Články

Nechte si včas zamrazit sperma

Přesně čtyři roky od první chemoterapie má český badmintonista a olympionik Petr Koukal konečně jistotu, že mu nemoc nezpůsobila neplodnost. Zjistil to na vyšetření pohlavních buněk v klinickém centru ISCARE. Do centra Petr pro jistotu uložil svůj zmražený vzorek, aby měl do budoucna jistotu na založení vlastní rodiny. Zároveň tím chce apelovat na všechny české muže: myslete dopředu a nechte si zmrazit sperma, protože nikdy nevíte, co se může stát.

Když Petr Koukal zjistil šokující zprávu, že má rakovinu varlat, bylo mu 24 let, jako profesionální sportovec nekouřil, žil zdravě a připravoval se na olympiádu. „Byl to tehdy hrozný šok, tohle prostě nečekáte,“ vrací se k okamžiku zjištění Petr Koukal. „Další šok byla informace, že po absolvování chemoterapie už nemusím být plodný, což jsem se dozvěděl v podstatě náhodou,“ přidává Koukal.

Petr_Koukal

Tehdy těsně před první chemoterapií si nechal pro jistotu zamrazit pohlavní buňky. Když nemoc úspěšně zvládnul, řekl si, že takhle by to být nemělo – muži by měli vědět o hrozbách podobobných nemocí a jejich dopadu na mužskou plodnost. „Proto jsem založil Nadační fond Petr Koukala, který se mimojiné zaměřuje také na šíření informovanosti o nutnosti preventivních prohlídek mužů. A klademe samozřejmě důraz zejména prevence v oblasti rakoviny varlat a dalších urologických problémů. Zároveň spolupracuji s klinikou ISCARE, společně se snažíme říct českým mužům a ženám, že i v mladém věku je potřeba myslet na budoucnost, protože nikdo neví, co se může stát, tak jako v mém případě,“ vysvětlil Petr Koukal.

Nepříjemná realita – neplodných stále přibývá

Každý rok přibývá v České republice i ve světě počet lidí, kteří nemohou počít dítě přirozenou cestou. Důvodem přitom čím dál častěji bývá životní styl a odkládání rodičovství do pozdějšího věku, mladým lidem hrozí také úrazy nebo následky nemocí. V poslední době se proto hlavně v západním světě rozšířil nový trend, tzv. Social freezing, neboli preventivní zmražení zdravých pohlavních buněk.

Zamrazení_bunek_ilustrace

Podporovat osvětu v oblasti neplodnosti a pomocí kampaně přesvědčit především mladé lidi, že prevence je důležitá, se rozhodlo i klinické centrum ISCARE. Kampaň má zároveň ukázat příčiny negativního trendu snižování plodnosti či kvality spermií. „Statistiky lékařů jsou neúprosné – plodnost žen a kvalita spermií u mužů dlouhodobě klesá. Svůj díl na tom může nést špatný životní styl, kouření, alkohol, notebook na stehnech, mobil v kapse či těsné spodní prádlo, u žen pak především odkládání početí (například kvůli kariéře) do věku, kdy šance na přirozené početí rapidně klesá,“ vysvětluje primář IVF oddělení MUDr. Jaroslav Hulvert.

Social freezing je ve světě populární – preventivní zmražení spermií a vajíček podstupuje řada mužů a žen ve věku kolem 20 let. Social freezing je výraz pro preventivní zamrazování spermií a oocytů, tedy mužských a ženských zárodečných buněk, za účelem jejich pozdějšího využití. Tento proces dává mužům a ženám možnost počít v budoucnu geneticky vlastního potomka. K vyšetření plodnosti v klinickém centru ISCARE stačí žádanka od praktického lékaře, nic dalšího se neplatí. Uskladnění pohlavních buněk v klinickém centru ISCARE stojí zhruba 3 000 Kč na tři roky, s možností dalšího prodlužování. Více informací najdete na www.socialfreezing.cz.

Petr-Koukal

ROZHOVOR S PETREM KOUKALEM

Jak Vás prodělaná nemoc změnila, osobně?

Samozřejmě, že taková životní zkušenost Vás změní od základů. Člověk jinak prožívá různé starosti, raduje se z maličkostí a váží si života podstatně víc než dřív. Stejně tak změní třeba své návyky stravování i životosprávy celkově. A v neposlední řadě také člověk pozná, kdo jsou jeho opravdoví přátelé…

Co děláte v rámce NF Petra Koukala za aktivity?

Je to především náš pilotní projekt STK PRO CHLAPY (www.stkprochlapy.cz), který se snažíme uvést v život a bořit s ním tabu mužského zdraví. V příštích měsících o nás jistě uslyšíte, máme připravenou vánoční i novoroční kampaň.

Máte v těchto aktivitách nějaký „úspěch“, o který byste se chtěl podělit?

Těší mě, že se nám podařilo získat silného partnera z automobilového průmyslu – již brzy to bude oficiálně oznámeno. Stejně tak mám radost i ze spojení s klinickým centrem ISCARE, se kterým také vymýšlíme společné projekty do budoucna. Spojení s tak silnými partnery ve svých oborech nám dává velkou naději, že se nám podaří v dalších letech rozjet a budeme mít možnost pomoci tisícům mužů.

Co byste doporučil mladým lidem, obecně ohledně prevence?

Nepodcenit ji. Můj příběh hovoří za vše. Bylo mi 24let, žil jsem zdravě, sportoval a nikdy jsme nádorové onemocnění neměli v rodině…a najednou ze dne na den se mi změnil život. Z obyčejné preventivní prohlídky u urologa (ke které mě přemluvila kamarádka praktická lékařka) jsem jel rovnou na operační sál. Naštěstí jsem přišel včas a podařilo se mi přežít, ale také jsem mohl přijít o pár týdnů později a mohlo být pozdě. Proto apeluji na české muže – odhoďte stud a jděte na preventivní prohlídku. Může Vám to zachránit život.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..