Články

Měřiče krevního tlaku

Měřiče krevního tlaku si nalezly místo i v českých domácnostech. O přesnosti a spolehlivosti digitálních přístrojů na měření tlaku koluje mnoho zvěstí mezi laickou i odbornou veřejností. Časopis TEST otestoval 9 digitálních tlakoměrů určených k domácímu použití. Výsledky ukazují, že pouze čtyřem z nich lze důvěřovat.

Měření krevního tlaku v domácích podmínkách je dnes již běžnou diagnostickou metodou, podobně jako měření teploty. Může pomoci včas odhalit případné zdravotní problémy a lidem s vysokým či nízkým krevním tlakem slouží jako pomůcka k průběžnému sledování jejich zdravotního stavu. Lékař pak může sledovaná data vyhodnotit a lépe stanovit další léčebný postup.

Přesnost a spolehlivost digitálních měřičů tlaku jsou často diskutovány. V minulosti se v testech objevily přístroje, které měřily naprosto nespolehlivě. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, k tomu uvádí: „Ačkoliv se v letošním testu neobjevil žádný vyloženě nedostatečný přístroj, přesto z devíti výrobků pouze čtyři splnily kritéria přesnosti a spolehlivosti natolik, že je lze doporučit ke koupi.“

Kromě spolehlivosti při měření krevního tlaku je důležitou součástí testu hodnocení návodu k použití a instrukce pro pacienty. Měření krevního tlaku v domácích podmínkách totiž vyžaduje přesný postup a i drobná odchylka od něj může způsobit značnou nepřesnost ve výsledcích měření. V hodnocení pokynů k používání získaly všechny testované přístroje hodnocení „dobrý“, vyskytly se jen drobnější nedostatky týkající se zejména přehlednosti a srozumitelnosti informací obsažených v návodu.

Při používání domácích tlakoměrů by však lidé měli mít na paměti, že tato diagnostika nenahrazuje odborné lékařské vyšetření a že problémy s krevním tlakem by měli vždy konzultovat se svým lékařem.

Srpnové vydání časopisu TEST vychází 12. srpna a lze jej zakoupit u prodejců tisku nebo objednat prostřednictvím předplatného na www.dtest.cz.

Kromě testu tlakoměrů přináší nové vydání časopisu test dámských holítek, epilátorů a depilátorů, test mobilních telefonů v ceně do 2 500 Kč a množství dalších užitečných informací, třeba o malém módním riziku, které se pojí k energetickým nápojům.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
11. srpna 2008

Kontakty:
Ida Rozová, dtest@dtest.cz, 603 519 101

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..