Miminko

Co prospěje dětské pokožce aneb nebojte se koupání!

Většina miminek koupání miluje, protože v příjemně teplé vodě jsou ve svém živlu. Večerní rituál koupání prospívá pokožce, zpříjemní usínání a zlepšuje spánek. Téma koupání miminek a především novorozenců často vzbuzuje mnoho otázek. Řadu odpovědí naleznete v následujícím článku.

Do nedávné doby byla péče o pokožku zdravých dětí založena zejména na zkušenostech a tradici, přičemž odlišné přístupy se lišily v různých kulturách nebo regionech. V současné době se ale lze opřít o vědecké údaje, které jsou k dispozici, a které mohou pomoci s častými otázkami ze strany rodičů: je lepší omývat nebo koupat? Potřebuje zdravá kojenecká pokožka zvláštní péči? Je nutné použít pleťové mléko nebo olej? A jaký účinek mají tyto postupy na zrání a funkčnost dětské pokožky?

Kdy první koupel?

„První koupel novorozence je vhodná, jakmile je jeho tělesná teplota stabilní, a to i v případě, že ještě neodpadl zbytek pupeční šňůry. V prvních několika měsících by se miminka měla koupat pět až sedm minut, alespoň jednou až třikrát týdně,“ vysvětluje Martina Laketič, manažerka ze společnosti HiPP a dodává, „následně můžete četnost i délku pobytu prodlužovat. Miminka je ideální koupat dva až třikrát týdně, alespoň deset minut.“

Je vhodnější koupání nebo mytí žínkou?

Aktuální poznatky doporučují pravidelné koupání i několikrát týdně. Právě koupání je s ohledem na podporu funkční bariéry pokožky vhodnější než pouze mytí žínkou. Podle zahraniční studie[1], děti, které byly koupány dvakrát týdně, měly ve svrchní části pokožky vyšší stupeň vlhkosti. Při koupání je důležité věnovat péči správné teplotě vody a v místnosti. Voda by měla být mezi 37 a 37,5 °C, jako je teplota těla. V místnostech by mělo být příjemných 23 až 25 °C.

Základní fakta o koupání:

  Novorozenec Miminko
Délka koupání: 5 – 7 minut, Alespoň 10 minut
Frekvence koupání: 1 – 3 krát týdně 2 – 3 krát týdně
Teplota vody: 37 – 37,5 °C 36 – 38 °C
Teplota v místnosti: 23 až 25 °C 21 až 24 °C

Zdroj: HiPP

V čem koupat?

„Při koupání není nutné používat kosmetické přípravky, ale s jejich pomocí můžete podpořit přirozený proces dozrávání pokožky. Rozhodnete-li se přípravek použít, volte ten, který neobsahuje mýdla (ve složení najdete nejčastěji pod anglickým názvem Sodium laureth sulfate). V malých množstvích lze také přidat dětský pleťový olej,“ doporučuje Martina Laketič z HiPPu.

Krém a olej po koupeli?

Po koupání, aby nedošlo k ochlazení organismu, je dobré miminko ihned zabalit do ručníku a opatrně ho namazat. Podle výsledků výše zmiňovaného výzkumu bylo zjištěno, že dětem, kterým byl po koupání dvakrát týdně aplikovaný pleťový olej nebo tělové mléko, měly vyšší stupeň hydratace pokožky a menší ztrátu transepidermální vody. „Použití krému alespoň dvakrát týdně po koupání může viditelně zlepšit funkci bariéry kůže u zdravých kojenců. Po koupání je ideální použít Pleťové mléko nebo Přírodní pleťový olej HiPP, a to alespoň dvakrát týdně,“ sděluje Martina Laketič.

Jakou kosmetiku vybírat?

Vybírejte kosmetiku osahující kvalitní rostlinné oleje, která je dermatologicky testovaná, k pokožce pH neutrální a hydratační. „Pečlivě studujte etikety. Vyhněte se potenciálně alergenním složkám jako jsou parabeny, parafínové oleje na bázi ropy, sulfáty, éterické a silikonové oleje, PEG emulgátory,“ radí manažerka z HiPPu a dodává, „k ošetření jemné dětské pokožky není vhodné používat rostlinné oleje určené pro konzumaci, protože mohou obsahovat různé látky používané pro stabilitu olejů a po určitém časovém období dochází k oxidaci mastných kyselin.“

Bezpečnost při koupání?

Novorozence a miminka koupejte pouze v nádobách určených pro koupání – v koupacích vaničkách, protože jenom ty jsou bezpečné. „Do vaničky napusťte vodu maximálně do boků dítěte, hloubka by měla být asi 5 cm. Nikdy nenechávejte malé dítě ve vaničce bez dozoru, a pokud jste do vody přidali trochu olejíčku, držte miminko opatrně, aby vám nevyklouzlo,“ říká manažerka z HiPPu. Koupací nádoby, protiskluzové rohože a hračky do koupele jsou potenciálními nosiči zárodků, proto by měly být pravidelně čištěny a dezinfikovány.

[1] Garcia Bartels N, Blume-Peytavi U et al. Skin Pharmacol Physiol 2009; 22: 248-2575

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..