Móda a kosmetika

Kanabinoidy jsou tělu vlastní. Znáte endokanabinoidní systém?

Žhavé téma konopí se v posledních několika měsících opět skloňuje napříč lidmi všeho věku. Konopí mělo své místo už v antice nebo starověké Číně, kde se využívalo k léčebným účelům i zkrášlovacím procesům. Po řadu let bylo konopí tabuizováno, naštěstí lidé zahodili své předsudky a léčebné konopí přestává být vnímáno jako droga. Pomáhá tak miliónům pacientů po celém světě a není třeba se ho obávat. Jde o rostlinu s velkým množstvím blahodárných účinků.

Co jste možná nevěděli, je, že značnou roli v psychologickém a fyzickém účinku konopí na lidské tělo hraje endokanabinoidní systém, který má velký terapeutický potenciál.

Milionům pacientů na celém světě léčebné konopí pomáhá brzdit průběh chronických, degenerativních onemocnění či nežádoucí účinky chemoterapie, spastických stavů, na léčbu nereagujících epilepsií, tremorů či psychosomatických obtíží, se kterými si naše medicína neví rady,“ poukazuje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace, www.prilepska-ordinace.com. „Z toho plyne i velká podpora lékařské komunity ve světě, která při léčbě výše jmenovaných onemocnění a symptomů trpí frustrací a postrádá vhodné a bezpečné terapeutické možnosti léčby,“ dále dodává.

Endokanabinoidy zajišťují celou řadu životně důležitých funkcí

Velkou roli účinku konopí na fyzické i psychické úrovni na lidské tělo hraje endokanabinoidní systém, skrze který reagují aktivní složky konopí, kanabinoidy. „Již víme, že endokanabinoidní systém slouží k regulaci celé řady funkcí v těle, včetně regulace hladiny hormonů, tělesné teploty, spánku, nálady a mnoha dalších,“ říká lékař a dodává: „Porozumět endokanabinoidnímu systému je zásadní podmínkou, chceme-li účinněji zvládat a léčit choroby, zvláště jsou-li chronické, psychosomatické etiologie či onemocnění vysilující na něž nemáme ortodoxní léčbu.“

Spojení mezi stavem mysli a nemocemi

Právě endokanabinoidní systém má velký terapeutický potenciál. Jeho význam pro neurogenezi, neuroplasticitu, učení a navození pocitu otevřenosti novým zkušenostem dokládá, že existuje spojení mezi stavem naší mysli a vývojem nemoci nebo upevněním zdraví a celkové pohody. „Například stav mysli, který často vede k pocitu viny nebo studu, stojí za konkrétními negativními změnami, které ovlivňují schopnost těla bránit se patogenům. Naopak mnoho pacientů užívajících konopí či tinktur z něj vyrobených registruje, že na zdraví mají pozitivní vliv otevřená mysl, tvořivost, humor, smích, pocit štěstí, přijetí, tolerance, vděk a odpuštění, a to navzdory léčebnému procesu, který často bývá nelehký,“ hovoří MUDr. Rodion Schwarz.

Pomoc s odstraňováním poškozených a nemocných buněk

Endokanabinoidní systém je předmětem mnoha výzkumů. „Vědci z německého Institutu molekulární psychiatrie při Bonnské univerzitě přišli na konci roku 2012 s vysvětlením, podle kterého aktivace endokanabinoidního systému dokáže v mozku spustit jakousi antioxidační čistku, která nejen odstraňuje poškozené a nemocné buňky, ale je také zodpovědná za určitý stimul při produkci buněk nových,“ podotýká praktický lékař pro dospělé. Bylo dokázané, že kanabinoidy pozitivně stimulují organely zvané mitochondrie, které vyrábí energii a jsou nezbytné pro fungování takřka všech tělesných buněk. Vyskytují se nejvíce v místech s velkým energetickým nárokem, a tedy i v mozku.

Proč je endokanabinoidní systém tak důležitý?

Endokanabinoidy zajišťují celou řadu životně důležitých funkcí včetně pozitivního ovlivnění imunitního systému a regulují příjem potravy. „Napomáhají organismu vyrovnávat se s fyziologickým, biochemickým i psychickým stresem, kterému je člověk každodenně vystavován,“ míní lékař z Přílepské ordinace. „Mají pozitivní vliv na schopnost člověka učit se novým poznatkům a vyrovnávat se s nimi. Endokanabinoidy podobně jako imunitní systém chrání organismus proti útokům na bázi proteinů,“ dodává.

