Zdraví

Nejen pro mladé dívky. Očkování proti HPV je důležité i pro muže a dospělé ženy

O lidském papilomaviru neboli HPV je v poslední době slyšet stále více, a to především v souvislosti s rakovinou děložního čípku. Proto se také očkování proti němu spojuje zejména s dívkami. Naprosto klíčová je však tato vakcinace také pro muže, pro které může být virus stejně nebezpečný. Způsobit jim může rakovinu penisu, hrtanu, análního otvoru nebo genitální bradavice.

“HPV rozdíly nedělá. Jedná se o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, kterou mohou chytnout jak ženy, tak muži. Rozhodně se nejedná o problematiku, která by se týkala pouze určitého segmentu lidí, jen jednoho pohlaví nebo konkrétní věkové skupiny. Alespoň jednou za život se s HPV setká téměř každý z nás,” říká Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. Ta se problematice HPV věnuje v rámci svých aktivit zaměřených na prevenci onkologických onemocnění.

S infekcí se nejčastěji setkávají mladí lidé do 30. roku života, kteří jsou sexuálně aktivní a měli alespoň jednoho sexuálního partnera. Imunitní systém si s většinou těchto infekcí umí poradit sám. Zdaleka ne každá tak vede k závažným problémům. U části populace se však mohou vyvinout genitální bradavice, přednádorové změny či rakovina. Rakovina děložního čípku, kterou způsobuje dlouhodobé působení HPV až z 99 %, se objevuje nejčastěji mezi 40. a 60. rokem.

Z těchto důvodů má očkování smysl v každém věku. Po naprosté sexuální abstinenci se totiž jedná o nejúčinnější formu ochrany proti infekci HPV. “Nejlepší je nechat se naočkovat ještě před zahájením sexuálního života. V tu chvíli totiž náš organismus ještě pravděpodobně nepřišel do kontaktu s HPV. Jestliže jste to nestihli, určitě to neznamená, že byste se nechat očkovat neměli. Má to totiž smysl i tak,” vysvětluje Kateřina Šédová.

V současné době hradí v České republice zdravotní pojišťovny vakcínu oběma pohlavím ve věku 13 a 14 let. Od ledna 2024 se toto věkové rozmezí rozšíří na období od 11. do 15. narozenin. Ti, kteří to v tomto věku nestihnou, si musí očkování hradit sami, spousta pojišťoven ale i tak alespoň částečně přispívá.

V České republice jsou k dispozici dvě varianty očkovacích látek. Liší se podle toho, proti kolika typům virů působí. Je proto dobré se vždy poradit se svým gynekologem nebo pediatrem, která vakcína je nejvhodnější. Zdravotní pojišťovny hradí obě varianty.

Dalším krokem v prevenci může být testování na HPV, které hradí zdravotní pojišťovny ve věku 35 a 45 let. Toto testování pomáhá odhalit ženy, které je potřeba důkladněji sledovat v rámci pravidelných gynekologických prohlídek. Ty by jednou za rok měla ale absolvovat každá žena. Během nich dochází ke screeningu rakoviny děložního čípku a jedná se tak o další důležitý krok v prevenci tohoto onemocnění, kterým v ČR každoročně onemocní až 800 žen.

Problémem rakoviny děložního čípku v České republice je to, že se u více než 40 % žen diagnostikuje ve stádiu, kdy už je na operaci pozdě. Přitom jde o nádor, jehož přednádorová stádia se vyvíjí několik měsíců i let. Právě proto hrají preventivní prohlídky a screening důležitou roli. Ženy by měly dávat pozor také na varovné signály. Každou změnu je vhodné konzultovat s gynekologem.

“Očkování všech – tedy žen i mužů, mladých i starších – nám může pomoci tuto závažnou a velmi častou infekci vymýtit, a to díky vytvoření kolektivní imunity. Příkladem nám může být například Austrálie. Pokud se jí podaří splnit očkovací cíle, které má do roku 2035, bude prvním státem na světě, jemuž se podaří eliminovat rakovinu děložního čípku vzniklou infekcí HPV,” dodává Kateřina Šédová.

Více informací o rakovině děložního čípku, jejím screeningu i o očkování proti HPV najdete na webových stránkách Loono, sociálních sítích i v mobilní aplikaci Preventivka.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.