Na těhotenském testu se objevily dvě čárky, lékař radostnou zprávu potvrdil a vy se chystáte přeorganizovat svůj život. Těhotné ženy se kvůli dítěti lecčeho: kouření, alkoholu, společenského života, těžkých a kořeněných jídel. A jak je to se sportem? Je nutné vzdát se i pohybu?
Každá žena je originál a tak je potřeba všechno brát. Rady a doporučení, které sedí jedné, nemusí vyhovovat jiné. Nejinak je tomu i v oblasti těhotenství a sportu. „Obecně platí, že pokud žena sportovala, může sportovat i dál a pokud nesportovala před těhotenstvím, není vhodné s tím právě teď začínat,“ říká doktor Martin Řehák. „Jakákoliv doporučení lze aplikovat na zcela bezproblémové těhotenství, i tak je potřeba vzít v úvahu ještě individualitu každé budoucí maminky.“
Vědecké zkoumání
Pohyb v těhotenství je přitom otázkou, kterou se zabývají i vědci. Prospěšnost pohybu už potvrdili, přesvědčivé výsledky o dobrém vlivu pohybu na budoucí potomstvo zatím zdokumentovali na laboratorních myších. Vědci z německého Max-Delbrückova centra pro molekulární medicínu a z nemocnice Charité experimentálně prokázali, že pohyb jde k duhu nejen budoucím rodičkám, ale také jejich potomkům. Samičky hlodavců „v očekávání“ rozdělili do dvou skupin. První pravidelně popoháněla svým výkonem šlapací kolo a přivedla na svět mláďata, která měla až o čtyřicet procent více nervových buněk než ta, která se narodila matkám, jež žádný „sport“ neprovozovaly. Podle údajů badatelů se převážně nacházely ve specifické oblasti mozku, jenž se podílí na schopnostech učení a rozvoji paměti.
Sport u těhotných
A jak je to u lidí? Donedávna se tvrdilo, že těhotné ženy by sportovat neměly. Nanejvýš chodit na procházky, pak přibylo ještě plavání a také speciální těhotenské cvičení. Sporty jako jezdectví nebo jízda na kole byly zcela zapovězeny. Tabu už pomalu padají, někteří lékaři ale sportující ženy vidí neradi i nadále. „Dvacet pět let jsem takřka denně jezdila na konci a najednou mi moje doktorka řekla stop, tenhle sport je v těhotenství naprosto vyloučený,“ vypráví jedenatřicetiletá Blanka Macháčková. Nedávno se jí narodil první syn Michal. „Byla jsem z toho úplně vedle. U koní jsem vyrostla, žiju na statku, mám své stáje, trénování koní a jejich ustájení mě živí. A najednou s tím vším měl být konec? Moc se mi to nezdálo,“ říká Blanka. A tak navštívila ještě dalšího lékaře a požádala o radu. Lékař jí jízdu na koni povolil, za předpokladu, že vše bude bezproblémové jako dosud a že se nebude přepínat. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že pokud je organismus na něco tolik navyklý, náhlý konec by pro něj mohl znamenat otřes, kdežto samotné svezení je prospěšné pro psychiku matky a dítě nijak neohrozí, pokud je Blanka tak zkušená jezdkyně. „Hrozně se mi ulevilo,“ komentuje to Blanka. „Jezdila jsem do šestého měsíce, nijak divoce, jen pro ten pocit. Celé těhotenství jsem měla naprosto pohodové, i porod se dal zvládnout a malý je naprosto v pořádku. Nejvíc tím vším trpěla moje maminka, přesvědčená o tom, že pohupování na koni vypudí dítě z těla, prý jim to kdysi v nemocnici říkali,“ směje se dnes už spokojená maminka malého Míši.
Dnes už pohyb jako takový v těhotenství nikdo nezakazuje /stále máme na mysli bezproblémová těhotenství/. Lehké cvičení totiž zlepšuje průtok krve, dodává energii a působí také proti vzniku cukrovky a vysokého tlaku. Navíc cvičení pomáhá zlepšit náladu. Budoucí maminky si protáhnou tělo, posílí krevní oběh, což může velmi výrazně omezit otoky nohou a chodidel, napomoci minimalizaci křečí a odstranit svalové napětí. Cvičení těhotných také povzbuzuje k pohybu i samotný plod, což podporuje jeho zdravý růst. |
Doporučení a omezení
Pro pohyb a sport v těhotenství samozřejmě ale určitá omezení a doporučení platí. „Především je nutné dělat vše tak, aby se těhotná žena cítila unavená jen tak příjemně. Při známkách nastupující únavy postupně s aktivitou přestaňte, nikdy necvičte do vyčerpání,“ nabádá doktor Řehák. „Budoucí maminky musí mít na paměti i to, že se mění jejich těžiště, snižuje obratnost a úroveň a typ zátěže těmto okolnostem přizpůsobit.“
Pochopitelně nebudete moci cvičit tak, jak jste byla zvyklá před těhotenstvím. Je třeba vybrat sport, který vám ani vašemu miminku neublíží. Druh pohybu závisí nejen na stadiu těhotenství, ale také na vašem zdravotním stavu.
