Zdraví

Jak předcházet problémům se zrakem?

Až 80 procent informací získává člověk prostřednictvím zraku. Stejně jako lidský organismus potřebuje také oko živiny. Pro kvalitní vidění je vhodné užívat doplňky stravy, některé mohou navíc zabránit i dopravní nehodě.

Až 25 procent vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. Takto získané látky ale často k dobrému vidění nestačí. Proto je vhodné používat doplňky stravy. Často stačí jedna kapsle denně k tomu, aby byly dodrženy minimální dávky látek na den. „Náš tým specialistů vyvinul unikátní přípravek – potravinový doplněk Gemioptal TOP Q –, jehož složky jsou nezbytné pro správnou funkci oka. Přípravek představuje vyváženou kombinaci důležitých látek, jako je například lutein, zinek nebo omega-3 mastné kyseliny,“ popsal doplněk Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

K nejzávažnějším onemocněním zraku patří poškození sítnice, jež může vést až k oslepnutí. O její správně fungování a ochranu se stará lutein a zeaxantin. Ty oči chrání před nebezpečným modrým světlem, které zrak ohrožuje zejména při práci na počítači nebo ostrém slunci. Tyto látky je možné označit jako „vnitřní sluneční brýle“ pro oči. Lutein a zeaxantin obsahuje například obilí, ovoce a zelenina nebo vaječný žloutek. S přibývajícím věkem ale slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat.

Pro správné fungování enzymů v oku je také podstatný zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například játra, vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso. Příliš velký přísun zinku však může očím škodit. Doplňky stravy obsahují vyvážené množství zinku, proto jsou v péči o zrak důležité,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Řidiči jistě dobře znají efekt „glare“, tedy ozáření či osvícení oka světly protijedoucího vozidla. Řidič pak jede několik desítek i stovek metrů prakticky poslepu. Při užívání luteinu se doba nezbytná k tomu, aby se oko zotavilo a zase dobře vidělo, zkracuje až o šest sekund, což při rychlosti 120 kilometrů za hodinu představuje až 200 metrů.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..