Jídlo a pití

Jaro volá po odlehčení jídelníčku

S jarními dny přichází i jarní sportování, očista organismu a snaha shodit přebytečná kila, která jsme přes zimu nabrali. S tím nepochybně souvisí úprava jídelníčku tak, aby byl nejen odlehčený, ale především vyvážený a zdravý. „Pokud člověk sportuje, potřebuje dostatečný přísun výživových látek, vitamínů i minerálů,“ upozorňuje Bc. Blanka Procházková, nutriční poradkyně společnosti RACIO.

„Mezi jídelníčkem profesionálního sportovce, pravidelného rekreačního sportovce a člověka, který právě mění svůj životní styl, je obrovský rozdíl,“ upozorňuje Procházková a radí, že je vždy důležité, aby byl vždy výdej energie kompenzován dostatečným energetickým příjmem tak, aby mělo tělo dostatek látek ke správnému fungování.

Strava se vždy skládá ze tří zásadních stavebních kamenů, bílkovin, tuků a sacharidů. „Bílkoviny jsou stavebními prvky organismu, zasluhují se o správnou stavbu a obnovu tkání,“ upozorňuje Procházková, která říká, že dostatečný příjem bílkovin je důležitý i při redukční dietě. „Nejlepšími zdroji bílkovin jsou luštěniny a sója,“ vyjmenovává specialistka společnosti RACIO rostlinné zdroje bílkovin a upozorňuje i na živočišné zdroje: „Nejvhodnější jsou ryby, drůbež a další libové maso, například králík, vajíčka nebo tvaroh.“

Sacharidy jsou velice důležitou součástí stravy, jedná se o látky, které jsou člověku hlavním zdrojem energie. Proto jsou při sportování potřebné, tělo je spaluje jako první a není dobré je vynechávat. „To je důvodem, proč by měly být sacharidy obsaženy v potravě až v 50 % přijímaných látek,“ upozorňuje Procházková, která dodává, že je důležité vybírat si jejich zdroj: „Sladkosti a další výrobky s vysokým obsahem průmyslově vyráběného cukru určitě nejsou nejvhodnější, jsou zdrojem jednoduchých cukrů, které způsobují zdravotní problémy.“ Oproti tomu komplexní sacharidy, které se vyskytují v čerstvé zelenině a ovoci, luštěninách a obilovinách, jsou pro tělo důležité. „Sacharidy se samozřejmě vyskytují i v pečivu. Klasické tukové pečivo ale není nejvhodnější variantou, zkuste jej dlouhodobě nahradit pečivem celozrnným nebo pufovanými výrobky, které jsou také celozrnné a zachovávají vysoké množství tělu prospěšných látek, protože metoda pufování je šetrným způsobem zpracování rýže, kukuřice a dalších obilovin,“ upozorňuje specialistka společnosti RACIO.

racio31

S tuky je to podobné jako se sacharidy, existují také „dobré“ a „špatné“. Ty „dobré“, zvané esenciální mastné kyseliny, si tělo nedokáže vyrobit samo, a proto je nutné přijímat je v potravě v dostatečném množství. „Tuky by při standardním stravování měly tvořit cca 25 – 30 % jídelníčku, při redukční dietě pak o cca 5 – 10 % lépe,“ vysvětluje Procházková, která upozorňuje, že vhodnými zdroji jsou ryby, semínka, například lněná, slunečnicová, nebo sója.

„Existují obecná pravidla, ale nastavení správného jídelníčku je velice individuální záležitostí. Každý by měl v prvé řadě myslet na své zdraví,“ uzavírá nutriční poradkyně společnosti RACIO, která upozorňuje, že očista organismu by neměla být pouze jarní záležitostí, ale člověk by měl myslet na zdravé stravování celoročně.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..