Akce

Interaktivní výstava, která zavede děti do světa fantazií ukrývajících se v leporelech

Tento víkend byla v Galerii Malostranské Besedy zahájena interaktivní výstava LEPORELO, která je určena dětem a jejich fantazii. Hlavní inspirací jsou leporela Rudolfa Lukeše, která začala v České republice vycházet až po několika desítkách let, protože byl jako autor u nás zakázán. Jeho Leporela však zná celý svět a dokonce je ocenila i sama anglická královna. Originály jeho práce, které byly zapůjčeny dcerou Bárou Lukešovou, najdou děti v zajímavých vitrínách ve tvaru písmen slova Leporelo.

LEPORELO

MALOSTRANSKÁ BESEDA

30.3. – 30.6. 2019

Kdo z nás nevyrůstal ve světe barevných leporel a jejich fantaziích? Leporelo je jedinečná výstava pro malé děti, od nejmenších až po první stupeň základní školy, která příjemně pohladí i rodiče. Tato výstava nabízí možnost, jak příjemně a kvalitně strávit čas s rodinou mezi knížkami, díky kterým děti poznávají svět. Leporela jsou pro děti prvním průvodcem do světa fantazie, který si mohou osahat. Ostatně sahat, zkoumat, tvořit a objevovat, to je podstata našich výstav,” říká Kateřina Samková, zakladatelka Galerie umění pro děti GUD, která je realizátorem výstavy a dodává: Leporelo je jako kamarád pro získání nových dovedností, podporuje především rozvoj fantazie a vnitřního světa dětí. Leporela, to nejsou pouze ilustrace podporující jeden smysl – zrak, ale jsou i hmatová, zvuková, pohybová, čichová a pro některé nejmenší i „chuťová”.

„Výstavy věnované dětem jsou u nás v Galerii Malostranské besedy již tradicí. Tento rok jsme zvolili výstavu pro menší děti, která nás zaujala svým nekomerčním obsahem. Věřím, že je správné podporovat v dětech jejich přirozenou fantazii a leporelo to jistě dokáže. Leporelo je takovým ANTITECH manifestem jako alternativa k tabletům, počítačům a chytrým mobilním telefonům, která podporuje navíc jemnou motoriku. Výstava je plná aktivních částí a děti se zde určitě nudit nebudou. Doufám, že si najdou cestu k tištěné knize i v běžném životě, říká David Hanzlík, ředitel Malostranské Besedy.

Výstava je rozdělena do tří částí: edukativní, interaktivní a výtvarné. „Práce na této výstavě mě neuvěřitelně naplňovala. Nejen proto, že jsem na nich sám vyrůstal, ale mám dvě malé princezny, které v nich leží každý den. Výstavu jsem koncipoval do tří částí, ale tak, že jsou všechny podány aktivní formou, aby to děti bavilo, inspirovalo, ale i rozvíjelo. V interaktivní zóně najdou děti prvky, které jsou inspirované jak leporely Rudolfa Lukeše, tak i díly Radka Pilaře, z období 60. let 20. století. Součástí je také knihovna a velká čtecí zóna pro rodiče s dětmi. Samozřejmě nechybí ani aktivní workshopová tvořivá zóna, která je k dispozici po celou dobu výstavy,“ doplňuje Jan Šimr, autor výstavy a kreativní ředitel Galerie GUD.

Celá výstava je doprovázena víkendovými worshopy pod vedením zkušených lektorů, autorským čtením pod záštitou vydavatelství Albatros a dalšími aktivitami. Jako vždy nechybí ani školní program. Více na www.galeriegud.cz

Stačí otevřít vrátka fantazie a projít si různé světy, které se před vámi v leporelech otevřou. Dejte křídla fantazii.

Vystavovatel: Malostranská beseda, spolek

Realizátor výstavy: Galerie umění pro děti GUD (Umění pro děti, o.p.s.)

Autor konceptu a realizace výstavy: Jan Šimr, kreativní ředitel Galerie GUD

Autoři ilustrací: inspirace originály Rudolf Lukeš, Radek Pilař, ilustrace Marta Hrivcová

Autor vizuálu výstavy: Aleš Najbrt/Studio Najbrt

Partneři akce: nakladatelství Albatros

Co na výstavě najdete:

Originály Rudolfa Lukeše

  • původní paleta, barvy a štětce
  • originály maket prostorových leporel, rok 1961
  • původní suché pastely, s kterými Rudolf Lukeš pracoval
  • první cizojazyčná vydání z roku 1962
  • vývoj leporela Rudolfa Lukeše od pauzovacího papíru po předtiskové a ručně malované originály

Interaktivní prvky inspirované

  • zvětšené knihy Leporela Rudolfa Lukeše – první vydání ve francouzském jazyce rok 1962
  • otočné panely, Radek Pilař, 70.léta (ilustrace a princip hry z knihy Roeltje En De Tovenaar pro nizozemské nakladatelství Pilařův patent na překlápěcí knížku, Leporelo)
  • foto-koutek se zvířátky a zvuky – ilustrace Marta Hricová
  • čtecí koutek a knihovna LEPORELO (Knihovna je plná leporel od vydavatelství Albatros)
  • výtvarný koutek – inspirovaný leporely od Rudolfa Lukeše
  • pohyblivé město – ilustrace Marta Hricová
  • rozstřihovánky pro dětský časopis Sluníčko, Radek Pilař, 80.léta
  • Příběhy mého dne – magnetický panel

… a další

O projektu GUD:

Projekt Galerie umění pro děti GUD vznikal za významného přispění hl. m. Prahy.

Provozovatelem galerie je společnost Umění pro děti, o.p.s., která byla založena jako nezisková organizace za účelem podpory vztahu dětí k umění.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..