Články

Jak si vedou „nové“ Windows 8?

Celá řada operačních systémů ze řady Microsoft Windows, konkrétně např. Windows XP, Windows Vista nebo přímý předchůdce Windows 8 Windows 7, zaujímaly první příčky celosvětového žebříčku operačních systémů, kde jen v České republice používalo tyto sady Windows bezmála 90% lidí. Dalo se tudíž již s maximální určitostí předem říci, že Microsoft uvedením svých Windows 8 neprodělá. A byla to pravda.

Stejně jako vývojáři, na Windows 8 neprodělali ani odběratelé, kterým Microsoft Corporation v čele s prezidentem divize Windows – Stevenem Sinofsky, slíbilo u nového operačního systému výrazně nižší nároky na paměť počítače. Windows 8 tak potěšil nejen milovníky vývojové techniky, ale také majitele starších a pomalejších počítačů.

Vývojáři také předem uvedli, že Windows 8 dosahují až takové úrovně, že spotřebovávají v klidovém stavu až o více než 120 MB operační paměti méně, než předchozí verze Windows 7 SP1. Pro současné kapacity počítačových sestav se tento rozdíl mohl zdát bezvýznamný, pravdou ovšem zůstává, že méně, je lépe. Tímto heslem se také společnost při vývoji Windows 8 po celou dobu řídila.

Tohle ovšem není jediné, co nám mohou Windows 8 nabídnout. Přestože již dříve (během vývoje) víceprezidentka společnosti Tami Rellerová uvedla, že Windows 8 budou mít stejné hardwarové nároky jako Windows 7, v konečné fázi se také tyto nároky u Windows 8 oproti předešlým verzím snížili.

windows-8

Nejradikálnější změny se však odehrávaly v designu Windows. Vývojáři se v nejnovější verzi obracejí k nejnovějším technologiím, které pracují formou dotykového ovládání. Windows 8 jsou díky tomu použitelné nejen pro typické počítače nebo notebooky, ale také například pro počítačové tablety, u nichž se právě zúročuje ona dotyková možnost ovládání.

Dalším plusem Windows 8 je také jeho variabilita, kdy si uživatel může na plochu obrazovky dosadit nejen “velké“ hodiny, ale také kalendář, předpověď počasí atd. Za dramatickou změnu však vývojáři považují především samotné zobrazení typické pracovní plochy. Windows 8 totiž automaticky přechází do zobrazování pomocí přehlednějších dlaždic, z nichž ovšem nechybí výstup na výše zmiňovanou pracovní plochu, na kterou jsme bývali zvyklí u předešlých Windowsů. Windows 8 ale zůstává dobrým operačním systémem i pro ty, co těmito změnami nejsou příliš nadšení a raději by zůstali u některého z předešlých operačních systémů. Společnost se totiž vyznala. V nastavení operačního systému Windows 8 nechybí ani možnost uživatelské prostředí natrvalo jej „přepnout“ do staršího režimu. Na své si tak přijde opravdu každý.

Windows 8 se dostaly na český trh v roce 2012.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..