Zdraví

Proč je vhodné podpořit redukci hmotnosti pohybovou aktivitou?

Když začínáme před létem hubnout do plavek, máme dvě možnosti, jak k tomu přistoupit: buď upravíme jídelníček, nebo se začneme více hýbat. Obě tyto cesty mají stejný cíl, a to snížit celkový počet přijaté energie v podobě kalorií. Ještě lepší a celkově prospěšnější metodou ale bude zkombinovat tyto dva přístupy dohromady. Výživového poradce The 1:1 Diet Lukáše Vrány jsme se zeptali, proč je vhodné podpořit redukci hmotnosti pohybovou aktivitou.

Podle průzkumů každý čtvrtý člověk nedosahuje ani na minimální denní doporučení pohybové aktivity. Pravidelnou pohybovou aktivitou ve vhodném rozsahu a intenzitě přitom můžeme předcházet nejen kardiovaskulárním onemocněním, ale také třeba úzkostem a depresím a v neposlední řadě samozřejmě obezitě a cukrovce druhého typu. Vhodná tělesná cvičení pro redukci tělesného tuku jsou vytrvalostní pohybové aktivity. Patří k nim zejména intenzivnější chůze, cyklistika, plavání nebo severská chůze s holemi (nordic walking), které jsou celkově šetrnější ke kloubům dolních končetin.

„Nemůžeme ale počítat s tím, že by existovaly nějaké konkrétní zázračné cviky, které by urychlily hubnutí. Sport a cvičení obecně pomáhají při redukci hmotnosti dvěma způsoby. Jednak spalují energii, místo aby se nám ukládala do tuků, a jednak při vhodně zvolené aktivitě spolu s adekvátním příjmem bílkovin pomáhají zvyšovat množství naší svalové hmoty. Ta nám zase napomáhá v tom, aby spotřebovávala neboli spalovala více přijatých kalorií i v klidu, když se zrovna nehýbeme,“ vysvětluje výživový poradce Lukáš Vrána a dodává, že bychom se aspoň 2-3 hodiny v týdnu měli věnovat 45-60minutovému cvičení střední intenzity. Neměli bychom zapomínat ani na pravidelný denní pohyb alespoň 30-45 minut. Dobrou zprávou ale je, že to nemusí být v kuse. Můžete to rozdělit na 15minutovou procházku ráno do práce a poté z práce a 15minutové cvičení odpoledne nebo večer po práci.

Pokud začínáte s pravidelnou pohybovou aktivitou nebo cvičením od nuly, jděte na to pomalu, abyste se „nezničili“ hned na začátku. Dostačující je lehká bolest svalů. Středně intenzivní aktivita je taková, při které můžeme říct pár slov, ale ne například zpívat. Vysoce intenzivní aktivita je taková, u které nezvládneme říct více slov v kuse, aniž by nám došel dech. Především je důležité vybrat si pohyb, který vás bude bavit a ze kterého si snadno uděláte příjemný a hlavně prospěšný zvyk.

Co je program The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

Program The 1:1 Diet je bezpečný, účinný a komplexní výživový program vyvinutý britskými lékaři. Využívá klinicky testované nízkoenergetické produkty, které obsahují vysoce hodnotné bílkoviny, minimální množství tuků a sacharidů a všechny nezbytné vitamíny a minerály. Produkty The 1:1 Diet jsou registrovány jako obohacené (fortifikované) potraviny splňující přísné legislativní podmínky EU i ČR.

The 1:1 Diet pomáhá osvojit si zdravé stravovací i pohybové návyky, zbavit se nadbytečných kilogramů a nastavit a udržet dobrou mentální a fyzickou kondici. To vše pod dohledem vyškoleného výživového poradce.

Celý program je opřený o výsledky lékařských studií. „Jednou z nich je i studie DiRECT, která dlouhodobě potvrzuje účinky nízkoenergetického jídelníčku na redukci váhy, ale i na jiné zdravotní faktory, například prokázanou remisi diabetu druhého typu u několika desítek procent účastníků,“ vysvětluje Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet.

Historie programu sahá až do 70. let minulého století a díky rychlým, dlouhodobě udržitelným výsledkům se brzy stal oblíbený po celém světě.

www.spolukiladolu.cz

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..