Móda a kosmetika

KVALITNÍ VLASY JSOU KORUNOU KRÁSY, JAK O NĚ SPRÁVNĚ PEČOVAT?

Vlasy. Není žena, která by je neřešila. Všechny je chceme je mít krásné, lesklé, zdravé a dokonale upravené. Jsou zkrátka klenotem naší krásy, dříve se dokonce tradovalo, že i moudrosti a psychické síly. Podle mýtů má každý vlas na hlavě spojení s určitou hvězdou na nebi a čerpá z ní moudrost a světlo pro svou nositelku. Ať je to s vlasy jakkoliv, jedno je jisté – aby byly opravdu krásné, je potřeba se o ně řádně starat. Vlasový mág Filip Gregor (salon Organics by Filip Gregor) nám poradí, jak hvězdné kštice dosáhnout přírodní cestou. Ano, jde to i bez chemie.

Často se setkávám se ženami, které mají vlasy zcela poničené chemickými přípravky. Náprava takových vlasů je složitější, ale s důsledností a trpělivostí lze všechno. Sepsal jsem desatero krásných vlasů, kterým když se budete řídit, budou vaše vlasy zářit zdravím,“ říká Filip Gregor, zakladatel salonu, profesionální kadeřník, ambasador a distributor značky NATULIQUE v ČR a dodává: „Svou roli na kvalitě našich vlasů hraje samozřejmě také genetika a strava, ale základní je právě řádná péče.

DESATERO KRÁSNÝCH VLASŮ PODLE FILIPA GREGORA (přírodní vlasový salon Organics by Filip Gregor, Loretánská 13, Praha 1)

  1. ZNÁT TYP SVÝCH VLASŮ

Zní to sice jako banalita, ale opravdu je to důležité. „Nechte si poradit od svého kadeřníka, jaký máte typ a podle toho si vyberte jak šampony, tak i následnou péči. Jemné vlasy potřebují něco jiného než vlasy tvrdé a pevné, suché zase jinou péči než snadno se mastící vlasy. Každý typ zkrátka potřebuje individuální péči, proto si nechte udělat diagnostiku vlasů kadeřníkem a nechte si poradit s výběrem vhodných produktů.“, říká Filip Gregor.

2. VYVAROVAT SE CHEMIE

Zorientovat se ve zkratkách na obalech dá někdy sice zabrat, ale rozhodně to stojí za to. Zde je hlavní chemický koktej, kterému se rozhodně vyhněte. Amoniak – štiplavý toxický plyn, který při vdechování poškozuje sliznici. Je častou složkou barev na vlasy, umocňuje chemickou reakci barvy a může způsobit podráždění pokožky. Parabeny – rakovinotvorné konzervační látky, občas schované za zkratky E214, E126, atd., anebo prostě s příponou -paraben; upravují hladinu hormonů v těle a jsou často spojovány např. s rakovinou prsu či s neplodností u mužů. SLS/SLES (SodiumLauryl/Laurethsulfát) – veškeré sulfáty umějí vytvářet bohatou pěnu a jsou v celé řadě kosmetických přípravků. Ničí ochrannou bariéru pokožky a dráždí kůži a oči. Tyto dva najdete například v myčkách aut, nebo v jaru, ale také ve většině šamponů dostupných v drogerii. PPD (Parafenylendiamin) – barvivo derivované z uhelného dehtu, způsobuje podráždění pokožky, vážné alergické reakce a vyrážky. Dnes na něj má stále více lidí alergickou reakci, včetně řady kadeřníků. Resorcinol – organická chemická sloučenina, která rovněž dráždí pokožku.

3. VYBRAT SPRÁVNÝ ŠAMPON A SPRÁVNĚ SI VLASY MÝT

Zní to celkem jednoduše, ale opravdu správná péče začíná právě u mytí. „Šampon vždy vybírejte podle svého typu vlasů a pokožky a také podle efektu, který od šamponu požadujete – například velký objem, lesk, proti lupům, atd. Pokud si nejste jisté, jaký šampon je pro vás ten pravý, nechte si poradit odborníky. Velmi doporučuji také vlasy správně umývat – postup je jednoduchý. Vlasy nejprve velmi dobře namočíme, musí být opravdu nasáklé vodou. Voda nám odstraní až 40 % nečistot. Následně naneseme malé množství šamponu (opravdu ho není potřeba hodně) a řádně vmasírujeme do vlasů i na pokožku hlavy. Je důležité se zaměřit na oblast pod lebeční kostí, kterou často zanedbáváme – spousta lidí si umyje vlasy jen nahoře a na bocích, ale zapomíná na tuto část pod temenem hlavy. Po masáži šampon důkladně opláchneme a v případě potřeby postup opakujeme,“ vysvětluje Filip Gregor.

4. NEZAPOMÍNAT NA KONDICIONÉR

Řada žen považuje kondicionér za zbytečný, ale dělají chybu. „Mokrý vlas je otevřený, snáze se tedy poškodí. Právě kondicionér má kromě potřebné péče tu funkci, že uzavírá kutikulu vlasu a zanechává vlasy hebké, lesklé a navíc zamezuje jejich zacuchávání. Kondicionér nedávejte až k hlavě (zbytečně se pak vlasy rychleji mastí), ale od střední části vlasů až ke konečkům. Kondicionér je důležité rozčesat, což opět napomůže uzavření kutikuly a lepšíme vyhlazení povrchu vlasu,“ říká Filip Gregor. Náš tip pro regeneraci vlasů: Pokud máte velmi suché vlasy, je vhodný například NATULIQUE Moisture Conditioner, který doplní ztracenou vlhkost, na velmi jemné vlasy je vhodný NATULIQUE Volume Conditioner a pokud máte vlasy barvené, extrémně poškozené, či tvrdé, je vhodné zvolit NATULIQUE Colour Shield Treatment s čistým hedvábím.

