Články

Jak vypadá Ježíšek? Češi si často myslí, že dárky nosí ježek

Jak vypadá tradiční český symbol Vánoc – Ježíšek? Co se skrývá za tajuplnou postavou, která proti zahraničním protějškům nemá přesně dané proporce, vzhled či oblečení? Přestože někteří Češi nechávají symbol Vánoc čistě abstraktní, jiní mají jasno. Za pojmem Jež(íš)ek se skrývá ježek, který nosí dárky. Vždyť slovo samotné v sobě bodlavé zvířátko obsahuje.

Existenci ježka pod postavou Ježíška vidí nemalá část populace, jak potvrdil průzkum společnosti Slevomat. Na otázku, co si představujete pod pojmem Ježíšek, odpovědělo 16 procent dotázaných, že jde právě o zvíře. Přestože stále převládá počet těch, kteří vnímají postavu jako nekonkrétní (29 %) či starce s dárky (39 %), vnímání ježka přináší další rozměr do debaty o postavě označované jako Ježíšek.

“Zvířecí motiv ježka pod pojmem Ježíška vidí lidé napříč generacemi. Ježka mají spojeného zejména s dětstvím, protože pro děti je to jednoduchá a jasná asociace oproti abstraktním představám někoho, kdo vlastně nemá konkrétní podobu,” doplnila k průzkumu ředitelka společnosti Slevomat Marie Chytilová.

Co si představujete pod pojmem Ježíšek (v %)

Čistě abstraktní postavu/entitu                      29

Starce (například s holí a saněmi)                 38

Ježka                                                             16

Ducha                                                            13,5

Umučeného Ježíše Krista na kříži                 2,5

Nevím/nic                                                      1

Zdroj: Průzkum společnosti Slevomat

Přesně takto vznikl i nápad na předvánočního ježka, který se stal maskotem společnosti Slevomat. To následně potvrdila i odezva zákazníků a průzkum mezi Čechy. Nemalá část obyvatelstva se ztotožňuje s tím, že Ježíšek nebyl mučedník, ani stařec s berlí či nějaký duch, ale obyčejné zvíře z českých lesů.

“Taky jsem si jako dítě představovala pod pojmem Ježíšek takového malého ježečka. A ne že je jeden, ale že každá rodina má svého, když stíhá být v téměř stejný čas ve všech rodinách. Jsem moc ráda, že jsem nebyla sama komu představivost a zřejmě podobnost slov evokovala vánočního ježka,” přiznala se jedna z příznivkyň Slevomatu. A další se přidávají: “Ježíš jsem ráda, že jsem normální a nejsem jediný člověk, co si představuje Ježíška jako ježka.”

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..