Předškolák

Jak správně nosit batoh do školy?

Pomalu nakupujete věci a vybavení pro vaše dítě, které se chystá od září do první třídy? První a nejzásadnější věcí bude jistě pořízení kvalitního batohu. Jak správně batoh vybrat a jak by dítě mělo batoh nosit, aby se nepřetěžovalo a jeho záda netrpěla? Ze zdravotního hlediska poradí odborník, na co si dát pozor.

Možností, v čem dítě bude nosit učebnice, svačinu a přezůvky, je samozřejmě mnoho. Ne však všechny vyhovují ze zdravotního hlediska. Určitě vás taky napadlo, zda je pro zdraví dítěte rozdíl, zda nosí aktovku, nebo batoh? „Aktovka se obvykle neopírá o pánev, proto zátěž nese jen horní část páteře. Z tohoto hlediska je vhodnější batoh. Samozřejmě batoh by měl být v kontaktu s tělem dítěte v místech, která jsou pro to určena. Pokud například sahá až ke kolenům, je to špatně vybraný batoh,“ vysvětluje fyzioterapeut MUDr. Karel Pitr, s kterým česká značka Bagmaster své batohy konzultuje.

Učení je dřina a to nejen po teoretické stránce, ale to i po té praktické, děti se tak často nachodí s kily zátěže v podobě těžkých učebnic. Nicméně maximální hranici zátěže stanovit nelze, vždy je třeba brát v potaz individuální vzrůst a věk dítěte. Několik univerzálních rad, jak se vypořádat se zátěží samozřejmě existuje. V zásadě platí, že je třeba pracovat s rozložením zátěže.

„Těžké části nákladu mají být co nejblíže ose, tedy co nejblíže zádům dítěte, v těžišti batohu. Dobrý výrobce uspořádá kapsy v batohu tak, aby vyhovoval tomuto požadavku,“ upozornil fyzioterapeut Pitr. Pokud přeci jen váháte, zda se váš školák nepřetěžuje, doktor radí: „Lze říci, že je nutné pozorovat, jak dítě dokáže batoh zvládnout, jak daleko a jak dlouho ho nosí a jestli není po příchodu ze školy unavené.“

Pět tipů, jak odlehčit batoh a ulevit zádům:

  1. Láhev na vodu připravujte prázdnou nebo se sirupem, aby si dítě vodu načerpalo až ve škole
  2. Těžké učebnice či sešity vkládejte do batohu vždy co nejblíže zádům.
  3. Nepřidávejte dětem do batohu nic zbytečně navíc, např. pevné desky (pevný plast) na sešity. Zkuste lehčí alternativu z papíru nebo měkkého plastu.
  4. Nejmladší školákům tašku pravidelně kontrolujte, možná budete překvapení, kolik pokladů tam naleznete (hračky, starší svačiny, nepotřebné učebnice atd.).
  5. Pokud je předmět s opravdu těžkou učebnicí, a zároveň je možnost nechávat si knížky ve škole, přemýšlejte o 2 sadách takové knížky. Jednu má pak dítě ve škole a druhá je po ruce doma.

TIP – BATOH BAGMASTER PRO PRVŇÁČKY

Lehký školní batoh pro prvňáčky GALAXY BAGMASTER se třemi praktickými kapsami. Má bezpečnostní prvky a ergonomicky tvarovaná záda, včetně hliníkového rámu. Nastavitelné popruhy a měkce polstrovaná záda pro pohodlné nošení. Splňuje všechny požadavky na vhodný batoh pro prvňáčky.

GALAXY 6 A

www.bagmaster.cz

Cena: 1.739 Kč

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..