Články

Pět způsobů, jak zbavit psa blech

Kdepak, blechy nejsou jen psí, jdou i na člověka. A nejen na něj, chytit je mohou další domácí zvířata a pohroma skákajících parazitů se pak šíří velice rychle. Pokud si všimnete, že se váš pejsek podezřele často drbe, kouše do kůže a na jeho srsti najdete dokonce tmavé hromádky (bleší trus) – zasáhněte co nejdříve, než se rozšíří po celé domácnosti. Blechy nejsou jen sezónní záležitostí, pejska mohou napadnout v kteroukoliv roční dobu. Přípravků proti blechám existuje celá řada – jaké jsou zásady jejich aplikace a výhody či nevýhody jejich použití?

stene

Šampon pro psy

Nejjednodušším a nejznámějším postupem jsou šampony určené výhradně na psí srst. Obsahují speciální látky – insekticidy, které hubí veškeré ektoparazity. Vedle blech tedy také vši, klíšťata a jiné. Mezi pejskaři je oblíbený například šampon Bela, který pořídíte i za méně než šedesát korun. Pejska nejprve omyjte teplou vodou, na srsti napěňte šampon, nechte tři minuty působit a pak důkladně omyjte.

Pudr

Některé pejsky ovšem do vany nedostanete, ani kdybyste se sebevíc snažili. Psím odpůrcům koupání jsou určeny speciální pudry. Jejich nevýhodou je ale kratší doba účinku. Pokud se nepodaří vyhubit všechny blechy včetně těch, které nejsou okem viditelné, za deset dnů budete muset přípravek aplikovat znovu. Při aplikaci pudru dejte pozor, aby byl přímo na kůži zvířete. Pomocná ruka, která pejska jemně podrží a bude uklidňovat, se bude určitě hodit.

Sprej

Výhodou sprejů proti blechám je jejich snadná aplikace. Problém může nastat u dlouhosrstých psů – aplikovaný sprej proto nezapomeňte důkladně rozetřít, aby se opět dostal až na kůži. Výhodou tohoto prostředku je také to, že jej lze použít na celé tělo zvířete a dokonce i na jeho pelíšek. Pamatujte totiž, že blechy viditelné na kůži pejska nejsou všechno – větší část nákazy se nachází v celé domácnosti. Součástí likvidace bleší pohromy je tak důkladný úklid koberců a sedaček do posledního koutku.

Pipety neboli spot on

Pipety mají podobu malých ampulí naplněných preparátem, který se sám rozprostře po celé kůži zvířete. Aplikujte na oblast, kam si zvíře nedosáhne – jinak by jej mohlo slíznout. Nejideálnějším místem je zadní část krku. Účinek pipet trvá asi měsíc. Jednorázová aplikace ale nestačí, je nutné ji v intervalech opakovat – čímž si vlastně zaručíme celoroční ochranu a pipety tak slouží částečně i jako prevence.

Prevence

Nejlepší cestou je všem těmto potížím předejít důslednou prevencí, jakou představují například speciální obojky. Účinek antiparazitárního obojku se spouští upevněním na kůži, čímž se začnou uvolňovat účinné látky. Pozor, obojek nesundávejte, účinný je pouze pokud jej má zvíře 24 hodin denně.

Vašeho pejska je také nutné ochránit nejen proti vnějším parazitům, ale i proti těm vnitřním, které blechy přenášejí. Nezapomínejte tedy ani na pravidelné odčervování psa, které byste měli pomocí odčervovacích tablet provádět každé tři měsíce. Chráníte tak nejen zdraví svého pejska, ale také svoje vlastní.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..