5. POZOR NA MOKRÉ VLASY

Mokré vlasy jsou otevřené a tudíž velmi citlivé. Rozhodně s nimi tedy zacházejme velmi šetrně. Chození spát s mokrými vlasy jim neprospívá, stejně jako mohutné drhnutí ručníky. „Stačí vlasy promačkat a zabalit do ručníku, který z nich přebytečnou vodu vysaje. Opatrně také rozčesávejte, mokré vlasy se snáze lámou, ani pevné gumičky či spony nejsou vhodné. Vždy rozčesávejte od konečků ke kořínkům, nikdy ne naopak,“ vysvětluje Filip Gregor.

6. DOBŘE SI VYBRAT STYLING

Použít kvalitní vlasový šampon a kondicionér a záhy si vlasy zalepit chemickým stylingem nedává smysl. Přesto to tak dělá řada žen. „I tady buďme opatrní na složení, dnes naštěstí existuje řada přírodních variant, které nejen drží účes, ale také vlasy vyživují, či je chrání před teplem. Například přírodní dánská značka NATULIQUE má velmi jemné stylingové přípravky, které zvýrazní účes, ochrání vlasy a ještě o ně i pečují,“ doporučuje Filip Gregor. Náš tip: Ideální je vyživující vlasová mlha – NATULIQUE Rejuvenating Hair Mist, která vlasy zvlhčí, mírně upraví tvar, aniž by je zatížila či zmastila. Chrání také vlasovou pokožku proti lupům či škodlivým vlivům životního prostředí.

7. VHODNÝ ÚČES

Vhodný účes umí divy – pomůže zakrýt nedostatky a naopak zvýraznit krásu vlasů. „Doby, kdy k nám ženy chodily s fotkou nějaké celebrity a já jim musel kulantně vysvětlovat, že to nebude to pravé, jsou naštěstí dávno pryč. Vždy je potřeba si probrat reálné možnosti podle tvaru obličeje i kvality a délky vlasů, a následně se na nějakém účesu společně domluvit. Je důležité brát vpotaz i styl klientky, jestli například často sportuje, nebo jestli to je uzavřená introvertka, která nechce budit rozruch, apod.“ říká Filip Gregor.

8. BARVA JE ZÁKLAD

Barva vlasů je pro celkový vzhled velmi podstatná. Šediny či odrosty sluší skutečně málokomu a proto je perfektní barva „must have“. „Pracujeme s přírodními barvami NATULIQUE, které v sobě propojují báječné krytí bílých vlasů, ale zároveň šetrnost ke klientkám, ke kadeřníkovi, ale také k planetě. Dnes už naštěstí neplatí, že by si ženy musely vybírat – buď hezká barva, nebo vhodné složení. U barvy je opět fajn se poradit s odborníky a vybrat takovou, která bude ženě nejvíce slušet. Rozhodně u barvení doporučuji navštívit profesionální salon, ostatně domácích ombré jsme v ulicích viděli každý dost J,“ říká Filip Gregor.

9. MÉNĚ JE VÍCE

V záchvatu záchrany vlasů je každá žena schopná udělat cokoliv. Ovšem každodenním mytím vlasů a vrstvením kondicionérů, kúr, olejů a masek se vlasy leda zatíží. I zde zkrátka platí méně je více. „Určit nějakou optimální skladbu přípravků na vlasy jde velmi těžko, je to individuální, ale rozhodně nic se nemá přehánět. Stačí pár vhodně zvolených a kvalitních přípravků a vlasům to udělá lépe než deset různých po sobě jdoucích přípravků nevalné kvality,“ říká Filip Gregor. Zlaté pravidlo je, že klientka by měla ze salonu odcházet s cca 4 přípravky – šampon, kondicionér, nějaký produkt na ochranu před teplem či ke tvarování, a potom závěrečný produkt na finiš – např. lak na vlasy, lesk, vosk, atd. Náš tip: NATULIQUE Hygge Spray Wax ve spreji – vlasy jemně zafixuje, zvýrazní jejich strukturu, zároveň jim ponechá pružnost a lehkost.

10. HŘEBENY/KARTÁČE

I zde je potřeba přihlédnout k délce, hustotě a typů vlasů. Nevhodně zvolený hřeben / kartáč vlasy poláme, nerozčeše a navíc ještě tahá. „Nejvhodnější je používat kartáče z přírodních štětin, které jsou k vlasům šetrnější a napomáhají jejich uhlazení. Dále mohu doporučit dřevěné hřebeny se zoubky daleko od sebe pro vlasy vlnité – jen tak jimi projedou a neponičí strukturu vlasů; vlnité vlasy ale češeme pouze v mokrém stavu, nikdy ne potom nasucho, protože to naruší struktura vlny a ta je potom nevzhledná, krepatá,“ uzavírá Filip Gregor.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..