Zdraví

OMYLY A CHYBY PŘI HUBNUTÍ

Jaké jsou nejčastější mýty a omyly při hubnutí? Na to nám odpoví výživový poradce Ing. Lukáš Vrána, který má s výživou více než 12leté zkušenosti. 

Omyl č. 1: Jezte naposledy v 5 hodin

„Chápu, co je cílem této rady – snížit příjem o jedno jídlo denně (večeři). Možná i nemlsat po večeři. Pokud však máme vyvážený příjem energie, je úplně jedno, zda večeříme v 5, 6 nebo 7 hodin. Nadbytek energie je to, co se počítá. Řada sportovců má i druhou večeři a třeba i protein před spaním. Takže jezte, jak potřebujete, dbejte však na vyvážený celodenní příjem energie,“ radí Lukáš Vrána.

Omyl č. 2: Jezte každé dvě hodiny

Toto doporučení zaznívalo dříve, protože se to tak i všude učilo. „Realita je ale taková, že byste měli jíst tak, aby vám to vyhovovalo. Jinou tendenci k jídlu bude mít člověk na Low Carb stravě, jinou vegan a jinou člověk, který má naopak ve stravě více sacharidů,“ upozorňuje Lukáš Vrána. Není tedy nutné se do jídla nutit – jezte pestře, vyváženě, s dostatkem bílkovin a vlákniny, zamyslete se také nad příjmem mikronutrientů včetně O-3 mastných kyselin.

Omyl č. 3: Hladovím, tak hubnu

Sacharidy a tuky jsou makroživiny, které nám přinášejí energii – pokud jsou v deficitu, organismus si s ním snadno poradí mobilizací vlastních tukových zásob a glukoneogenezí v játrech. Toto ovšem neplatí o bílkovinách, které tvoří základní stavební materiál našeho těla. Jakmile jich budete mít nedostatek, tělo může jako zdroj energie začít používat i svoje vlastní tkáně. Výsledkem je pak úbytek svaloviny a následný pokles hodnoty BMR (bazální metabolismus = energetický výdaj organismu v klidu). Rychlost hubnutí se pak začne zpomalovat.

Omyl č. 4: Zhubnu sám, nepotřebuji k tomu žádného poradce

Naopak. Z mé praxe vyplývá, že hubnutí s poradcem má mnohem vyšší účinnost, než když hubne člověk sám. Velice dobré zkušenosti mám s programem The 1:1 Diet – doporučuji najít si jejich poradce v místě vašeho bydliště. Poradce bude vaším mentorem a pomůže vás se v celé problematice zorientovat. Připraví jídelníček na míru a naučí vás, jak se stravovat, zařadí pohybovou aktivitu, a to vše na míru vašim potřebám.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..