dárky jako pastelky (47 %) nebo školní pomůcky (42 %).  Polovina respondentů (57 %) by prvňáčkům do kornoutu přibalila bonbóny a 37 % čokoládu. Kvalitní čokoláda v rozumném množství je vždy žádanou odměnou pro děti. „Správná čokoláda určená dětem obsahuje jedině kakaové máslo, nikoliv náhražky v podobě rostlinných tuků,“ dodává Bc. Petra Vysloužilová, manažerka kvality v čokoládovně CARLA.

Zvyky pro prvňáčky se liší domácnost od domácnosti

Jaký zvyk by měl šanci usídlit v českých domácnostech? Přestože kornout zná nejvíce lidí, pouhým 34 % by se takový zvyk líbil pro české prvňáčky. Mnohem raději by zavedli vítání staršími spolužáky (56 %) nebo společný nákup školních potřeb (46 %), případně květinu pro paní učitelku (35 %), oslavu s rodinou a kamarády (33 %) nebo zahradní slavnost (29 %). Na posledním místě popularity skončily kšiltovky se jménem.

Ti, kteří si na svůj první zážitek se školou vzpomněli, jmenovali cestu do školy s celou rodinou nebo vítání a dárky od starších spolužáků – případně jejich pomoc v orientaci ve škole. Nechybělo ani fotografování s aktovkou, divadelní představení či další aktivity pro děti včetně sázení stromků.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..