Doporučení pro pohyb v těhotenství:
- Nikdy necvičte do vyčerpání
- Při výrazně zvýšené potivosti či těžším dýchání přestaňte
- Přestaňte cvičit i tehdy, když se vám začne točit hlava
- Hodně pijte! Pitný režim je základ, aby se předešlo dehydrataci organismu
- Pohyb nesmí být doprovázen zadržováním dechu nebo zvyšováním tlaku v břiše
- Vyvarujte se přímého posilování břišních svalů
- Dobře se na cvičení oblékněte: chraňte se před přehřátím, provlhnutím i prochlazením
- Dejte pozor na riziko pádu či poranění
- Neprovozujte výrazně kontaktní sporty
- Nepobývejte ve vysokohorském prostředí nad 2500 m metrů nadmořské výšky
A jak je to s některými vybranými druhy sportů? „Především by měla každá žena individuálně probrat své sportovní možnosti se svým lékařem,“ doporučuje doktor Řehák. Nicméně stručný přehled nejčastějších druhů pohybu v těhotenství vám představíme:
Plavání
Plavání je jednou z nedoporučovanějších a nejoblíbenějších pohybových aktivit v období těhotenství. Nebylo tomu tak ale vždy. „Když jsem čekala svou dceru, lékaři mi koupání ihned v počátcích těhotenství zakázali, kvůli strachu z infekce,“ vzpomíná Lenka Máchová, matka jedenatřicetileté Petry. „Zrovna byl tak horký rok a já se nemohla ani osvěžit! Závidím dnešním mladým, že už nejsou tak omezováni,“ říká. Dnes je plavání naopak uváděno často jako příklad vhodného sportu, a to hned z několika důvodů: hned z několika důvodů: při pohybu ve vodě je tělo vodou nadnášeno, proto nedochází k přetěžování již samotným těhotenstvím dost zatížených kloubů. Dále se zlepšuje krevní oběh, čímž se snižuje městnání krve a otoky dolních končetin a dochází k uvolnění svalstva celého těla, což pomáhá zmírnit v těhotenství tak časté bolesti zad. I dnes je ale potřeba dbát na hygienu. V těhotenství jsou ženy náchylnější k infekcím, zejména ke konci těhotenství. Je dobré vybírat si bazény či koupaliště s dobrou kvalitou vody, ale také sociálních zařízení.Voda by také neměla být příliš studená, ideální je kolem 27°C.
Chůze
Chůze je nejpřirozenějším pohybem a je tomu tak i v případě budoucích maminek. Procházky zlepšují prokrvení dolních končetin, zlepšují náladu, odplavují stres. Doporučují se každodenně, alespoň 30 minut, ideálně na čerstvém vzduchu někde v přírodě. Je potřeba pouze pečlivěji vybírat terén, například cesta lesem s vystouplými kořeny stromů může být pro již méně obratné těhulky příliš náročná, stejně tak jako prudký profil tratě, ostrá stoupání a klesání.
Cyklistika
Jízda na kole posiluje činnost srdce a také velmi prospívá páteři, která je v těhotenství výrazně zatěžovaná. Musí být ale přizpůsobená vašemu stavu. Na kole jeďte skutečně jen na projížďku, ne na závody!Rozhodně se nepouštějte do riskantních kousků – zejména jakýkoli pád či výrazné zadýchání vám může další průběh těhotenství přinejmenším zkomplikovat. Dobře volte terén a hlavně mějte na paměti vaše individuální potřeby. S rostoucím bříškem je čím dál složitější kolo pohotově ovládat a v pokročilém stadiu těhotenství je lepší cyklistiku už vynechat úplně.
Břišní tance
Orientální tance si nejen mezi nastávajícími maminkami získávají stále větší oblibu. Tento druh pohybu je relaxační i ozdravující. Břišní tance posilují břišní i zádové svaly, vedou ke správnému dýchání a ke schopnosti se uvolnit. Tyto dovednosti jsou důležité i pro hladký průběh porodu. Pohupování při břišních tancích údajně prospívá i miminku.
Jóga
Schopnosti soustředění a uvolnění vás naučí i jóga. Může se cvičit i v těhotenství, zejména se doporučuje její upravená verze, tzv. gravid jóga. Má příznivý vliv na nácvik dýchání, uvolňování svalů, protažení. Oproti klasické józe se liší úpravou některých poloh a vynecháním cvičení na břiše.
Cvičení pro těhotné
Dnes existuje spousta speciálních kurzů, které se zaměřují na cvičení pro těhulky. Cvičení na míčích i bez, s relaxační hudbou a podobně. Často je součástí cvičení i jakási „příprava na porod“, nácvik správného dýchání a podobně. Hlavně je cvičení zaměřené na protažení a uvolnění v těhotenství zatěžovaných partií a jeho účinek spočívá i ve zlepšení prokrvení.
U jakéhokoliv druhu cvičení ale platí: všeho s mírou a s ohledem na stav svůj i miminka! Rozhodně není vhodné se jakkoliv přepínat a překonávat, například v honbě za co nejmenším