Zdraví

Co potrápí pokožku našich nejmenších nejčastěji?

Jak pečovat o pokožku našich nejmenších, aby byla jemná a hebká, a aby bylo miminko spokojené? To chtěla zjistit i společnost ALPA a zeptala se na to přímo maminek. Řekněme si, jaké jsou jejich zkušenosti a co trápí pokožku našich nejmenších nejčastěji.  

Lipidy (tuky) jsou vylučovány kožními buňkami, vytvářejí ochrannou vrstvu, která brání ztrátám vody a proniknutí mikrobů. Dětskou pokožku tvoří zejména lipidy, hydrolipidová vrstva však má jinou strukturu než u dospělých. V čem se ještě dětská pokožka liší od té “dospělácké”?

  • je 5x tenčí
  • je citlivější oproti vnějšímu prostředí
  • není dostatečně odolná vůči infekcím
  • nemá dostatečnou schopnost udržovat stálou teplotu, má sklony k přehřívání nebo k podchlazení

Co říkají výsledky průzkumu?

Maminky dávají jednoznačně přednost jednorázovým plenám a v péči o citlivou dětskou pokožku preferují krém proti opruzeninám. Kosmetiku si maminky vybírají značkovou a spíše zahraniční, jsou opatrné a dávají přednost tradičním přípravkům s ověřenou historií[1] před nejnovějšími trendy[2].

“Z reakcí našich zákazníků víme, že jsou potěšeni tím, že mohou používat značku, kterou k plné spokojenosti vyzkoušeli už i jejich rodiče. Jen málo značek se totiž může pochlubit takovou tradicí a léty ověřenou kvalitou jako Aviril,” říká Ing. Pavel Smažil, ředitel obchodního úseku společnosti ALPA.

pece-o-dite

A s jakými potížemi se maminky nejčastěji potýkají?

Opruzeniny – vyskytují se zejména v místech, kde se pokožka dotýká plenek a v kožních záhybech.

Co s tím: Pokud objevíte opruzeniny v jejich počátcích, můžete je zahnat pomocí obkladů z heřmánkového odvaru. Při přebalování nechejte miminko několik minut “vyvětrat” na čerstvém vzduchu, aby pokožka mohla proschnout. Pokud se v oblasti vytvoří červené tečky, vydejte se pro jistotu k lékaři, může se jednat o kvasinkovou infekci. Jako prevence je vhodná pravidelná (nikoliv nadměrná) hygiena, časté přebalování, v rámci kterého je vhodné použít zásyp Aviril s éterickým olejem heřmánku – azulenem.

Novorozenecké akné – může se objevit již po porodu – nejčastěji v oblasti obličeje nebo v místě zapářky a v místech, kde se oblečení otírá o kůži.

Co s tím: Novorozenecké akné mizí samo poměrně brzy (zhruba do 8. měsíce) a jeho léčba není většinou nutná.

Potničky – jsou drobné červené pupínky nebo puchýřky, které vznikají při přehřátí.

Co s tím: Je vhodné místo omývat vlažným roztokem heřmánku a vetřít avirilový zásyp. Potničkám můžete částečně předejít volbou vzdušného oblečení nejlépe z bavlny.

Seborhoická dermatitida – vyskytuje se nejčastěji ve věku do tří měsíců v podobě bílých až nažloutlých šupinek v oblasti vlasové části hlavy.

Co s nimi: Nevystavujte miminko horkému a vlhkému prostředí. Jako léčba se používají obklady a následné vyčesávání z vlasové části. Postižená místa je možné promazávat sádlem nebo máslem. U kojenců se dermatitida obvykle hojí do několika týdnů až měsíců.

Jestliže je dětská pokožka velmi suchá nebo se kožních potíží nemůžete dlouhodobě zbavit, poraďte se ohledně používání kosmetiky s dermatologem.

[1]Tradičním přípravkům s ověřenou historií důvěřuje téměř jednohlasně celých 95 % dotázaných.

[2] Podrobné výsledky průzkumu najdete zde:

[2]http://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/jak-na-jemnou-detskou-pokozk/

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..