Jídlo a pití

Jak na školní svačinu?

Vrací se váš malý školák z vyučování unavený a bez energie? A snědl svou školní svačinu? Že ne? Právě to může být důvodem nejen jeho únavy, ale i zhoršení jeho známek a množících se stížností učitelů. Svačina je totiž klíčovým dopoledním jídlem, bez kterého člověku klesá hladina krevního cukru, což může mít nepříjemné projevy – začne být podrážděné, unavené a neudrží pozornost. Nutriční poradkyně Bc. Blanka Procházková ze společnosti RACIO Vám poradí, jak připravit svačinu tak, aby školákovi byla prospěšná a aby už se nestávalo, že ji přinese zpět domů zcela nedotčenou!

Bc. Blanka Procházková, nutriční poradkyně společnosti RACIO:

Správné složení

Svačina by měla obsahovat jak sacharidy, tak bílkoviny a tuky a měla by být doplněna porcí ovoce nebo zeleniny. Právě sacharidy jsou ale nejdůležitějším zdrojem energie během dopoledních. Každá svačina by se tedy měla skládat z velké části právě z nich. Sacharidy jsou obsaženy v klasickém pečivu, alternativou k běžným rohlíkům a houskám, které kromě sacharidů obsahují i celou řadu přidaných látek a tuků, jsou pufované výrobky. Vyrábí se z obilovin a dokáží plnohodnotně nahradit standardní pečivo. Mají však hned několik benefitů: výrobky si zachovávají maximální výživové hodnoty, při pufovoní jsou totiž zpracovávána celá zrna rýže, kukuřice nebo dalších obilovin. Obsahují vyšší podíl vlákniny, která má příznivé účinky na trávicí soustavu a zároveň neobsahují cholesterol ani konzervační látky. Pro školáky jsou proto vhodným zdrojem sacharidů.

detska-svacina

Společná kreativní příprava

Svačina by měla školáka bavit, měl by se na ni těšit a měla by mu vedle vyváženého složení také chutnat. Zkuste se tedy školáka zeptat, co by mu udělalo na svačinu radost. Dejte dítěti na výběr z více drobností. Do boxíku mu vedle hlavní svačiny zabalte nakrájenou zeleninu, kterou má rád, jeho oblíbené ovoce a nemusíte se vyhýbat ani zdravému mlsání.

Dalším dobrým krokem je společná příprava svačiny. Školák se na svačinu bude těšit, když si ji sám připraví, obloží si ji oblíbenou zeleninou a samo si ji zabalí a uloží do tašky. A buďte u toho kreativní! Vyzkoušejte vykrajovátka ve tvaru zvířátek a dalších netradičních tvarů, veselou oblohu ve tvaru „smajlíků“ nebo ozdobně nakrájené ovoce. Uvidíte, že společná příprava bude zábavou a váš školák ji sní s chutí a radostí!

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..