Těhotenství

Kdy se žena může považovat za těhotnou?

Jakmile vynechá menstruace, lze se považovat za těhotnou. Nejrychleji a nejpřesněji to potvrdí vyšetření z krve, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka (volně prodejný Těhotenský krevní test ZAPTM hCG  Innova Pharma), o pár dní později pak testování z moči, kde se prokáže přítomnost těhotenského hormonu hCG.  Přítomnost plodového vajíčka je vidět ultrazvukem v děloze.

Jaký má význam včasné rozpoznání gravidity?

Včasné zjištění gravidity je důležité. Pokud se matka na dítě těší a usilovala o těhotenství, může co nejdřív začít se správnou životosprávou, která zajistí plodu nejen správnou výživu, ale i bezpečný vývoj. Nejrychlejší a nejpřesnější zjištění raného těhotenství. Výsledek do 10 minut, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka J. Těhotenský krevní test ZAPTM hCG  koupíte v lékárnách, u gynekologů nebo přímo na stránkách výrobce Innova Pharma.

První trimestr (tři měsíce) je celkem zásadní a matka kuřačka by měla neprodleně zanechat kouření, to samé se týká i častého pití alkoholu a kávy (o omamných látkách nemluvě). Případné užívání léků, je vždy nutné konzultovat s lékařem. Naopak vhodné je upravit stravu tak, aby byla výživná, obsahovala dostatek vitamínů a některých minerálů (vápníku apod.). Nastávající maminka by se měla vyvarovat těžké práci, zvedání břemen, stresu. Co nejvíc času by měla trávit na čerstvém vzduchu s přiměřeným pohybem, nutný je i vydatný odpočinek.

Velkou roli hraje včasné zjištění těhotenství i při nechtěném otěhotnění, pokud se žena (dívka) rozhodne pro přerušení, je lépe jej provést (odborně) co nejdřív.

Jsem těhotná, jsem ošklivá, unavená, vzteklá a je mi pořád zle. Na vině je těhotenský hormon

Za změnou nálad, nevolnostmi, zadržováním vody, vadami na kráse, ale i za udržením samotného těhotenství stojí hned několik důležitých hormonů. Prakticky každá žláza s vnitřní sekrecí zvyšuje během devíti měsíců svoji činnost a produkce hormonů tak roste. V období ovulace vzniká ve vaječnících tzv. žluté tělísko, což je dočasná žláza s vnitřním vylučováním. Nedojde-li k oplození vajíčka, po 10 až 14 dnech žluté tělísko zaniká. Jakmile se ale zadaří, produkuje právě tohle tělísko hormony (progesteron a estrogen) důležité k udržení a zachování těhotenství. Hormony nás sice „trápí“ celých devět měsíců, ale bez nich by tento zázrak jednoduše nebyl proveditelný. A které že to vlastně jsou? Zaprvé je to HCG aneb také lidský choriový gonadotropin. Právě tento hormon je prvním poslem počátku těhotenství. Jeho hodnota stoupá od prvních dnů po oplodnění. Nejrychleji a nejpřesněji jeho přítomnost (těhotenství) potvrdí těhotenský test z krve, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka (Těhotenský krevní test ZAPTM hCG  Innova Pharma), o pár dní později pak testování z moči.  Na svědomí má vynechání menstruace, ranní nevolnosti a zvracení, které většinou ustoupí ve druhém trimestru, protože tehdy jeho hladina začíná po 10. týdnu těhotenství pomalu klesat. Společně s progesteronem stojí za nadměrnou únavou a zvýšenou potřebou spánku.

Jeho funkci v následujících měsících přebírá placenta, která se stává doslova továrnou na produkci hormonů. Kromě již zmíněných produkuje také speciální těhotenské hormony, které se starají, aby byl plod dostatečně vyživen, aby správně rostl a nic mu nechybělo.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..