Děti

Jak s dětmi mluvit o víře, duchovnu a základních morálních hodnotách?

Jednoho dne se vaše dítě zeptá: Existuje Bůh? Jak vznikl život na Zemi? Co se děje po smrti člověka? Věděli byste, jak mu správně odpovědět? Je to právě rodina, kde by dítě mělo už v prvních letech života získat nezkreslený názor na etické a morální otázky. Jak vychází z průzkumu Čemu Češi věří, na 48 % věřících přivedla k víře právě rodina a otázky víry si lidé z 57 % začínají uvědomovat v dětském věku. Výzkum iniciovala křesťanská organizace Maranatha ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. 

„Podle zjištění psychologů je 50 % lidského charakteru utvořeno do pěti let věku člověka. V osmnácti letech už máme charakter téměř kompletní,” říká zakladatel & CEO Passerinvest group a zakladatel Maranatha z.s., Radim Passer. Proto je důležité s dětmi odmalička zodpovědně a s citem pracovat a vštípit jim správné morální zásady. „Roční dítě ještě nepochopí, že nahoře na nebi je Bůh, ale s tříletým už o tom můžete hovořit. Takové dítě už se může také modlit, protože modlitba je rozhovor s Bohem, to nejsou naučené fráze, ale rozhovor s nejlepším přítelem,” dodává Passer, který věnuje svým dětem v těchto otázkách maximální péči.

„Často mne v rámci našich akcí oslovují i nevěřící rodiče dětí nebo dokonce děti samy, když si nejsou jisté, jak s některými svými vnitřními otázkami naložit. Vítám přístup rodičů, kteří sice nejsou věřící, ale přitom nechtějí bránit svým dětem, aby se mohly obeznámit s duchovními otázkami,” říkáJuraj Turóci, ředitel organizace Maranatha.

Biblické příběhy, zpívání nebo procházky přírodou

Odpovědi je nutné volit s rozmyslem, případně dětem poskytnout vhodné vzdělávací materiály.  „Důležité je, aby děti neměly pocit, že jsou manipulovány nebo klamány, ale že jim rodiče poskytují férové informace, které jsou biblicky podložené, a děti samy se mohou svobodně rozhodnout, jak s tím naloží,” dodává Turóci. Vhodné je podle něj dítě seznamovat s duchovními otázkami například prostřednictvím Animovaných biblických příběhů, které jsou dostupné na DVD nosičích nebo online. Příběhy jsou interaktivní, vzbuzují proto v dětech aktivitu a podněcují hledání dalších odpovědí. Samozřejmostí je morální ponaučení v závěru každého dílu.

„Naše děti se rády dívají na Animované biblické příběhy. Každý den máme také doma rodinnou pobožnost, s dětmi se modlíme a zpíváme, přečteme si nějaký krátký příběh z dětské Bible nebo z nějaké jiné zajímavé knihy. Když jim toto dopřejete od dětství, je pro ně zcela přirozené Boha milovat,” vysvětluje Radim Passer. Je toho názoru, že do určitého věku představují pro děti Boha právě jejich rodiče. Je proto důležité, aby je v této důvěře rodiče nezklamali.

Metod a rituálů, jak s dětmi otázky víry komunikovat, je velké množství. Kromě četby nebo sledování biblických příběhů to může být hudba, zpěv, společná modlitba nebo jen procházka přírodou a společný rozhovor. Pro děti, které preferují trávit volný čas v kolektivu svých vrstevníků se potom nabízí křesťanský klub Pathfinder. Děti zde mohou zábavnou formou studovat Bibli a účastnit se mnoha akcí, které v nich lásku k Bohu pomáhají najít a pěstovat.

Jaká další témata průzkum Čemu Češi věří otevřel, můžete zjistit na webu www.cemucesiveri.cz, kde je rovněž zpracovaná infografika k volnému užití.

O neziskové organizaci Maranatha

Posláním organizace Maranatha z.s. je poskytování možnosti poznání nových životních hodnot a jejich praktické  využití v lidském životě. Její činnost se primárně soustředí na území České a Slovenské republiky, ale podporuje vybrané projekty po celém světě s cílem přinášet pozitivní křesťanské hodnoty různým lidem na různých místech. Maranatha pořádá semináře, přednášky, biblické studie, letní evangelizační setkání mladých lidí, vědecké výstavy o původu světa a mnoho dalšího. Nedílnou součástí její činnosti je podpora zdravého životního stylu. Kromě vydávání literatury s duchovní a zdravotní tematikou se proto věnuje také provozování vegetariánské restaurace a obchodu se zdravou výživou v pražském areálu BB Centra.

www.maranatha.cz

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..