Endokanabinoidy mají ve srovnání s fytokanabinoidy, získanými z konopí, rozdílné chemické složení, ale působí podobně. „Proto je možné vyrovnávat nedostatek těchto látek vyráběných přirozenou cestou v našem těle dodáním kanabinoidů z konopí. To také zjednodušeným způsobem vysvětluje léčebné působení konopí na celou řadu nemocí,“ podotýká lékař.

Se správnou hladinou endokanabinoidů pomůže konopný olej

Zmíněné látky nás také chrání proti nadměrné protizánětlivé reakci organismu způsobené akumulací volných radikálů v průběhu života, což je příčinou vzniku mnohých civilizačních nemocí postihujících především stárnoucí populaci. „Hladinu endokanabinoidů v organismu můžeme stimulovat zvýšeným příjmem esenciálních mastných kyselin, omega 3 a 6, které najdeme v ideálním poměru pro lidský organismus např. v konopném oleji. Pokud je deficit již příliš velký, je možné pokusit se nahradit chybějící endokanabinoidy jejich přírodní obdobou z konopí,“ radí lékař Rodion Schwarz. Synteticky vyráběné kanabinoidy se příliš neosvědčují, protože kanabinoidy na organismus působí v synergii (všechny společně) a pouze v rostlině je najdeme v přirozené kombinaci potřebné k tomu, aby se projevil jejich plný léčebný účinek.

A CBG znáte?

Kanabigerol (CBG) se v konopí vyskytuje v malém množství a díky tomu jde o poměrně vzácnou látku, i proto jí profesionálové ve svém oboru nazývají „konopné zlato“. Rostlina, která produkuje nejvíce CBG se jmenuje Santhica. „Kanabinoidy mají protizánětlivé a vyživující účinky a celkově zklidňují a rozjasňují pleť. Kůže je vybavena vitálním endokanabinoidním systémem (ECS), který pomáhá koordinovat důležité, ozdravné procesy. CBG se na tyto receptory váže, a proto si získává velkou popularitu. Kanabinoidy z konopí, které přímo ovlivňují tento systém, se zároveň podílí na prevenci stárnutí, mají tedy anti-age účinky. Kůže má chuť pracovat, stejně jako kanabinoidy a pokud správně zvolíte tradiční, ověřené bylinky a v nenásilné formě do nich zapracujete synergii dalších látek a olejů, vznikne vám produkt, který bude mít sílu.  Stále vznikají nové studie, které jasně hovoří o přínosu kanabinoidů pro problematickou pleť. CBG se může také podílet na tvorbě a regeneraci kožních buněk, proto slouží jako prevence kožních onemocnění,“ vysvětluje odborník na konopí Jiří Stabla, zakladatel značky KANABIGEROL.

REVITALIZING FACE CREAM

luxusní pleťový krém

Jemně našlehaný přírodní krém s prvotřídním olejem z konopí, který obsahuje celé spektrum kanabinoidů. Bohatý na CBG, s olejem z inca inchi pro anti-aging účinky a se skvalenem pro hedvábnou texturu. Voní po citrusech a divoké řůži, je hypoalergenní a vhodný pro citlivou pleť. Pokožka je po aplikaci hladká, vypnutá a dokonale ochráněná před možnými nepříznivými vlivy vnějšího prostředí.

  • při řešení vrásek a prevence stárnutí pokožky
  • u suché a popraskané pokožky
  • u pokožky bez jasu a vypnutí
  • v případě skvrn a defektů, které způsobují negativní vlivy okolí

50 ml 1 290 Kč s DPH, k dostání na www.kanabigerol.cz

SKIN OIL

olej s CBG

Vysokojakostní přírodní olej k univerzálnímu použití na celé tělo. Naneste jednu kapku na postižené místo. Plné spektrum kanabinoidů pomáhá rychlé revitalizaci kůže.

10 ml 790 Kč s DPH, k dostání na www.kanabigerol.cz

SILKY CLEANSING WATER

odličovací tonikum s CBG

Luxusní hydratační cbg tonikum s ovocem yuzu, mátou a ceramidy. Hledáte šetrnou odličovací řadu, které můžete svěřit každodenní péči? Vyvinuli jsme ideální řadu tak, aby splňovala očekávání náročné klientely. Luxusní hydratační odličovací cbg tonikum obsahuje také prvotřídní koktejl z ovoce yuzu, máty, ceramidů, minerálů z mrtvého moře, aloe vera a jojobového oleje se špetkou kyseliny hyaluronové a probiotik. Balení obsahuje kosmetickou pumpičku a uzávěr disk top pro pohodlnější cestování.

200 ml 890 Kč s DPH, k dostání na www.kanabigerol.cz

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..