Zdraví

Oční vada neznamená konec sportování

Řešením, jak se zbavit brýlí nebo kontaktních čoček při sportu, může být laserová operace. Moderní lasery jsou velmi přesné a bezpečné, bezbolestně odstraní až 10 dioptrií a většině rekreačních sportů se lze věnovat už pár dní po operaci.

„Nevýhodou nošení brýlí při sportu je, že při prudkých pohybech brýle ztratí optimální polohu a sportovec pak špatně uvidí. Typicky se to děje například při jízdě na kole v terénu. Obrýlení lyžaři zase důvěrně znají mlžení brýlí. Pokud sportovci používají při lyžování ochranné lyžařské brýle a v nich mají ještě brýle dioptrické, pak se opravdu často optiky zamlží a brýle pak vidění spíše zhoršují, než aby pomáhaly. Ideální situace je, když brýle plní pouze ochrannou funkci a sportovec vidí ostře i bez nich,“vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Ne pro všechny sporty se ale použití ochranných brýlí doporučuje. Dojde-li totiž například během pádu či při srážce s jiným sportovcem nebo předmětem k rozbití skel, dochází až v 75 procentech případů k poranění oka. Desetina takových zranění má pak pro zrak sportovce doživotní následky, někdy může znamenat i ztrátu zraku. Možným řešením je využití kontaktních čoček. Ty ale nesnesou všichni a pro některé sporty, jako je například plavání, je jejich použití nemyslitelné. Proto stále větší množství aktivních lidí volí laserovou operaci očí.

„Laserové oční operace dnes mají schopnost zbavit brýlí naprostou většinu lidí. Operace podstupují nejčastěji právě aktivní lidé, kteří často sportují – ať už rekreačně nebo profesionálně. Vysoká kvalita vidění po laserové operaci bez brýlí nebo kontaktních čoček je výhodná a pohodlná obzvláště při sportech. Zároveň umožňuje zvyšovat sportovní výkonnost. Například i nejlépe placený sportovec světa, jehož výkony jsou obzvláště závislé na ostrém zraku, podstoupil laserovou operaci očí. Je jím golfista Tiger Woods,“ dodal Pavel Stodůlka.

Laserové operace očí podstoupilo i několik českých sportovců.V létě na klinice podstoupila laserovou operaci mistryně republiky ve střelbě a nedávno obhájila titul. „Stav očí se stabilizoval, drží se velmi dobře a já doufám, že se tak ještě dlouho držet bude a budu moci dobře střílet dál,“ popsala Růžena Konvičná.

„Oční laserové operace provádíme po celý rok. Nicméně podzimní a zimní počasí, kdy je méně sluníčka, je nejvhodnější. K operacím používáme takzvaný 6D laser, který je nejrychlejším a nejpřesnějším laserem pro operace očních vad na světě,“ dodal Pavel Stodůlka.

Dalším operovaným sportovcem je horolezec Honza, kterému se stalo, že mu při výstupu v Tatrách kontaktní čočky zamrzly, a tak je musel pak rozehřívat nad vařičem. „Jako aktivní člověk milující pobyt v horách, lesích a jiných náročných podmínkách jsem měl vždy s brýlemi a čočkami problémy, často i velmi nepříjemné či kuriózní. Na základě toho, kolik peněz mě stály brýle a čočky a kolik ,legrace‘ jsem si s nimi užil, jsem se rozhodl pro laserovou operaci a nelituji,“ okomentoval své rozhodnutí Honza.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..