Články

Léto, drinky a sex…? Neskočte na tyto omyly!  

O alkoholu se říká, že funguje jako sociální lubrikant – a narážka na erotiku je zcela na místě. Že přiopilý člověk snáz odhodí zábrany, se všeobecně ví, a platí to nejen pro seznamování v baru, ale i pro rychlý přechod z první mety na čtvrtou. Leckdy ale vypitým mojitům či pivům „vděčíme“ za sexuální zážitky, které bychom si radši odpustili. Od marných pokusů o soulož až po probuzení vedle nesympatického protějšku… Striktní pravidlo, že se erotické hrátky provádějí jedině za střízliva, ale patří spíše do světa BDSM praktik. Pokud se od lahve vína chcete přesunout k „vanilkovému“ milování, bohatě postačí, když si nastudujete tři nejčastější omyly o alkosexu… A pak podle nich upravíte svá očekávání, slova i činy. Ať jsou vaše letní dobrodružství bez morální kocoviny! 

Omyl č. 1: „Alkohol mi pomůže vypnout starosti, a snáz vyvrcholím.“

Nemalá část české populace je zvyklá občas „spláchnout“ všední stres alkoholem – a kvalitní sex taky umí pěkně vyčistit hlavu, tak proč to rovnou nespojit, že? Jakkoli logicky může znít úvaha, že se po pěti koktejlech snáz uvolníte a pomůžete si tím k vyvrcholení, rozhodně tahle rovnice neplatí pro každého. Dokazují to i česká data z průzkumu e-shopu YOO.cz mezi 3409 lidmi: 40 % mužů a 14 % žen uvádí alkohol jako nejčastější důvod, proč nemůžou dosáhnout orgasmu, přestože je protějšek vzrušuje.

Věda má pro tento jev i podrobné vysvětlení: jakmile to s konzumací alko nápojů přeženete, váš mozek může mít problém zpracovat sexuální podněty a koordinovat stahy svalů, bez kterých se orgasmická exploze neobejde. Pokud nechcete, aby se ze sexu stal nekonečný maraton, který ne a ne gradovat do finále, vyplatí se pít s mírou. Některé zahraniční studie sice naznačují, že malé množství alkoholu může zvyšovat vzrušení, vyšší promile ale způsobí, že vám vyvrcholení dá velkou práci (pokud k němu vůbec dospějete). Zatímco ostatní bariéry orgasmu, které čeští respondenti uváděli v průzkumu YOO.cz (psychická zátěž, nízká sebejistota, nízká chuť na sex) patří k těm hůře odbouratelným, vynechat alkohol jde snadno a rychle.

Mýtus č. 2: „Pozvu ji na skleničku, bude pak veselejší a víc nadržená.“

Třebaže se mezi letošními seznamovacími trendy objevuje i „sober dating“, tedy randění se střízlivou myslí, v navazování a utužování romantických vztahů má alkohol velmi dlouhou historii. Většina společnosti ho zkrátka bere jako „ingredienci“, která k milostným schůzkám neodmyslitelně patří. Nicméně: každý, kdo by chtěl protějšku objednat pár drinků s postranním úmyslem, že tím naboostuje jeho sexuální apetit, má tak trochu smůlu. Ptáte se proč?

Alkohol zesiluje účinky gama amino-máselné kyseliny (zkráceně GABA), která inhibuje impulsy mezi nervovými buňkami, a tím zpomaluje lidský mozek. Přiopilý člověk se pak subjektivně cítí uvolněnější. „Přinutí vás to myslet si: ‚Ach, jsem nadrženější!‘, protože opadnou vaše zábrany,“ vysvětluje Laurie Mintz, emeritní profesorka psychologie, která se během svého působení na floridské univerzitě zaměřovala na lidskou sexualitu. „Ironií však je, že ve skutečnosti jde o látku, která tlumí centrální nervový systém,“ uvedla psycholožka pro The New York Times. 

Ne nadarmo odborníci o alkoholu hovoří jako o depresantu, který by se neměl konzumovat ve špatném psychickém rozpoložení. Představa, že pár skleniček či půllitrů každého rozveselí, a jako bonus ještě nažhaví jeho libido, je tedy lichá. Muži, kteří konzumaci alkoholu dlouhodobě přehání, navíc riskují potíže s erektilní dysfunkcí nebo s předčasnou ejakulací – a ani jedno jim sexuální život patrně nevylepší. 

Mýtus č. 3: „V opilosti lidé dělají, co doopravdy chtějí. Tím je konsent vyřešený!“

Traduje se, že ve víně je pravda – tedy že s alkoholem v krvi člověk nelže, protože vyplave na povrch jejich pravé já. Ano, vcelku běžně se stává, že se lidé „pod vlivem” chovají jinak než normálně. Podle  Leona F. Seltzera z Psychology Today to však neznamená, že by se jejich opilému já dalo věřit víc než tomu střízlivému. Důvod? Alkohol, zjednodušeně řečeno, shodí náš obranný systém (z čehož po několika panácích můžeme mít až euforický pocit). Výzkumy ale nenasvědčují tomu, že by podnapilý stav dával průchod pravdivější verzi naší osobnosti, než jakou ukazujeme světu běžně. (Třebaže se mohou projevit i naše stránky, které jindy držíme spíš pod pokličkou.) A co si z toho vzít do sexuálního života? 

Že bychom u partnerů a partnerek, kteří „mají upito“, měli dbát na konsent dvojnásob ostražitě. Milostné návrhy a vášnivé reakce nemusí nutně znamenat, že alkohol probudil dlouho skrývané touhy protějšku, a tím pádem nebude ráno litovat, že si vás pustil k tělu. Na randění se dá tedy aplikovat jednoduché pravidlo: klidně si párkrát přiťukněte na zdraví, ale přestaňte objednávat další rundy dřív, než vaše drahá polovička začne ztrácet kontrolu nad tím, co říká a dělá. Když zavčasu přejdete na nealko, získáte jistotu, že sex proběhl konsensuálně, zvýšíte šance na oboustranné uspokojení… A ještě si všechnu tu rozkoš budete druhý den pamatovat!

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..