Zdraví

Nejvyšší čas podstoupit laserovou operaci očí! Jejich ceny jsou nejnižší v historii. Podle odborníků pomalu porostou

Problémy se zrakem trápí stále větší množství Čechů. Podle statistik pětina Čechů trpí krátkozrakostí. Téměř každý člověk ve věku nad 40 let potřebuje brýle na čtení.  Kolem půl milionu lidí v České republice má šedý zákal. Většina očních vad se už dnes dá díky laserovým operacím trvale odstranit. A Čechů, kteří se rozhodnou pro toto řešení, každým rokem přibývá. Ceny laserových operací očí jsou navíc na svém historickém minimu. Za poslední rok klesly jejich ceny o desítky procent.

První laserová operace očí byla provedena ve Zlíně v roce 1991. Tehdy revoluční metoda, i když velmi bolestivá, umožnila vůbec poprvé v Československu laserem korigovat dioptrie. Cena za operaci jednoho oka tenkrát činila šest tisíc korun. Ceny laserových operací od uvedení na trh v Československu postupně stoupaly a zhruba před čtyřmi lety se dostaly na svůj vrchol. V té době stála operace kvalitním laserem od 16 do 25 tisíc za jedno oko. Ceny operací do značné míry ovlivňuje špičkové vybavení tuzemských klinik, jehož provoz a servis je velmi nákladný. Například nejvíce používaná metoda Femto Lasik využívá dokonce lasery dva, tím se cena operace oproti jiným více než zdvojnásobila. Na našich klinikách se ročně provede až 30 tisíc operací a díky tomu jsou už základní investice do nových laserů uhrazeny. Proto je možné nabízet operace za výrazně nižší ceny. Jen během roku 2015 klesly ceny laserových operací na téměř polovinu a dostaly se pod hranici deseti tisíc korun,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, který provedl operaci metodou Femto Lasik jako první v Česku na klinice ve Zlíně.

Zejména lidé v Česku jsou zvyklí, že se slevou je spojena i nízká kvalita. To neplatí u laserových operací očí. „Kliniky v České republice se řadí k nejlépe vybaveným na světě. Sníženou cenou rozhodně nebyla dotčena kvalita operací. Český zákazník tak může profitovat ze snížení cen, které zpřístupnilo laserové oční operace i lidem, kteří by na ně ještě nedávno finančně nedosáhli. Nyní je laserová operace z dlouhodobého hlediska mnohem výhodnější než investice do brýlí. V současné době jsou ceny laserových operací na svém dně. V blízké budoucnosti lze očekávat, že jejich ceny opět porostou,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Oční chirurgie v Česku se dlouhodobě řadí ke světové špičce. Přesto jsou ceny laserových operací výhodnější než v okolních státech. Například kliniky v sousedním Německu nebo Rakousku nabízejí své služby podstatně dráž. „V rámci Evropské unie patří Česko k zemím, které špičkové operace nabízejí nejlevněji. Je to dáno tím, že v Česku je provedeno takových zákroků více než v sousedních zemích. To dokládá i stoupající zájem pacientů ze zahraničí. Nejvíc jich je z okolních států, hodně pacientů přijíždí ze Skandinávie, kde jsou laserové oční operace čtyřikrát až pětkrát dražší. Výjimkou však nejsou ani pacienti z Ameriky, Kanady nebo Velké Británie a z většiny zemí západní Evropy. Operovali jsme také pacienty z Mosambiku, Bahrajnu nebo Indie,“ popsal skladbu pacientů Pavel Stodůlka.

K jednomu z mýtů patří, že cena laserové operace se odvíjí od počtu dioptrií. „Cena laserové oční operace se nikdy od počtu dioptrií neodvíjela. Drahá je samotná technologie, která se během operace použije, a je v podstatě jedno, jestli se při operaci odstraní jedna dioptrie nebo deset. Pacientům bych doporučil zajímat se především o to, jak rychlým a novým laserem bude operace provedena, kolik zákroků se na dané klinice provede a jak zkušený chirurg je bude operovat,“ doporučil Pavel Stodůlka.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..